Bir Genel Cerrahi Hocasından: Sünnetin Yaptırılabileceği İdeal Yaş Aralığı Nedir?

Sünnet ne zaman yapılmalı? Bir uzmandan görüş alalım.
Bir Genel Cerrahi Hocasından: Sünnetin Yaptırılabileceği İdeal Yaş Aralığı Nedir?
iStock

bir genel cerrahi hocası olarak sünnetin ideal zamanını 2 yaş öncesi veya 6 yaş sonrası olduğunu ifade edebilirim.

psikolojik olarak: 2 yaş ile 6 yaş arası dönem sünnet için uygun bir yaş değildir. 2-6 yaş arası çocuklara yapılacak sünnet ruhsal travma ile sonuçlanır. zira bu dönemdeki çocukların en kıymetli organları pipileridir.

mesleki olarak: bugüne kadar 2-6 yaş arası hiçbir çocuğa sünnet yapmadım, fazlaca ısrar ve sosyal baskı yapılmasına rağmen bu istekleri reddettim.

kişisel olarak: sünnetin faydasına inanmıyorum. temizlikmiş de falan da filan da... “yahudi ve müslüman olmayan toplumların pipisi çok pis” mottosunun şehir efsanesi olduğuna inananlardanım.

tıbben: yok deri fazlaymış da alınıyormuş da... şöyle ki insan vücudunda bazı anamoliler haricinde normal bir doku ya da organın fazlalığına rastlamadım. cerrahi olarak sünnet, başlıbaşına bir ameliyattır ve belli durumlarda zorunlu olarak uygulanır. (bkz: fimozis) (bkz: parafimozis) (bkz: balanopostit). ayrıca çepeçevre kesilen deride fazlaca dokunma duyusunu alan sinir var. bir de türkler biraz sanki erken boşalıyor, kimse kabul etmese de veriler bu yönde...

toplumsal olarak: bir oğlum var, 6.5 yaşında, sünnet zamanı geldi. ancak ruhum sünnet ettirmeye el vermiyor ancak toplumsal ve okulda yaşayabileceği potansiyel baskılardan dolayı muhtemelen yaptıracağım, zor da olsa...

kanunen: bir kişinin vücut bütünlüğüne dokunmak suçtur. kendi karar veremeyecek durumda olanların bedenine hükmetmek de ayrıca vicdansızlıktır.

dinen: farz değildiri, adı üstünde sünnettir. yahudilerden geçtiği rivayet edilir.