Bir Filmi Kült Yapan Şey Tam Olarak Nedir?

Kült film... Pek çok kez duymuşsunuzdur bu kavramı hayatınızda. Kült filmlerin de hangileri olduğunu bilirsiniz fakat o filmlerin kült olarak anılmasını sağlayan şeyler nedir?
Bir Filmi Kült Yapan Şey Tam Olarak Nedir?

kült; genelde (başlangıçta) küçük/azınlık bir grubun dikkatini çekmiş olan ve sadece bu grubun beğenisine hitap eden, özgün tarzıyla geniş kitlelere ve/veya konunun bilirkişilerine, uzmanlarına aykırı gelen eserlere verilen sıfattır. 

örneğin, kült bir film, genelde eleştirmenlerce çok fazla beğenilmemiş ya da gişede fazla başarılı olmamış bir filmdir, ancak duygusal ve düşünsel bakımdan kendisine sıkı sıkıya bağlı bir hayran kitlesi kazanmış bir filmdir.

bir eserin kült olmasının, eserin iyi veya kötü olmasıyla fazla bir ilgisi yoktur. bir eserin kült olması daha çok, sahip olduğu hayran kitlesinin sınırlılığı ve özgüllüğüyle ilgili bir durumdur.

her film ilk gösterime çıktığında sinemada izleyen - dvd'sini alan kişilerin arasında, anlatımı damak zevklerine çok uygun bulan bir kısım olur. bu insanlara ek olarak bazı filmlerde, zaman geçtikçe filmi duyan, bir yerde izleyen ve filmi seven bir kısım izleyici daha bu kitleye katılır. çünkü bu filmler ilk izleyişte genel izleyici kitlesi tarafından hemen kavranamayacak bir derinliği olan filmlerdir. bunlar kült filmlerdir.

çünkü ilk çıktıklarında genele hitap ediyor gibi olsalar da aslında belirli bir seviye üstündeki izleyiciye hitap ederler ve bu izleyiciler filmi zamanla sahiplenir, tekrar tekrar izler, üzerinde tartışır ve filmin derinliğini ortaya çıkarmaya çalışırlar.

bu "üzerinde uğraş verme" meselesinin, normal izleyici tarafından dogmatik bir davranış gibi algılanmasından dolayı da bu ismi almıştır. burada bahsedilen küçük zümre de dört beş kişi değil. sayıları zamanla milyonlara ulaşabilir ama bunun box office'e doğrudan bir katkısı olmadığı için film, istatistiklere baktığınızda çok da iyi bir film gibi durmayabilir.

kült filmler genelde ilk dağıtım anında farklılık gösterirler. "mainstream" denilen, gişede yoğun ilgi çekmesi beklenen filmlerin aksine geniş çaplı dağtımları ve büyük bütçeli reklamları olmaz. hatta film vizyon gördüğü veye göremediği ilk birkaç yıl pek tanınmaz. film, kulaktan kulağa, kişiden kişiye kar topu etkisiyle zamanla ünlenir. çoğu zaman ünlenmesinin sebebi yapımcılar tarafından bile tahmin edilemeyen bir olay olur. son derece kötü olması, kitsch'e kaçması, saçmalığı, pornografiye varan yapısı ya da beklenenin ötesinde iyi oluşu bu unun arkasında yatan motivasyon olabilir.

A Clockwork Orange Filminin Çevirisi Neden Otomatik Portakal Olmamalıydı?