Bir Süredir Volvo XC40 Kullanan Birinin Gözünden 2018'in En İyi Otomobili

Volvo'nun XC40 modeli, 2018 yılının en iyi otomobili seçilmişti. Bir süredir bu arabayı kullanan bir Ekşi Sözlük yazarı, Volvo XC40'ı anlatmış.
Bir Süredir Volvo XC40 Kullanan Birinin Gözünden 2018'in En İyi Otomobili

1 aya yakın süredir volvo xc40'ın 2019 t4 r-design awd 190hp modeline sahibim. detay okumak istemeyenler için özetleyecek olursak: çok çok iyi. blind buy yapılabilecek cinsten. detaylara gelirsek:

tasarım

araç kaslı ve büyük. xc60 ve xc90'dan küçük olmasına rağmen kesinlikle küçük bir araç değil. r-design donanım paketinin gerek iç, gerekse dış görünüşe katkısı çok büyük ve aracı özellikle tavan, jant, ön ızgara ve koltuklar başta olmak üzere çok sportif bir görünüme sokuyor ama standard momentum paketi ile de aracın hem iç hem de dış görünümü oldukça iyi. momentum pakete yapılan küçük eklemelerle oluşturulan momentum adv. paketi de incelemeye değer.


gerek standart donanımla, gerekse r-design donanımla hem içten hem de dıştan görünüş olarak çok güzel, modern, dinamik ve genç bir araç. inscription paketi ile gelen ve isveçli orrefors firması tarafından üretilen kristal vites kolunu ise fazlasıyla gereksiz bulduğumu eklemek isterim. deri vites kolu zaten oldukça şık.


teknoloji & güvenlik

araç ile beraber volvo'nun güvenlik sistemelerinin büyük çoğunluğu intellisafe standard adı verdiği güvenlik paketi ile beraber standard geliyor. bir üst paketi olan opsiyonel intellisafe surround paketi ile de ek güvenlik sistemlerini satın almanız mümkün. opsiyonel sistemlerin listesini tam hatırlamamakla birlikte standard paket ile bile başta x1 olmak üzere incelediğim alman rakiplerinden çok üstün olduğunu söyleyebilirim. 360 derece kuşbakışı görüş ve park kamerası, yan ayna üzerindeki blis uyarı ışıkları, şerit kontrol sistemi, acc, yarı otonom sürüş, otomatik fren sistemi, büyük hayvan algılama, alkolmetre gibi sistemleri ilk bakışta göze çarpan güvenlik sistemlerinden fakat tamamının standard olmadığını tekrar hatırlatmak isterim.


güvenlik teknolojileri dışında orta konsoldaki tablet benzeri kontrol ekranı ve infotainment sistemi, direksiyonun arkasındaki ghost screen ve buradaki göstergeler -özellikle navigasyonu burada da görebiliyor olmanız- vb. çok kullanışlı.  araçta anahtarsız giriş-çıkış ve çalıştırma, ayak hareketiyle bagaj açma, elektrikli bagaj açma ve kapama gibi detaylar da mevcut.


konfor

aracın ön koltukları çok rahat; sırtınızın ve bacaklarınızın temas ettiği bölgelerin çoğunu istediğiniz şekilde diğer bölgelerden bağımsız olarak ayarlayabiliyorsunuz. arka koltuklarda uzun yol gitmediğim için ne yazık ki fazla tecrübem yok. hem ön-arka koltuklarda hem de direksiyonda ısıtıcı opsiyonları mevcut. 

küçük eşyalar için ayrılan yerler çok fazla ve kullanışlı. kablosuz şarjı destekleyen telefonlar için kablosuz şarj olanağı sunması çok pratik ve güzel bir özellik. opsiyonel olarak ekletebileceğiniz açılabilir panoramik cam tavan ve harman&kardon ses sistemini de bütçeniz elveriyorsa mutlaka düşünün derim.


yakıt tüketimi

aracı 2. el aldım ve şu an 20 bin km'de. bu haliyle bilgisayar 7.4lt/100km gösteriyor. büyük ölçüde (%80) uzun yol gidiyorum. aracın t4 motor ve 190 hp olduğu, buna ek olarak boyutları ve ağırlığı göz önüne alınırsa 7.4lt bana makul görünüyor, ilerde de çok değişeceğini sanmıyorum.


şimdilik aklıma gelen özellikler bu şekilde olmakla birlikte, araçla ilgili yazılacak pek bir olumsuz yön bulamıyorum. 2018 yılında yılın otomobili seçilmesi de bence olumsuz yönlerinin zaten büyük ölçüde olumlu yönleri ile unutturulduğunu kanıtlar cinsten bir detay.