Bir Saatin Üzerinde Swiss Made Yazabilmesi İçin Ne Gerekiyor?

Wainer aracılığı ile
Pek çok lüks saatin kadranında yazan; saatin kalitesi ve işçiliğine dair fikir veren Swiss Made işaretini alabilmek öyle hiç kolay bir iş değil. Bu işareti saatlere yazabilmek için belli şartların karşılanması gerekiyor.
Bir Saatin Üzerinde Swiss Made Yazabilmesi İçin Ne Gerekiyor?


Bir saatin İsviçre'de yapılıp monte edildiğini gösteren bir ibare Swiss Made. Saat endüstrisinde mükemmellik ile aynı anlama geliyor da diyebiliriz bu kavram için. 

Yüksek saatçiliğin doğduğu yer olan İsviçre, kaliteli ve güvenilir saatler üretme konusunda sağlam ve köklü bir geçmişe sahip olduğu için Swiss Made etiketi, dünya çapında bir ayrım olarak görülüyor. Müşterilerin, üzerinde Swiss Made yazan saatlere %20 oranında daha fazla para ödemeye hazır olduklarını gösteren bazı araştırmalar da bunu doğrular nitelikte.


Ancak, İsviçre'de üretilen her saatte Swiss Made işaretini görebilmek mümkün değil. Swiss Made standartlarını karşılayan saatler; üst düzey malzemelerden, inceliki İsviçre saat işçiliği ile üretilmektedir. Bir saat üreticisinin, saat kadranlarının altına Swiss Made yazabilmesi için İsviçre Saat Endüstrisi Federasyonu tarafından belirlenmiş bazı şartları karşılaması gerekiyor.


Nedir bu şartlar?

1. Saatin üretim maliyetinin (en az) %60'ı İsviçre üretimi parçalardan oluşmalıdır.
2. Saatin mekanizma maliyetinin %50'si İsviçre üretimi parçalardan oluşmalıdır.
3. Saatin mekanizmasının parçalarının %60'ı İsviçre üretimi olmalı.
4. Saatin İsviçre'de birleştirilmesi ve nihai kontrollerin İsviçre'de yapılması gerekiyor.


Küreselleşen dünyada artık birçok marka, işçiliğin nispeten ucuz olduğu ülkelerden parça alarak veya işi direkt oraya yaptırarak maliyetleri düşürmeye çalışıyor. Yüzyıllar boyu yüksek saatçilik konusunda ustalaşan ve bu konudaki haklı şöhretlerini korumak isteyen İsviçreliler de Swiss Made sayesinde kaliteyi ve işçiliği belli bir standartta tutuyorlar.

Yeni başlangıçların gücüne inanan ve fark yaratan saatler yaratmak için çalışan Swiss Made bir saat markası olan Wainer ile büyüleyici İsviçre saatçilik dünyasına adım atmak için tıklayın.

İsviçre saat işçiliği ile Akdeniz tasarım ruhunu bir araya getirerek cüretkar saatler üreten yeni başlangıçların saati Wainer'i keşfet.