Bir Çantanın İçinde Gizemli Şekilde Ölü Bulunan Galli Casus: Gareth Wiliams

Birleşik Krallık hükümetine ve silahlı kuvvetlerine bilgi sağlamaktan sorumlu olan Galli bir gizli istihbarat ajanı ve matematikçi olan Gareth Wiliams'ın gizemli ölümü.
Bir Çantanın İçinde Gizemli Şekilde Ölü Bulunan Galli Casus: Gareth Wiliams

gareth williams, birleşik krallık hükümetine ve silahlı kuvvetlerine bilgi sağlamaktan sorumlu olan galli bir gizli istihbarat ajanı ve matematikçiydi. kendisinin bu kadar tanınmasına sebep olan olay ise bütün birleşik krallığı sarsan gizemli ölümüydü.

23 ağustos 2010'da meslektaşları birkaç gündür williams'a ulaşamadığını söyleyerek durumu polise haber verdi. polis, williams’ı kontrol etmek için londra, pimlico'daki dairesine gittiğinde, çürümüş bedenini çıplak olarak küvete yerleştirilmiş bir şekilde, asma kilitli kırmızı bir çantanın içinde buldu. çanta dışarıdan kilitlenmişti ve hem çanta üzerinde hem asma kilit üzerinde kime ait olduğu belirlenemeyen dna izleri vardı ama anahtarlar çantanın içerisindeydi, vücudunun çanta içindeki konumu da tuhaftı. birçok kişi çantaya kendisinin girmediğini, suikasta uğradığını düşündü bu yüzden polis birçok kez tıpkı williams gibi kendisini çanta içine sığdırmaya çalıştı ama yapamadı, ilginç bir şekilde banyo ve küvet etrafında parmak izi yoktu. üstelik, dairenin içeriden kilitlendiği ve zorla girildiğine dair herhangi bir dna belirtisi de olmadığı açıklandı, williams’ın ailesi ise birilerinin olayı örtbas etmek için parmak izlerini kaldırıldığını iddia etti. tuhaf bir şekilde, mutfakta bir havlu üzerinde tanımlanamayan birisine ait meni bulunurken, banyoda ise williams'a ait meni izleri bulundu.

yapılan ilk soruşturma, onun ölümünün doğal olmadığını ve muhtemelen birileri tarafından kaynaklandığını söyledi çünkü polis parmak izlerinin silinebileceği düşünüyordu fakat daha sonra başka bir grup polis tarafından yürütülen soruşturma ölümünün muhtemelen bir kaza olduğunu, küvete dokunmadan çantaya girebilmesinin mümkün olduğunu iddia etti. detaylı incelemelere rağmen, williams'ın ölüm nedenini belirleyen kesin bir kanıt bulunamadı. vücudunda herhangi bir yaralanma, boğuşma, zehirlenme, alkol ve madde belirtisi de yoktu bu yüzden ölüm sebebi resmi olarak açıklanamadı.

bazıları williams'ın bir istihbarat görevlisi olarak çalışması nedeniyle hedef alındığını öne sürdü çünkü williams'ın bazı çalışmalarının moskova merkezli organize suç gruplarının kara para aklama rotalarını tespit edebildiği yönünde raporlar vardı. diğer bir kesimse ölümünü otoerotik boğulmaya (bkz: erotic asphyxiation) bağladı çünkü bilgisayarında yapılan inceleme yetişkin sitelerinde fazla vakit geçirdiğini ortaya çıkardı, ayrıca odasında 25.000 £ değerinde özel tasarım kadın kıyafetleri, peruk ve makyaj malzemeleri bulundu. polis çevresiyle konuştuğunda, bazı meslektaşlarından dışarıda kadın gibi giyindiğini, 3 yıl önceki ev sahibinden ise bağlandığı yataktan kurtarıldığını öğrendi. bazı meslektaşları ise sadece kılık değiştirerek çalıştığını söyledi. olay özellikle britanya kamuoyunun ilgisini çekmeye devam etmekte.

kaynak 1kaynak 2