Bir Süredir Togg T10X Kullanan Bir Ekşi Sözlük Yazarının Araçla İlgili İzlenimleri

Bir süredir Togg T10X kullanan bir Ekşi Sözlük yazarı, araçla ilgili olumlu ve olumsuz görüşlerini paylaşmış.
Bir Süredir Togg T10X Kullanan Bir Ekşi Sözlük Yazarının Araçla İlgili İzlenimleri

bir süredir kullandığımız kapadokya rengi (rengi neden özellikle söylediğimi birazdan belirteceğim) togg ile ilgili tespitlerim şunlar.

- öncelikle tıpkı tesla gibi togg'da online teslimatı tercih ediyor. kan emici bayilerin bence en fazla 5 senesi var. çünkü gelecek kesinlikle online satışta. marka bu şekilde bayi kârını da cebe indiriyor. üstelik kullanıcıya daha iyi bir deneyim yaşatıyor. (elden para istemeler, faturayı eksik kesme saçmalıkları vs. yok) neyse, geleyim değerlendirmelerime.

önce aracı gömeyim

- aracı teslim almadan önce internetteki çoğu togg videosunu izledim diyebilirim. kapanan ekranlardan, bazı saçma yazılım hatalarına kadar pek çok şikayet videosu gördüm. aldığımız araçta son gelen anadolu 1.3.5 yazılımı yüklüydü. bu yazılımın son 6 aydaki tüm müşteri şikayetleri baz alınarak yapılan çok kapsamlı bir güncelleme olduğu belirtildi. ancak aracı aldıktan sonra togcam'in tepki vermemesi (araç içini gösteren kamera), 360 derece kameralardan sağ ayna kamerasının çalışmaması gibi birkaç aksaklık yaşadım. araçla ilgili trumore uygulaması üzerinden toggcare ile talep oluşturup sorunları iletebiliyorsunuz. ancak yazılı talebimiz üzerinden 24 saat geçmesine rağmen dönüş olmayınca araca hard reset atıp sorunu çözemeye çalıştık. başta bir şey olmadı, ancak aracı kapatıp ertesi gün açtığımızda yazılım hatalarının çoğu çözülmüştü. ancak hala toggcam çalışmıyor ve bize daha sonra gelen telefonda plakamız istenerek teknik ekiplerin dönüş yapacağı bilgisi verildi.

- aracın rengini özellikle belirtmiştim. zira bu aracın kırmızı rengi çok güzel olsa da güneşli havalarda plastik tampon ve kaput arasında bariz bir ton farkı göze çarpıyordu. bizim aldığım araçta da maalesef aynı durum var. çok dikkatli baktığınızda sanki o bölge kaza sonrası boyanmış da servis rengini tam tutturamamış gibi duruyor.

- kapılarda bir ayarsızlık mevcut. yavaş kapatırsanız kapılar tam kapanmıyor.

- emniyet kemerlerinde yükseklik ayarı yok.

- tavan lambalarının aydınlatması çok yetersiz. soluk beyaz bir led kullanılmış.

- malum ısı pompası yok.

- otonom sürüş yok, ancak güncelleme ile geleceği söyleniyor.

- araçlarda her şeyi dijitalleştirme modası beni sinir ediyor. mesela klima kontrol ünitesinin ya da koltuk hafızalarının multimedyaya gömülmesi, aynaları ayarlamak için manuel tuşlar koymak yerine tüm bunları multimedyaya gömmek pratiklikten uzaklaşılması anlamına geliyor.

- bence bu araçtaki en büyük eksiklerden birisi apple carplay ya da android auto olmaması. yakın zamanda da gelecek gibi durmuyor.

- meridian ses sistemi bende hayal kırıklığı yarattı. daha önce aracı kullanma şansım olsaydı kesinlikle bu opsiyona para vermez, dışarıda kendim bir sistem kurardım.

- direksiyondaki dokunmatik tuşların hissiyatı kötü. ayrıca sağ cam açma butonu ile sol buton arasında da hassasiyet farkı var. sağ taraftaki butona daha sert bastırmanız lazım.

- araçta stepne yok. bunun yerine tamir kiti var.

şimdi övme kısmına geldik

- aracın süspansiyonlarına bayıldım. bugüne kadar kullandığım en başarılı ve konforlu araçtı. arkada da yolculuk yaptım ve o bölgede de durum gayet iyi. elektrikli olmasının avantajıyla şaft tüneli olmaması büyük rahatlık yaratıyor.

- koltuklarının deri kalitesi ve oturan kişiyi kavraması çok başarılı. ön ve arkalarda koltuk ısıtma var.

- ekranların çözünürlüğü ve akıcılığı çok iyi. ekran kapanma sorununun son yazılımla çözüldüğünü düşünüyorum.

- farlar mükemmel. gece sürüşlerinde çok iyi bir görüş sağlıyor.

- rejenerasyon ayarını 3. kademeye getirince şehir içinde frene neredeyse hiç basmadan seyahat etmek mümkün.

- bakımlarının 40.000 km ya da 2 yılda bir yapılması büyük tasarruf sağlıyor. ayrıca rejenerasyona uyum sağlayıp freni çok az kullanacağınız için balata ve disklerinizin de ömrü epey uzun olacaktır. "her elektrikli öyle" demeyin. skywell'i getiren çakallar 10.000 km de bir fahiş ücretlerle bakım yapılmasını şart koşuyor.

- şehir içi tüketimi yaklaşık 18 kw civarında. bir de evde şarj imkanınız varsa resmen bedavaya seyahat ediyorsunuz.

- aracın yol tutuşu çok başarılı.

- kişiden kişiye değişir belki. ancak tasarımı çok güzel.

- aracın tokluk hissi çok iyi. abuk subuk trim sesi almıyorsunuz. aynı şekilde yalıtımı da gayet iyi.

- otomatik park oldukça başarılı çalışıyor.

- bu araç c suv olduğundan kendi fiyat aralığında ve segmentinde olan diğer aracım ford kuga ile kıyaslarsam, togg pek çok noktada uzak ara iyi.

sonuç

sıfırdan geliştirilmiş ve 1.650.000 tl'ye satılan elektrikli bir araç için t10x bence gayet olmuş bir araç. eksileri var belki, ama o eksiler (ısı pompası dışında) rahatlıkla göz ardı edilebilecek ya da yazılım güncellemeleriyle çözülebilecek şeyler. geri bildirimlerin dikkate alınıp yapılacak versiyon iyileştirmeleriyle togg'un çok daha iyi bir araç olacağına inanıyorum. bir otomobil olarak kusursuza yakın, bir akıllı cihaz olarak hâla geliştirilmeye açık bir araç.

ekleme: bugün araca anadolu 1.3.6 yazılımı geldi. bu yazılımla bazı tutarsız yazılım sorunları çözüldü. toggcam artık çalışıyor ve ek olarak uygulama mağazasına youtube music uygulaması da geldi. yazılım ekibinin hızlı aksiyon alması güzel, zira 1.3.5 yazılımıyla aracı uzun süre kullanmak istemeyebilirdim.

bu arada zes istasyonlarından şarj yapmakta bazen sorun yaşayabiliyorum. nedense aracı bazen tanımıyor. bu durumda müşteri hizmetlerini arayıp konum belirterek uzaktan işlemi başlatıyorum. diğer şarj istasyonlarında bir deneyimim olmadı.

ekleme 2: yazılım sorunları güncellemelere rağmen devam ediyor. araç ekranları bazen ingilizce oluyor, sonra kafasına göre türkçeye geçiyor. bazen lastik uyarısı veriyor (lastiklerde sorun yok). bazen arka stop lambası uyarısı veriyor (lambada sorun yok). bazen de kör nokta uyarısı çalışmıyor.