Bir Evin Modern Olduğunun İspatı Niteliğinde Sayılabilecek Birtakım Şeyler

Sözlük yazarları Türk tipi evleri modernlikten ayıran o ince çizgiden bahsetmiş. Sizi hem güldürecek hem düşündürecek o ince çizgi neymiş bakıyoruz.
Bir Evin Modern Olduğunun İspatı Niteliğinde Sayılabilecek Birtakım Şeyler
iStock.com


buzluktaki dondurma kaplarının içinde dondurma olmasıdır. eğer içinde dolma varsa iflah olmaz ırgat ruhluyuz demektir.

kendi memleketimiz için konuşuyorsak misafir odası gibi saçma sapan bir mekana sahip olmamasıdır. en pahalı kendince en güzide olan eşyaları bir odaya koy ve oraya müze veya showroom muamelesi yap. bu kadar saçma sapan bir davranış olamaz. bundan vazgeçmek bile modernlik adına yetmez ama olumlu bir davranıştır.

kapı önünde olmayan ayakkabılar.

çok garip, 21. yy'ı post-modern çağ olarak kabul edecek olursam, bu durumda modern bi bakıma nostaljik kalabilir. 

yine de, bambu olabilir. sebebini bilmiyorum.

evin odalarında herhangi bir şekilde boş olan köşe varsa o ev moderndir.

genellikle takıntılı hasta ruhlu insanlar evlerin,odaların özellikle köşelerinin boş kalmasından aşırı derecede rahatsızlık duyarlar.

benim odamda bir köşeyi özellikle "özgürlük köşesi" olarak boş bıraktım ve insanları test etmeye başladım.bu 1 mertrekarelik boş köşe tahmin ettiğim arkadaşlarımın "kanki şu köşeye varya uzun bir abajur 10 numara olur" , "oğlum sen şu köşeye bir tane bass kolon koysana, orası tam basslık" gibi tepkiler vermelerine sebep oldu. kız arkadaşlarımdan da beklediğim tepkileri aldım. "buraya güzel bir sehpa koyabilirsin mesela" , "ya sen şuraya küçük bir dolap koysana içine döküntü eşyalarını koyarsın (acayip düzenliyimdir), " bak bence sen şu köşeye güzel bir saksı ve içine dev yapraklı salon çiçeklerinden koy."

galiba bu bir çeşit ego hastalığı bir çeşit üstünlük hissiyatı . oraya o boşluğa uygun bir eşya düşünmek ve senin yaşadığın yerle ilgili aklına gelmediğini düşündüğü bu "parlak" fikrini, "nasıl fikir ama" kibiriyle sana sunmak kişiliği çok rahat ele verebilen bir harekettir benim için.


bu arkadaşlarımın evlerine veya odalarına gittiğimde manzara hep beklediğim gibi olmuştur zaten. evin heryerinde özellikle köşelerde alakalı alakasız, renk uyumu gözetmeksizin döşenmiş basit eşyalar. bir tane evde iki duvarın birleştiği yerden dik inen çizginin aynı duvarların sağ ve sol alt kısımlarından gelen yatay çizgilerle birleştiğini göremedim. sanki o köşelerde bişeyler saklıyorlar o eşyaların arkasında. sanki orada evren bitiyor. başka boyuta açılan bir kapı var orada sanki. sırlarla dolu köşeler oralar benim için.

odalarındaki köşelerinden en az bir tanesi boş olan evlerde yaşamanız dileğiyle.

desenli mobilyaların üstünde kılıf olmayan ev moderndir. zira bu kılıflar nedense inatla koltukların üstüne serilmeye devam edilmektedir.

varak affedersin.


varak yoksa moderndir yada en azından modernimsidir.

(bkz: zigonsuzluk)

her odasında televizyon yoksa, akıllı telefonlara değil; sohbete vakit ayrılıyorsa, en hararetli anlarda bile bireylerin ses desibeli minimum düzeyde ise; o ev modern bir evdir.

-akrabaların stüdyoda çekilmiş düğün fotoğraflarının camlı vitrine konmaması

-çalışan bireye ait özel çalışma odasının olması

Üniversite Tercihi Yapacakların Geleceğini Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler