Bir Yazılım Mühendisi İçin Almanya ve ABD'nin Çalışma Koşulları Kıyaslaması

Yurt dışındaki yazılımcılar Almanya'da mı yoksa ABD'de mi daha çok kazanıp daha yüksek bir hayat standardı yakalıyorlar? Bir bakalım.
Bir Yazılım Mühendisi İçin Almanya ve ABD'nin Çalışma Koşulları Kıyaslaması

örneğin ortalama veya ortalama üstü tecrübede bir yazılım mühendisi olduğunuzu düşünün ve önünüzde almanya ya da abd'de çalışma seçeneği olduğunu düşünün, hangisinde çalışırsınız? bu sorunun cevabı kişisel tercihlere göre değişecektir. ama kendimce şu şekilde karşılaştırabilirim.

- abd teknoloji şirketlerinin dünya çapında itibarı alman şirketlerinden daha fazla. abd de çalışan biri uzun vadede cv'sine daha fazla yatırım yapmış olacaktır. elbette büyük alman şirketleri de var ama en büyük 100 teknoloji şirketi sayalım desek büyük çoğunluğu abd şirketi olacaktır.

- maaş konusunda abd'de eyaletten eyalete çok fark var ama almanya ile benzer hayat pahalılığa sahip ve sınırları içinde birçok büyük teknoloji şirketi barındıran seattle ile almanya'yı karşılaştırırsak abd de maaşlar yaklaşık iki kat fazla. örneğin orta tecrübedeki bir yazılım mühendisinin hak ettiği maaş berlin'de yıllık 60.000-70.000 euro. seattle'da ise 120.000-150.000 dolar aralığında. elbette bu rakamlardan çok daha fazla veya çok daha az olanlar vardır ama numbeo ve glassdoor sitelerinden baktığıma göre ağırlık bu şekilde.

- abd'de yan giderler çok fazla, özellikle çocuklu aile iseniz abd'de giderler katlanacaktır. örneğin iki çocuğunuz varsa çocuğunuz kreş, okul masrafları, ilerde okuyacağı üniversite seçenekleri düşününce abd de eğitime yatırım yapmak gerekiyor. aynı şekilde sağlık harcalamaları ve sigorta için de ciddi para ayırmak gerekiyor. bekar ve genç biri için bu masraflar bir şekilde ihmal edilebilir ve daha ucuz çözümlerle halledilebilir ama bir aileniz ve çocuğunuz varsa bu rakamlar o kadar artabilir ki maaşınız iki kat fazla olsa bile ay sonunda elinizde kalan para almanya'da çalışan biri ile aynı olacaktır. almanya'da ise bunları düşünmeye gerek yok.

- abd'de iş güvenliği ve işsizlik durumlarında devlet güvencesi almanya kadar yok. almanya'da öncelikle özellikle yazılım alanında çalışanlar için çok da fazla rekabet yok. öncelikle işveren sizi çok da çıkarmak istemez. diğer tarafta abd'de kalifiye çalışanlar arasında bile çok ciddi rekabet var. bu konuda amerikan şirketleri acımasız. o nedenle almanyada işsizlik riski konusunda kendinizi çok huzurlu hissedersiniz, işten çıkartıldığınızda işsizlik maaşı gibi devlet güvenceleriniz olur, ev almak gibi uzun vadeli planlar yapmaktan kokmazsınız. bu da ailesi ve çocukları olan biri için çok önemli bir kriter.

- yazılım mühendisi açısından abd de iş bulmak daha kolay. abd'de çok fazla teknoloji şirketi var ve bu şirketler çok büyük sayıda işe alımlar yapıyor. iş seçenekleri konusunda hiç bitmeyen bir döngü var. abd'de insanlar büyük şirketlerde ise giriyor, birkaç sene sonra başka şirketlere geçiyor, yeni iş fikirleri ve girişimler peşinde oluyor. bu da hiç bitmeyen bir hareket ve seçenek sunuyor. almanya'da bu daha yavaş, şirketlerin yazılım takımları çok da fazla değişmiyor. bu nedenle de her an önünüze yeni bir fırsat çıkmıyor. abd de yazılımcılar 1-2 senede bir iş değiştirirken almanya'da bu değişim 4-5 seneyi buluyor.

- abd yazılım mühendisi açısından girişimcilik için çok daha fazla fırsat sunuyor. şirket kurmak kolay, yatırım almak kolay. almanyada girişimci olan için prosedür çok fazla, ve yatırım hacmi abd kadar değil. bu da girişimci biri için abd'yi daha cazip yapıyor. iyi ya da kötü bir fikirle abd'de yatırım almak çok daha fazla olası. aynı şekilde abd'de fırsatları değerlendirip birden büyük paralar kazanmak da olası. almanya'da ne uzarsınız ne kısalırsınız, girişimleriniz hep cılız kalır. ben köşeyi dönme peşindeyim diyen için abd, ama ay sonunda aldığım maaşa bakarım diyen için almanya daha iyi.

- almanya'da çalışmak çok daha huzurlu. genelde senelik 30 iş günü izin verirler. çocuğun varsa hastalandıysa izin alman bir telefona bakar, bu izinler de senelik izinden düşmez. aynı şekilde kendini iyi hissetmiyorsan rahatlıkla "ben bu gün gelmiyorum" diyebilirsin. birçok şirkette bunlarda senelik izninden düşmez ve anlayışla karşılarlar. çalışanın kafa rahatlığı almanya'da her şeyden öncedir genelde, en azından benim bildiğim yazılımcı için. şirketler ve devlet buna dikkat eder. abd ise daha rekabetçidir, iş yerinde daha iyi olmak için daha fazla mücadele etmek durumundasın. o nedenle almanyadaki kafa rahatlığı abd'de iş stresi olur çalışan için.

- abd sosyal yaşam ve iletişim için türk insanına daha uygundur. çok farklı insan ve kültür içinde kafana göre insan bulmak çok zor değildir. ama almanya'ya türkiye'den sonradan gelen çalışanlar için en büyük problem genelde sosyal iletişimsizliktir. kimse bana bulaşmasın, ben de kimseye bulaşmayayım diyen için almanya iyidir. ama bazen yalandan da olsan çevremde hep neşeli tipler olsun, boş muhabbete doyamam diyen için abd iyidir.

- abd için çalışma izni almak, vize prosedürleri hep problemdir. kimine şirket sponsor olur ve çalışanı şirkete bağlar, kimi saçma nedenlerle vize konusunda red alır. ama almanya'da her şey çok daha kolay yazılım mühendisi için. bir şirketle sözleşme imzalarsınız ve 1 ay içinde vizenizi, çalışma izninizi alırsınız.

- birinde resmi dil ingilizce, diğerinde almanca. bu konuda tercih yeterince açık. öğrenme kolaylığı, dile yatkınlık, ve fayda açısından karşılaştırmaya gerek yok.

- almanya türkiye'ye yakın ve uçak biletleri çok uygun. hafta sonu türkiye'ye gitmek çok da zor değil, bir günlük kazancınızla hafta sonu türkiye'ye gidip gelebilirsiniz. yazın türkiye'de tatil yapmak çok da zor değil. uzak ülkeleri tercih etmeyenler ve euro kazananlar için türkiye çok cazip bir ülke. o nedenle türkiye elimin altında olsun diyene almanya. abd ise başka bir dünya, hele san francisco ve seattle da yaşayan için türkiye dünyanın öbür ucu.

- almanya'da zaman daha yavaş akar, abd ise daha hareketli.

- almanya aile ve huzurdur. abd ise fırsat ve rekabettir.

ben almanya'da amerikan şirketinde çalışmayı tercih ederim. birçok amerikan şirketinin almanya'da yazılım geliştirme ofisi var. bu birçok yönden iyi bir kombinasyon olabilir.

türkiye ise vatan ve aynı zamanda "expert mode" bir yaşam.