Bir Kasabanın Adının Değişmesine Neden Olan Wineville Tavuk Kümesi Cinayetleri

1926-1928 yılları arasında Amerika'da çok ses getirmiş bir olay Wineville Tavuk Kümesi Cinayetleri (Wineville Chicken Coop Murders).
Bir Kasabanın Adının Değişmesine Neden Olan Wineville Tavuk Kümesi Cinayetleri
Stewart Northcott

1926-1928 yılları arasında "the wineville chicken coop murders" olarak tarihte yerini almış bu olay. olay 1926 yılında gordon stewart northcott'ın, yeğeni sanford clark'ı kanada'daki evinden kaçırmasıyla başlar. daha sonra polis, ailenin şikayetiyle 1928'de wineville california'daki northcott çiftliğine gider ve orada sanford clark'ı yalnız başına bulur. sanford, dayısı tarafından dövülmüş ve tacize uğramıştır. sanford sorgu sırasında dayısının, çok sayıda çocuğu kaçırıp, taciz edip öldürdüğünü anlatır. 

Sanford Clark

gordon stewart northcott, bunları yaparken annesi sarah louise northcott'tan yardım almıştır ve sanford'u da kendisine yardım etmeye zorlamıştır. sarah louise northcott, cinayetleri itiraf etmiş, (walter collins ve üç başka çocuk) daha sonradan ise ifadesini değiştirerek öldürmediklerini iddia etmiştir. daha sonra sarah louise northcott, walter collins'i öldürmekten ömür boyu hapis cezasına çarptırılmışsa da 12 yıldan az bir süre hapis yattıktan sonra şartılı tahliye edilmiştir. 

Sarah Louise Northcott

gordon stewart ise idama mahkum olmuş, 1930'da da asılmıştır. gordon'un mahkemesi sırasında sarah louise northcott aslında kendisinin gordon'un annesi değil, büyükannesi olduğunu açıklamış. gordon, kocasıyla kızının ensest ilişkisi sonucu dünyaya gelmiş ve sarah louise daha sonra da gordon'un bütün aile tarafından tacize uğradığını iddia etmiş. (nasıl bir aileymiş bunlar, aklım almadı.) wineville kasabası daha sonradan bu kötü olayı unutturmak için adını "mira loma" olarak değiştirmiş. şu anda da northcott çiftliğinde birisi yaşamaktaymış. (amma cesaretliymiş ya, kesin orası hayaletlidir.)

Northcott Çiftliği

bu olayda benim en çok merak ettiğim sanford clark'ın akibetiydi açıkcası. tacize uğramış, zorla cinayet işletilmiş bir çocuk hayatına nasıl devam eder diye düşünüyor insan.

sanford clark hiçbir zaman yargılanmamış ama 5 sene bir ıslah evinde kalmasına karar verilmiş. henüz 2 senesi dolmadan da salıverilerek kanada'ya dönmüş. sonradan 2. dünya savaşı'na katılmış ve 28 yıl boyunca kanada posta servisinde çalışmış. evlenmiş ve karısıyla 2 çocuk evlat edinmişler, 55 sene evli kalmışlar ve sanford 1991 yılında ölmüş. (açıkcası düzgün bir hayat yaşayabildiği için çok sevindim.)

Gordon Stewart Northcott

walter collins ve annesi christine collins'e gelelim. lapd (los angeles polis teşkilatı), christine collins'e çocuğunuzu bulduk diyip başka bir çocuk vermiş ve daha sonra hata ettiklerini anlasalar da basına ve kamuoyuna rezil olmamak için bu olayı örtbas etmeye kalkmışlar. hatta christine collins'i gerçekten de code 12 adıyla akıl hastanesine kapatmışlar. christine 10 gün hastanede kaldıktan sonra arthur j. hutchins, jr. denen çocuk, walter olmadığını, sırf california'ya gelmek için yalan söylediğini itiraf edince christine'i hastaneden salıvermişler. daha sonra christine, lapd'yi dava etmiş. daha sonra lapd'nin başı olan james e. davis görevden alınmış ancak 2 sene sonra aynı göreve geri  dönmüş. 1933'ten 39'a kadar da görevine devam etmiş. öldüğünde 102 yaşındaymış.

Walter Collins ve Christine Collins

gordon stewart northcott'un asılmasından 5 sene sonra, 1935'te gordon'ın elinden kurtulan çocuklardan bir tanesi ortaya çıkmış. walter'ın cesedi de bulunamadığından christine collins bu olaydan umutlanıp oğlunu aramayı sürdürmüş lakin bulamamış ve zaten okuduğuma göre 1935'te ölmüş kendisi. gerçi ne kadar doğru bilmiyorum ama o tarihten sonra kendisini ne gören ne de duyan olmuş.