Bir Nesli Gaza Getiren Efsane: Charizard'ın Magmar'ı Gökten Yere Çarptığı Sahne

Çocukluğunu 90'ların sonunda, 2000'lerin başında yaşayanların asla unutamayacağı olaylardan biri Pokemon'da Charizard'ın, Magmar'ı alt ettiği sahneydi şüphesiz.

İşte o efsane sahne!

Ekşi Sözlük yazarları da bu sahneyi unutamamış

bir nesle en fazla gaz yüklemiş sahneler arasında şampiyonluğa oynar. hırstan gözü yaşarmış, mahalleden arkadaşına yapmadığı çeşit eşek şakası kalmamışken pallet town'dan ash ile empatinin hasını kurmuş, team rocket'i hasım bellemiş velet bünyenin isyanıdır. zaten bu charizard'ın ash'e attığı tripler, arada bir gerçekleşen karşılıklı duygusal ve çekingen sevgi gösterileri o dönem çocuklarının duygusal gelişimini bambaşka bir boyuta taşıdı.

neyse olay şudur. ash yanardağın içinde rozet almak için bir başka pokemon eğitmeni blain ile karşılaşır. son dövüşte blain'in magmar'ına karşı charizard'ı salar meydana. ama magmar'ın yer avantajı yetmiyormuş gibi bizim çari de kenarda konforlu yeri bulup yatarak kıçını falan kaşır, "kafası göt şeklinde olup aynı zamanda yanan pokemonu adam yerine mi koycam aq" şeklinde poz kesmeye başlar. ash'e de arada "sen hiç bakma öyle sitemli sitemli" diye sitem breaker lafları etmeyi de ihmal etmez. ash kenarda "abi bi şeyler yap bokunu yiyim"vari bakışlar atadursun bizimki oralı olmaz. magmar artislenince kaçar kenarlara falan, "pardon sinek mi vızıldadı ya" şeklinde kız tribi yapar.


en son magmar charizard'ı canından bezdirince bizimki bi anda celallenir ve o dönemin favori mahalle repliklerinden "yeminimi bozdum ulan" fonunda magmar'ı yakalar. atmosferi aşar sırtına alıp ve ekranda beliren dünya görüntüsü çevresinde turlar atar. son olarak da bulunduğu yerden magmar'ı yere epik bir bilek hareketiyle fırlatarak serbest düşüşe geçirir. sismik çarpma olsa gerek bu hareket. magmar yere çarpmasına saniyeler kala çağrılan ambulansın hızır gibi yetişmesi sayesinde en yakındaki hemşire jenny kliniğine götürülerek tedavi altına alınır.

charizard'ı bir nevi "canı isteyince deli top oynayan efsane şımarık futbolcu" statüsüne getiren sahnedir.

benim için olayların gelişimi açısından troy'da achilles'in hektor'u öldürdüğü sahne ile eşdeğerdir. charizard abimiz yunanistan'da karı kızla gününü gün eden achilles misali cool bir biçimde keyfine bakarken ash adlı veledin gereksiz zorlamasıyla magmar ile dövüşmek zorunda kalmıştır. sonunda tepesi atıp magmar'ın icabına bakmasının sebebi de ash'i siklemesi değil, kendi onuru için savaşmak istemesidir. tıpkı agamemnon'u zerre sallamayan, sadece kahraman olmak için truva'ya giden achilles gibi...

son zamanların en gergin görüntülerini izlememe neden olmuş sahnedir. bu öyle bir kapışmadır ki doğada eşine benzerine zor rastlarsınız. charizard'ın cool tavırları, magmar'ın boş bakışları efsanedir. ancak her zamanki gibi eğitmenimiz ash ketchum o itici ve ağlak tavırlarıyla bizi çileden çıkarır. ash'in rakiplerinin %99'unda olduğu gibi ash'ten daha itici bir tipleme karşımızdadır. uzun kızıl saçları ve güneş gözlükleriyle alev gibi bir adam ash'in karşısındadır. karşılaşma başlamadan önce togepi'nin ciyaklamaları da ortamı germek için fazlasıyla yeterlidir.