Bir Zamanlar Anadolu'da Filminin Çekildiği Mekanların Şimdiki Halleri

Nuri Bilge Ceylan'ın 2011 yapımı filmi Bir Zamanlar Anadolu'da, Kırıkkale'de çekilmişti. Filmin çekildiği yerlerden geçen bir Ekşi Sözlük yazarı, oraların şimdiki hallerini fotoğraflamış ve anlatmış.
Bir Zamanlar Anadolu'da Filminin Çekildiği Mekanların Şimdiki Halleri

nuri bilge ceylan'ın anadolu insanını en çıplak haliyle anlattığı bir yapım bir zamanlar anadolu'da. filmle alakalı birçok bilgi zaten paylaşılmış; ben de çekim mekanları nerede, onunla ilgili aklıma gelen yerleri paylaşayım.
...

birinci çeşme: kırıkkale'nin dağsolaklısı köyü ile çipideresi köyü arasındaki köy yolundadır. çipideresi köyüne 500 metre mesafededir. filmdeki çeşme ve ağaçlar aynen yerinde duruyor. ağaçlar çok büyümüşler.


üçüncü çeşme: dağsolaklısı köyü ile keskin ilçesi arasındaki köy yolundadır. dağsolaklısı köyüne 1 km mesafededir. çeşme aynen filmdeki gibi duruyor.


dördüncü çeşme: kavlak köyü ile kavurgalı köyü arasındaki köy yolundadır. filmdeki bazı ağaçlar kesilmiş ama dere aynen yerinde duruyor.

cenazeyi aldıktan sonra sabaha karşı şehre dönerken arkadaki karlı dağlı sahne: ceritmüminli köyü dağ yolu yönünden gelen yol.

doktor işerken gördüğü insan yüzlü kabartma: aslında böyle bir kabartma yok ama çok benzeri ceritkale kaya mezarları ve insan kabartmaları bölgesinde var. zaten sahnede ceritkale'de çekilmiş.

filmin başındaki lastikçi dükkanı: kırşehir yönünden gelirken, keskin ilçesi girişinde sur kebap'ı geçince sol tarafta. hala lastikçi olarak hizmette ve içerinin dizaynı televizyon, soba, küvet ve çaydanlıklara kadar aynı şekilde duruyor. 


bu arada bir bilgi: gerçek cinayet işlendiğinde o dükkanın üstü lokantaymış ve gerçekten de o dükkanda içmişler ve o gece cinayet işlenmiş. başka bilgiler de var ama uzatmayayım.


morg giriş kavga sahneleri: o dönemde keskin devlet hastanesi şimdilerde keskin 3 nolu aile sağlığı merkezi olan yerin ilk binası. şu an atıl biçimde duruyor. bu bina ercan kesal'ın da ilk görev yeri. kesal'ın o meşhur beyaz önlüklü fotosu da burada çekildi. (aslında ilk görev yeri ceritmüminli ama o hikaye çok karışık, uzatmayayım şimdi)


filmin en sonundaki okul sahnesi: hasandede ilköğretim okulu. şu an aynı yerinde ve aynı binada ilkokul olarak faal durumda.


muhtar sahnesi: yoncalı köyü'nde çekilmiş. keskin yönünden gelirken, köy girişinde yoncalı tabelası göründüğü zaman yolun sağındaki kocaman avlusu olan ilk ev.


doktorun yürüdüğü uzun sokaklar: keskin şehir merkezi caminin karşısındaki sokak. hala aynı duruyor.

cesedi alıp şehre dönerken gündüz yol çekimleri: barak köyü ile üçkuyu köyü arasındaki yollarda çekildi. özellikle meşhur yan yana üç yol sahnesi barak köyü çıkışındadır.