Bir Efsanenin Sinemaya Uyarlandığı Harry Potter ve Felsefe Taşı'nın Ön Hazırlık Süreci

Ne kadar tartışılırsa tartışılsın, fantastik edebiyata yeni bir soluk getirdiği inkâr edilemez bir gerçek olan Harry Potter serisinin sinemaya uyarlanma sürecini bir öğrenelim.
Bir Efsanenin Sinemaya Uyarlandığı Harry Potter ve Felsefe Taşı'nın Ön Hazırlık Süreci


yapımcı david heyman 1997 filme uyarlayabileceği bir çocuk kitabı aramaya başlamış

ilk önce the ogre downstairs'i çekmeyi düşünmüş ama olmamış. heyday films'teki çalışanları ona harry potter ve felsefe taşı'nı önermişler ve heyman bunun harika bir fikir olacağını düşünmüş, bunu gidip warner bros'a sunmuş ve ertesi yıl j.k. rowling ilk dört kitabın film haklarını 1 milyon sterline satmış. yapımcılara tek bir şart sunmuş; ana oyuncu kadrosunun tümü britanyalı olacakmış. ancak ilerde irlandalı richard harris'in dumbledore'u oynamasına ses çıkarmamış.


filmi yönetmesi için önce steven spielberg'e teklif götürülmüş ama anlaşma sağlanamamış

çünkü spielberg, haley joey osment'ın harry potter'ı seslendireceği bir animasyon çekmek ya da bütün kitapları birleştirip tek bir film haline getirmek istemiş. spielberg olmayınca chris columbus (evde tek başına), terry gilliam (monthy python holy grail), jonathan demme (the silence of lambs), mike newell, alan parker (bugsy malone), wolfgang petersen (the never ending story), rob reiner (the princess bride), ıvan reitman (ghostbusters), tim robbins (dead man walking), brad silberling (city of angels), m. night shyamalan (the sixh sense) ve peter weir (dead poets society) gibi yönetmenlerle görüşmeler başlamış.

bu listeden finale gilliam, columbus, silberling ve parker kalmış. rowling'in tercihi gilliam'mış ama warner bros. home alone ve mrs. doubtfire gibi aile filmlerindeki başarısından dolayı columbus'u seçmiş. columbus filmdeki muggle sahnelerinin "kasvetli ve sıkıcı", büyücü sahnelerinin ise "daha canlı ve renkli" olmasını istediğini açıklamış. buna uygun olarak david lean'in great expectations ve oliver twist uyarlamarından ilham almış. filmin renk tasarımı içinse oliver! ve the godfather'ı örnek almış.

oliver!

senaryoyu yazması için steve kloves (wonder boys) görevlendirilmiş. kloves daha önce warner bros'tan bir çok kitap uyarlaması teklifi almış ama hiçbirini kabul etmemiş, harry potter'ı duyunca ise hemen üzerine atlamış. kitabı alıp okuyunca serinin hayranlarından biri olup çıkmış. rowling ile ilk defa buluştuğu sırada ona "eserini mahvettiğini düşündürtebileceğinden korktuğu" için bayağı gerginmiş. rowling de ondan nefret edeceğini bekliyormuş. ancak görüşmeleri sırasında kloves, rowling'e "favori karakterim kim biliyor musun?" diye sormuş, rowling kesinlikle "ron" cevabı alacağından eminmiş lakin kloves "hermione" deyip bu cevapla sempatisini kazanmış.

steve kloves

cast

columbus bbc yapımı david copperfield'ı izlediğinden beri daniel radcliffe'ı istiyormuş başrol için. ama ailesi ilk başta izin vermemiş. kloves ve heyman 2000'de stones in his pockets'ın çekimleri sırasında radcliffe ve ailesiyle görüşmüş. columbus ve heyman çocuğun medya baskısından korunacağına dair söz verince aile çocuklarının rolü almasına izin vermiş. rowling deneme çekimlerini görünce "columbus daha iyi bir harry potter bulamazdı" demiş. radcliffe için paradan ziyade rol önemliymiş lakin 1 milyon sterlini cukkalamış.

rol için ayrıyetten william moseley (narnia filmleri) ve liam aiken (talihsiz serüvenler dizisi) de düşünülmüş. liam aiken da bayağı iyi bir seçim olabilirmiş aslında.

liam aiken

rupert grint kızıl saçlı olduğu için tam rolün adamı olduğuna karar vermiş ve rolü ne kadar çok istediğine dair bir video çekip yapımcılara göndermiş. ardından denemelere girmesine izin verilmiş ve rolü kapmış.

tiyatro öğretmeni emma watson'ın ismini cast ajansına göndermiş, böylece denemelere katılmış. rolü almadan önce beş kez görüşmelere gitmek zorunda kalmış. rolü alacağına hiç inanmamasına rağmen kendine olan güveniyle yapımcıları etkilemiş ve rolü almaya çalışan binlerce kızı geride bırakmış.

richard harris en başında dumbledore'u oynamayı reddetmiş ama torunu eğer rolü almayı redderse onunla bir daha asla konuşmayacağını söylediği için kararını değiştirmiş.

severus snape rolü için ilk aday tim roth'muş ancak tim burton'ın planet of the apes filminde oynayabilmek için teklifi geri çevirmiş.

tim roth

azkaban tutsağı'nda lupin'i oynayan david thewlis, ian hart'ın oynadığı profesör quirrell rolü için denemelere katılmış.

rosie o'donnell yönetmen columbus'a ron'un annesi molly weasley'i oynamak istediğini söylemiş ama columbus bütün oyuncuların britanyalı olmasını istediği için bunu kabul etmemiş.

peeves'i oynayan rick mayall'ın sahneleri ise filmden çıkarılmış.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir