Bir Motor Ustasından: Sente Ayarı Nedir? Neden Bozulur? Nasıl Tamir Edilir?

Zaman zaman bozulabilen ve otomobil sahiplerinin canını sıkan bu sorunun ne olduğunu tam olarak açıklayan bir yazı.
Bir Motor Ustasından: Sente Ayarı Nedir? Neden Bozulur? Nasıl Tamir Edilir?

otomobil sahipleri bu sente ayarı mevzusunu birçok yerde duyarlar. sente ayarı nedir, neden ayar bozulur ve sonrasında ne yapılır anlatayım. sente ayarını anlamak için öncelikle eklediğim görseli incelemeniz gerekir:


bu görselde göreceğiniz gibi krank mili, yani piston kollarının bağlı olduğu milin, yine üst tarafta bulunan eksantrik mili ile senkronize bir şekilde dönmesini sağlayan kayışın yapıldığı ince ayar.

piston en üst sıfır noktaya geldiği zaman ya emme, ya egzoz supaplarının açık ya da kapalı olması ve sıraya göre her ikisininde kapalı olması gerekir. bu supaplar da eksantrik miline bağlıdır ve krank milinden aldığı güçle döner. piston en yukarı noktaya ulaştığı zaman, yakıt hava karışımı tamamen sıkıştırılmış ve her iki supapın kapalı olması gerekir. tam bu noktada buji ateşlemeyi yapar ve en verimli şekilde güç üretilir.

işte sente ayarı bozuk olan bir motorda, bu piston en üst noktada iken supaplar hafif açık kalabilir ve doğal olarak piston tam güçle itilemez. motorda verim düşer.

peki sente niye bozulur, ona bakalım

sente birçok sebepten bozulabilir. aracın vurdurulması, aşırı silkeleme, triger gergisisinin arızası, kayışın ömrünü tamamlamış olması gibi etkenler.

sente bozuksa nasıl anlaşılır?

motorda çekiş düşüklüğü yaşanır ve en önemlisi sarsıntılı çalışma başlar. araç bilgisayara bağlandığı vakit iyi bir usta emiş basıncını inceleyerek sentenin kaçık olduğunu anlayabilir. bir diş atlamada kullanıcı bunu fark etse de, iki diş atlamada motorda film kopar. stop etme, zor çalışma, egzozdan duman, aşırı titreme ve bazı otomobillerde motor arıza lambasının yanması meydana gelir.

görsel: meşhur triger kayışı ve eksantrik dişlileri


motorun tekrar senteye alınması uzun süren bir işlemdir ve komparatör saati ile aracınıza uygun bir sente ayar aparatı olması gerekir.

Komparatör saati
Sente ayar aparatı

diğer şekillerde yapılan sente ayarına asla güvenmeyin

özellikle aracınız ile ilgili profesyonel bir servise başvurun. sente ayarının kesin olarak atladığına emin olduysanız, triger kayışını ve gergiyi değiştirin. bazen triger değişimi sonrası da sente ayarı yanlış yapılır ve birçok kullanıcı belirli şikayetler ile geri gider. siz siz olun triger setini orijinal parça olarak alın ve kaliteli bir yerde değişimini yaptırın.

"benim aracımda zincir triger var, kaçmaz" demeyin. gevşek olursa o da kaçar.