Bir Erkekten Çift Kol Nakli Yapılan Hint Kadının Doktorları Hayrete Düşüren İlerlemesi

Hindistan'da yaşayan ve 19 yaşında bir trafik kazasında kollarını kaybeden Shreya Siddanagowder'ın bilim dünyasını şaşırtan hikayesi.
Bir Erkekten Çift Kol Nakli Yapılan Hint Kadının Doktorları Hayrete Düşüren İlerlemesi

hindistan'da yaşayan shreya siddanagowder adındaki 19 yaşındaki kız bir trafik kazasında iki kolunu birden kaybediyor. birkaç ay bu kazanın yıkıcı etkileriyle boğuşan genç kız bir taraftan kollarının olmadığı bu yeni hayatına alışmaya çalışırken, diğer taraftan annesi ile beraber organ nakli konusunu araştırıyorlar ve başka birinin kollarının nakledilmesi için başvuruda bulunuyorlar. 


şans eseri, başvurduktan kısa bir süre sonra hastaneden geri dönüş alıyorlar fakat bağışçı olan kişinin erkek olduğu bilgisi veriliyor. tabii yine de düşünmeden kabul ediyorlar çünkü organ nakli konusunda tüm dünyada olduğu gibi hindistan'da da yeterli sayıda bağışçı bulmak kolay değil. vakit kaybetmeden genç kıza, beyin ölümü gerçekleşen bir erkeğin kolları naklediliyor. daha koyu renkli ve kıllı kocaman kollarla böyle görünüyor: 


ilk aylarda kız, bu kolları kaldırmakta dahi zorlanıyor. kısa sürede karşısına çıkan bu kollardan asla şikayetçi olmamakla birlikte, onlara alışabileceğinden de emin olamıyor. 

aylar geçtikçe çok tuhaf bir şey olmaya başlıyor. annesi, kızının kalın bileklerinin incelmeye başladığını görüyor. kılları ise incelmeye, dökülmeye başlıyor. kolun koyu rengi shreya'nın kendi ten rengine uyum sağlamaya başlıyor. 


normal şartlarda el ve kol nakillerinde bu tür şeyler beklenmez. zaten karşıt cinsiyetten bir nakilde o zamana kadar pek görülmemiş bir şeydi. dolayısıyla bu yaşanan değişim herkesin ilgisini çekti. hormonlara bağlı olarak kol yeni sahibine uyum sağlıyordu.

gelinen son aşamada ise kızın şimdiki el yazısı kaybettiği elleri ve parmaklarıyla yazdığı yazının aynısı haline geldi.