Bir Doğum Kontrol Yöntemi Olarak Cilt Altı İmplantı

Doğum kontrol yöntemleri arasında kendine en fazla yer bulan seçeneklerden biri. Şüphesiz buna en büyük katkısı en garantili doğum kontrol yöntemi olması. Öyle ki başarısızlık oranı %1'den bile az.
Bir Doğum Kontrol Yöntemi Olarak Cilt Altı İmplantı
www.sagligabiradim.com


nasıl etki gösterir?

ovulasyonu engelleyerek (yumurtalıktan yumurta atılmasına engel olarak) ve rahmin iç dokusunun gebeliğin yerleşmesine izin vermeyecek kadar incelmesine neden olarak etki eder.
ayrıca rahim girişinde servikal mukus adı verilen salgıyı kalınlaştırır sonuçta spermin rahime girişinde zorluk olur.

ne kadar etkilidir?

gebeliği önlemede çok etkili bir yöntemdir, başarısızlık oranı %1'in altındadır. bu etkinliğin yüksek olmasının bir nedeni de hastanın her gün alması gereken bir ilacı hatırlamasının gerekmemesidir.şimdiye kadar yapılan çalışmalarda 2362 kadında 70.000'den fazla adet döngüsü boyunca hiç gebeliğe rastlanmamıştır.bu yüzden yeni implant şimdiye kadar kullanılan en etkin yöntem olup dünyada 1.000.000'dan fazla kadın tarafından tercih edilmektedir.ancak hiçbir yöntemin %100 güvenilir olmadığı hatırlatılmalıdır.

yeni implantın avantajları nelerdir?

  1. yerleştirildiği ilk günden itibaren koruma sağlar 
  2. 3 yıl süreyle gebeliği önler 
  3. çıkarıldıktan 1 hafta sonra doğurganlık geri döner 
  4. istenildiği zaman hekim tarafından çıkartılabilir 
  5. günlük kulanım veya hatırlama gerektirmez 
  6. cinsel yaşantınızı etkilemez

(bkz: implanon)
(bkz: dogum kontrol yöntemleri)

cilt altı doğum kontrol implantı, sol kol deri altına uygulanan 4 santimlik ince çubuk şeklinde bir aparat. rahim içi yerleştirilenler ise rahim içi araç olarak adlandırılıyor ve hormon salgılayan/salgılamayanlar olarak ikiye ayrılıyor. 

çubuk ise etonogestrel isimli bir sentetik hormon salgılıyor ve deri altında 3 yıl boyunca kalıyor. yalnız uygulanması ve çıkarılması sırasında bu implantı uygulama konusunda uzman doktorların uygulaması gerekiyor. 

implant östrojen değil de progesteron türevi hormon içeriyor ancak progesteronun selülit oluşumu üstündeki etkisini bilemedim.