Bir Zamanlar Evlerimize Konuk Olmuş En Komik Dizi: Avrupa Yakası'ndan Akılda Kalanlar

2004 ve 2009 yılları arasında yayınlanan ve onun gibisi hala gelmeyen Avrupa Yakası'na dair en çok hatırlananlar.
Bir Zamanlar Evlerimize Konuk Olmuş En Komik Dizi: Avrupa Yakası'ndan Akılda Kalanlar

yavuz seckinin canlandirdigi sertac karakteri. adam "yanci" taniminin birebir karsiligiydi resmen. "abi bana bi kazandibi duble olsun"

burhan'ın yumruk yedikten sonra hey onbeşli şarkısı eşliğinde tokat üzerinde uçması.

kim geliyor
kim geliyor
sütçüoğlu
sütçüoğlu

cem'in sevgilisinin adı ve soyadının victoria secret olması *

volkan'ın bir bölümde aslı'nın kafasına attığı vazodan dolayı hafızasını kaybetmiş taklidi yaparken selin'in göğüslerine dokunup çocuk edasıyla "bu ne?" dediği bölüm (ertesi günü aynısını kız arkadaşıma yapmayı denemiştim :) masum çocuk ayağını yemedi tabii).

volkan'ın besteleri. bunlardan birinde "bill gates dert babasıdır, msn garip yuvasıdır, google earth'te gezdim durdum, seni bir sokakta buldum, yanındaki o adamla nişanlanmış dediler" gibi süper sözler vardı.

gülenay'ın "teyze" şarkısı. "senin ağzınn ne der teyzeee, senin kalbiiin yok mu teyzeee. söyle teyzeeee" diye arabeske gark olmuştu. 2005 kışında bir gece, ertesi günkü finale çalışırken elektrikler kesilmişti. gecenin 2'sinde mum ışığında bu şarkıyı söyleye söyleye finale çalışmıştım lan ben!

ve tabii ki burhan altıntop. özellikle ilk zamanlar şesut'la didişmeleri. ona "sirsiriii" diyerek saldırması.

hepsinden öte avrupa yakası'ndan akılda kalanlar, o günlerde yaşadığınız ve geri dönmeyecek tüm güzel şeylerdir. çünkü avrupa yakası o güzel şeylerin bir parçasıdır. benim için bir diziden ötedir.

çok çok fazla efsane sahne vardır. bunların önemli bir bölümünü de (bkz: burhan altıntop) sahneleri oluşturur.

benim favorilerimden;

burhan, makbule ile olan ilişkisinin sacit'in kulağına gittiğini düşünür ve sacit ile ne zaman karşılaşsalar ona makbule ile bi alakasının olmadığını düşündürmek için şekilden şekile girer. sacit ise bu ilişkiden şüphelenmenin aksine burhan'ın kendisine karşı son zamanlarda girdiği bu acayip tavırları onun cinsel tercihinin farklı olup kendisine yürüyor olabileceğine yorar. sevgililer günü akşamı ise olanlar olur; özellikle 2:08 e dikkat.

- ne yapacaktınız ?benimi kesiciktiniz ? benimi kurban ediciktiniz o inandığınız şiyeeee...

burhan ve tanrıverdi'nın fatoşun kedisine bakmaya gittikleri evde kediyi duvardan duvara vurmaları,öldü sanıp klozete atmaları. dizinin en komik ilk 3 sahnesine girer. unutulmazlarım arasında. :)

burhan ve ifot'un ellerinde kahve paso dedikodu yapmaları.

"hava attığı yazlık var ya, kimin çıktı biliyo musun ? eltisinin ! yahu benim zümrem belli. ben sizinle görüşürüm kubilay peynircioğlu'yla, selin yerebakan'la görüşürüm. benim zümrem belli. aklı sıra beni ezecek."

80'li bölümlerde uludağ'a gidip mahsur kaldıkları iki bölüm vardı. şeshu'nun kibritleri boş yere harcayan ve ateşi söndüren yaprağa çıkışlarını unutmadım.

- makbule'nin büyü yapmak için gülenay'ın kedisinden (simge) bir tüy koparmasından -- sonra gülenay'ın "değmesin yağlı boyaaaa" diye bağırması

- kaplan kuru temizleme

- cem'in atarlanması karşısında koruma çetin'in geri vitese takması

- şahika'nın sihirli ayna yapan kayhan yıldızoğlu'nun oynadığı tipe sus be amca diye atarlanması

- "yol veeeer"

- burhan altıntop hayratı çeşme ve üstünde burhan'ın hayatını anlatan hoparlörler

- burhan'ın ikea'da masum anadolu insanı diye anadolu yakası'nda yaşayan 7 göbek istanbullu bir adamla fotoğraf çektirmek istemesi

benim bu diziyle aramda resmen duygusal bağ var. öyle ki dizi bittikten sonra tekrarlarını bile izleyemiyorum, gülmek yerine hep hüzünleniyorum. eski güzel günler aklıma geliyor, ailede bile burhan altıntop'un benim abim olarak bilindiği güzel günler...

o yüzden kesinlikle bir burhan altıntop kolay yetişmiyiii!!!

geri dön burhan, çok özledim...

(bkz: çiko)

burhan: çiko, niye agliyirsin yine yeaa

volkan'ın 9 ayrı kitaptan birleştirdiği bölümlerle oluşturduğu "yaz diyeti imparatorluğunda aşk ve gururun karagöz oyunları" isimli kitap, hala unutmadım.

burhan'ın kıraathane bağımlılığı geliyor aklıma.

cem yilmaz - prensip olarak korsanlari imzalamiyorum ben.
burhan- korsanlar degil bu arog.

oha falan oldum yani ve bilimum tiki derlemeleridir.