Bir Kuşağa NBA Sevdiren Zamanının Ötesindeki Oyun: Tecmo Super NBA Basketball

Atari çocukları bu oyunla Larry Bird ve Michael Jordan'a doyamamıştı resmen. Japonya merkezli bir video oyunu şirketi olan Tecmo Co, Ltd firmasının 25 Aralık 1992'de piyasaya sürülen oyunu hakkında Sözlük yazarlarının yorumlarını derledik.

Önce aşağıdaki video ile ufak bir hatırlatma yapabilirsiniz

Kısa tanım

çocukluğumun en güzel oyunudur tecmo basketball. bıkmadan, sıkılmadan, adaptör yanana kadar oynadığım; dönemin en üstün atari oyunlarından biriydi.

basketbol oyunları için geleceğe ışık tutar cinste grafik, database, taktik ayarları ve oynanabilirliğe sahip; benim için manevi değeri de olan, tarihi eser niteliğindeki oyundur.

arkadaş siz 1992 senesinde bu oyunu nasıl yaptınız lan?

ruh hastalığı ve dahilik arasında gitmiş gelmişler. 8-bit'e hakem, oyuncu animasyonları, tribün efektleri, sesler hele o deliksiz basket attığınızda çıkan ses, hücum faul yapabilme hepsini geçtim main theme'i nasıl sıkıştırabildiniz lan onu da geçtim oyuncu özelliklerini nasıl yapabildiniz? misal dandik özellikli bir pivotla çok müsait bir pozisyonda dahi olsanız, iyi yükselmiş bile olsanız o üçlük zor girerdi ama jordan, starks veya larry bird ile, ne bileyim draxler ile çat diye sokabilirdiniz.


oyuncuların hızı da defansif özellikleri de farklıydı. şut atma da ezbere değildi, belli bir mekaniği vardı. bence atari olarak tabir ettiğimiz kara kutuların (her ne kadar bir nintendo oyunu olsa da nintendo türkiye'ye şu an bile yeni girdiğinden o yıllarda ülkede nes yoktu ve çakal çinlilerin nintendo'nun olmadığı ülkeler için üretip parayı kırdığı micro genius) en iyi oyunuydu, hatta bu oyun öyle single bir kasette değil genelde çoklu oyun kasetlerinde olurdu. misal tsubasa genelde tek bir kasedin içindeyken bu 9999999 in 1'lerde çokça bulunurdu. sikko olimpiyat oyunu, daha sikko soccer oyunu, mario vs yanında en çok bu oynanırdı. sokakta futbol, evde bu oyun vesilesiyle basketbol oynardık.

yokluk yıllarıydı, basketbol oynamak istesen pota yok, topu da yok... gerçi futbol oynamak istiyorsun kale diye iki tane dandirik taş top diye kozalak ya da kutu içecek kolasını ezip oynandığı bir dönemde ne potası? evdesin 6-7 çorabı iç içe geçirip top yapıyorsun ya da 15-20 sayfayı birleştirip finalde bantlayıp top yapıyorsun bir de gerçekten basketbol oynamayı umuyorsun işte. saflık, çocukluk. ama bu oyun bize o geceleri izlediğimiz utah jazz-chicago bulls çekişmesini izleyip aniden biriken "basketbol oynama gazını" almamıza uzun yıllar hizmet etmişti.


tecmo çok kıyak firmaydı, eksikliğini arıyorum esasen ayrıca bu oyunu günümüzde bile oynasanız çok sırıtmaz. belki grafikler batar ama oynanış olarak dönem kadroları vs gerçekten muazzam bir nostaljik eserdir.

aşağıdaki linklerden oyunun sega ve nintendo versiyonlarını ücretsiz olarak oynayabilirsiniz

http://game-oldies.com/…nba-basketball-sega-genesis

http://game-oldies.com/…sketball-nintendo-super-nes

Apex Legends Oyununda İşinize Yarayabilecek 13 Taktik

Bazı Oyunları Oynamaktan Neden Sıkılmayız?