Bir Uçak Mühendisinden: Uçan Arabaların Hala Yaygın Olmamasında En Büyük Engel Ne?

1985 tarihli Back to the Future'da öngörülen uçan arabalar neden hala ortalıkta görünmüyor? Kısaca bunun en büyük engelini öğrenelim.
Bir Uçak Mühendisinden: Uçan Arabaların Hala Yaygın Olmamasında En Büyük Engel Ne?

uçan arabaların önündeki en büyük engel nedir? bir uçak tasarım mühendisi olarak cevaplıyorum: ağırlık.

uçak tasarımı bir kapitalist sistem olsa, paranın yerini ağırlık alırdı. ağırlık arttıkça hava aracının tüm performans değeri düşer ve maliyeti artar. eğer siz bir kara aracına uçuş özelliği eklerseniz, bu size berbat bir performansa karşılık çok yüksek işletim maliyeti doğurur. eğer tüm bunlara rağmen hala "ben uçan araba kullanırım ve bundan en az bin adet alırım" diyorsanız, zor değil, bir firma size bunu üretir.


uçan araba yerine havacılığın gelecek hedefi hava taksileridir (air mobility)

dikey iniş kalkış yapabilen şehir içi uçuş hatlarında çalışacak, otonom sistemler yardımıyla güvenlik risklerini önleyecek, elektrik tahrikiyle çevreyi kirletmeyecek, yeni keşfedilen sonsuz pervane tipleriyle sessiz uçuş yapabilen hava taksilerinin muhtemelen 10 sene içerisinde pilot bölgelerde uçuşa başladığını göreceğiz.

hava taksilerini karada araba gibi sürebilmeniz için hava araçlarının sertifikasyonunun yanı sıra kara araçlarının da sertifikasyonlarını yerine getirmeniz gerekecek. bu muhtemelen verimsiz bir ürün üretmenize neden olacak.

bunun yerine hala uçan araba istiyorsanız deneysel olarak çalışmalar yaparak bu konseptin optimumunu bulabilirsiniz. hala bu ürünün satılabileceğine inanıyorsanız da üretebilirsiniz pek tabii.

ama şu anlık havacılık endüstrisinin sıradaki hedefi söylediğim gibi hava taksileri.

kaynak / kaynak 2