Bir Hijyen Manyağından Günlük Hayat İçinde Fark Etmediğiniz Binbir Mikrop Tehlikesi

Sıradan bir gün içinde sağlıksız koşulların nerelerde ve nasıl oluştuğunu bilmek oldukça zor oluyor ancak hijyene önem veren Sözlük yazarı "hidelgo"nun tavsiyeleri daha bir dikkat etmenizi sağlayabilir.
Bir Hijyen Manyağından Günlük Hayat İçinde Fark Etmediğiniz Binbir Mikrop Tehlikesi

- eğer bara gidersen bira içme, o koskocaman arjantin bardaklarıyla bira içersen daha çok çişin gelir. bira yerine votka iç. çişe gitmen gerekmez bile çoğu zaman. tuvaletin kapısına dokunmak, ayakkabılarınla o rezil zemine basmak, klozetin kapağını kaldırmak, elini o pislik yuvası sıvı sabun zamazingosuna sürmek, sonra o yıkadığın elinle musluğu kapatmak, mikrop yuvası kapı kolunu tutmak vs vs vs angarya işlere dalarsın. unutma:
votka iç, çişe gitme, evine dönünce gönül rahatlığıyla işe.

- sakın ama sakın elini kurutmak için hava üfleyen o makinelere tutma, içerideki tüm bakterileri (öğk) eline yapıştıracaktır.

- dışarıda türk kahvesi içtiğin zaman sakın yanında getirilen (ağzı kapalı şişede olmayan) suyu içme. musluk suyuysa eğer o su, legionella sp.'dan e.coli'ye büyük tehdit altındasındır demektir.


- kışın toplu taşımada pencere yakınında bulun, insanların nazofaringeal alanlarındaki tüm mantarlar, bakteriler, virüsler havalandırma yoluyla aracın içine verilir. sen de bir güzzeeel solursun hepsini! pencereyi arala, hayatta kalmaya çalış. sıcak diye motorda kapalı kısımda oturacağına, çık yukarı beş dakika açık havada otur da ciğerlerine adam gibi hava dolsun.

- eğer genetik laboratuvarında çalışıyorsan, mutlaka çift (üst üste iki) eldiven giy. kimerizm denen bişey var. elindeki eldiven bir minicik, bit kadar yerinden delinse, oradan eline alzheimerlı hastanın serumu bulaşsa...

-alışveriş merkezi gibi kapalı alanlardan çıkarken kapının tam altında aşağı doğru bir şey üfler ya hani, kışın sıcak hava, yazın soğuk hava üfler hatta, nefesini tut öyle yerlerden geçerken. yine bakterilerin sirkülasyonu sorunu...


- ruh sağlığını birazcık korumak istersen, başka bir yere gidince yerlere bakma. sakın. kaldır başını. yerde göreceğin her toz zerresi, saç teli, kırıntı vs ev sahibine karşı yüzünü ekşitmen anlamına gelecektir. bunu kontrol etmelisin.

- hastanede herhangi bir kapıyı açacaksan şayet, senden önce birinin açmasını bekle, tam o kapıdan geçerken sen de süzül ardından, ki kapıya dokunmayasın. dünyadaki en çeşitli bakteriler kapı kollarındadır zira.

- başkasının evinde televizyon kumandasına da dokunma zinhar. kumanda büyük ihtimalle rezil vaziyette olacaktır, herkes senin kadar düşkün değil domestosa temizliğe. hem böylece ev sahibinin kumanda otoritesini de sarsmamış olursun. kontamine kumandaya da temas etmemiş olursun.


- sıvı sabun alacaksan protex al. antibakteriyel etkisi daha uzun sürüyor. nerden bildiğimi soracaksan söyleyeyim, bir mikrobiyolog olarak her türlü temizlik ürününün bakterisidal durumunu (bakteri öldürme etkisi) çeşitli besiyerlerine ekimler yaparak ölçtüm zamanında.

- aynı çalışma sayesinde diş macununun nasıl müthiş bir bakteri savar olduğunu da gözlemlemiştim. o yüzden, diş fırçanı ve diş macununu yanından ayırma. ama diş fırçanı temiz bir yerde kurutamazsan ve nemli kalırsa, bakteriler, mantarlar ürer üzerinde; eve döner dönmez domestosa yatır diş fırçanı.

- lütfen ama lütfen sokak kapının altından evine giriş yapan kalorifer böceğini görünce haftasonunu zehir etme, önce çamaşır suyuyla temizle tüm kapıyı (böceğin yumurta bırakmış olma ihtimaline karşı), sonra temizlik yaptığın bezi çöpe at, ortalık kururken koş bakkaldan çakkaldan bir yerlerden raid köpük al (kırmızı olacak) böceğin gelmesi muhtemel yerlere sık.


- pastaneden bir şey alıyorsan simit al mesela, kremalı şeyleri tercih etme. kremalı şeylerde yumurta olacaktır tabii ki ve kremada kullanılan bu yumurtaların ucuz olması tercih edilecektir pastane tarafından. ucuz yumurta nasıl olur? kırık, çatlamış yumurtalar sorunu!! salmonella sp. riskini hatırlatırım...

- besinlerini sakladığın buzdolabı, düşük sıcaklıkta yaşayan bakteriler için biçilmiş kaftandır. buzdolabını haftada bir kez domestosla sil. raflarını çıkar yıka. toplasan 15 dakikanı alır. zira yalnız yaşıyorsan buzdolabın tıka basa dolu olmayacaktır.

- çalıştığın laboratuvardaki bilgisayarın klavyesine ayrı bir eldiven takarak dokun. çünkü çoğu sağlık çalışanı bu detaya dikkat etmez, çalıştığı eldivenle bilgisayarın klavyesine de dokunur. sonra gidip çıplak elle dokunursan kendini enfekte edersin, göz göre göre yapma bunu.


- yazlığınıza misafir olarak gelen küçük çocuğun doğa sevgisini tatması açısından toprakla oynama girişimlerine toprakta doğal olarak bulunan parazitleri ve çocuğun gelişmemiş bağışıklık sistemini ileri sürerek karşı çık. bunu çocuğa değil annesine söyle. çocukla aran bozulmasın.

- "aman yaee, seninki de hayat mı, biraz pislikten zarar gelmez" şeklinde sataşan dingillere kulak asma. ondan sonra hasta olurlar, ilk seni ararlar "çok kötüyüm, napiim" diye.