Bir Kaptanın Kulağı Kesildi Diye İspanya ve İngiltere'nin Birbirine Girdiği Olay: Jenkins'in Kulağı Savaşı

Takvimler 1739'u gösterdiği zaman enteresan şeyler yaşanıyordu.
Bir Kaptanın Kulağı Kesildi Diye İspanya ve İngiltere'nin Birbirine Girdiği Olay: Jenkins'in Kulağı Savaşı

jenkins'in kulağı savaşı (ing: war of jenkins’ ear), ingiltere ile ispanya arasında resmi olarak 1739'da başlayan bir çatışmaydı. savaş, alışılmadık adını robert jenkins isimli ingiliz deniz kaptanının karıştığı bir olaydan aldı. 1731'de jenkins, ispanyol sahil güvenlik görevlilerinin seyir halindeki gemisini durdurduğunu, kendisini kaçakçılıkla suçladığını ve ceza olarak kulağını kestiğini iddia etti. yıllar sonra, 1738'de jenkins kendisine ait olduğunu iddia ettiği, kesik kulağını britanya parlamentosu'na sundu.

britanya ile ispanya arasındaki gerilim, çeşitli siyasi ve ekonomik anlaşmazlıklar nedeniyle zaten yüksekti ve bu olay, bardağı taşıran son damla oldu. 1739'da britanya, ispanya'ya savaş ilan etti ve bu jenkins'in kulağı savaşı olarak bilinen çatışmanın başlangıcı oldu.

Jenkins'in Savaşı sırasında Karayip denizi'ndeki İngiliz operasyonları.

savaş başlangıçta karayipler ve amerikan kolonilerine odaklandı; her iki taraf da deniz savaşlarına katıldı ve birbirlerinin topraklarına saldırdı. 1742'de karayipler ve kuzey amerika'daki düşmanlıklar daha geniş bir çatışmaya dönüştü ve çatışma kısa süre sonra daha büyük jeopolitik bir yer kaplayan avusturya veraset savaşı'nın parçası haline geldi. savaş, bölgeleri savaş öncesi eski statülerine geri getiren aix-la-chapelle antlaşması'nın imzalandığı 1748 yılına kadar devam etti.

yani kökenleri sömürgecilik ve ticaret anlaşmazlıklarına dayanan savaş, bir ingiliz'in kulağının kesilmesiyle ilginç bir olay haline gelerek tarih kitaplarındaki yerini aldı.

kaynak