Bir Zamanların Süper Yıldızı Carmelo Anthony Neden Kendisine Takım Bulamıyor?

Çaylak senesinde LeBron James ile neredeyse aynı istatistikler yakalayan ve sonraki birkaç yılda da yıldız statüsünde devam eden Carmelo Anthony, henüz emekli olacak yaşa gelmemesine rağmen NBA takımları tarafından istenmiyor. Peki neden?
Bir Zamanların Süper Yıldızı Carmelo Anthony Neden Kendisine Takım Bulamıyor?


bu adam lige ilk geldiğinde kendi draft class'ının (2003) en saf skoreriydi

bakınız lebron'dan daha saf skorer idi, adamın rastalı saçları ahenkle sallanıyor, attığı şutlar patır patır giriyordu fakat bu beyefendinin eşi "ben camianın içinde olmak istiyorum" diyip bu kılıbık oğlanı new-york'a gönülsüzce imza attırdı. ilk başlarda "amar'e ile kopup giderdi" deniliyordu ama unutulan bir şey vardı ki new york basketbol için bir oyuncunun bulunabileceği en zararlı takım, lanetli takım. bakın böyle potansiyelli, muazzam bi oyuncu en son 2013'te playoff yapmış (okc hariç). okc'yi de dahil edersek toplamda 72 playoff maçı var bu vatandaşın (kobe'nin 220, lebron'un 239, nowiztki'nin 145). başarılı, gerçek sporcunun delikanlılığı öğrendiği yerdir playoff'lar nba'de. bu adam o yüzden gelişimini tamamlayamadı, muazzam ötesi potansiyelli ama yanlış nyk tercihi yüzünden kendini bitirdi (nyk 21 playoff, denver 43 playoff maçı)... ha ilk üç beş sene sürekli ilk turda elendi, bu yüzden gitmek istedi dense de daha mantıklı yerler vardı kendi efsanesini yazabilmesi için.

anthony'nin sorunu neydi?

anthony, "benim yanıma iyi kadro kurulmadı" dediği 2 ağustos tarihli espn röportajında çok haklı bir demeçte bulunmuştur (!). yanında oynayan chauncey billups, allen iverson, amare stoudemire, kristaps porzingis, russell westbrook, paul george gibi oyuncular da zaten eşek başıydı. keza yanındaki diğer rol oyuncuları olan kenyon martin, marcus camby, tyson chandler, jr smith, steven adams, andre roberson da başka takımlarda anca havlu sallayabilecek, hatta avrupa'ya yollanması beklenen isimlerdi (!)...

sorunu hala aynı melo'nun, hala kendisinden başka herkesi suçluyor. yanına takım dizemeyenler (ki dizdiler) suçlu, takım arkadaşları suçlu, koçları suçlu, medya suçlu, menajerler suçlu ama kendisinin hiçbir hatası yok. hala aynı çağdışı topu oynamakta ısrar eden, medyanın şampiyonlukla ilgili sorularına "3 tane olimpiyat altınım var" gibi cevaplarla hırssızlığını dışa vuran, hala kendini yıldız zanneden bir oyuncu melo. para uğruna new york'a gitmesi olsun, gittiği takımlarda ya saha içinde ya saha dışında eksi yazması olsun, hiçbir şekilde çekilecek dert değil carmelo anthony ve egosu. bu sene "ben de wade gibi veda senesi istiyorum" diye dilenirsin böyle. o wade 35'inde, 36'sında takımlarının kıçını kurtarıyordu, o veda senesini öyle hak etti. zaten o seneyi de uğruna pek çok fedakarlıklar yaptığı miami heat verdi.

Anthony'nin mevzubahis ESPN röportajından bir bölüm.

peki öyleyse soralım: carmelo anthony kim için, neyi feda etti?

verebileceğim tek cevap para için kariyerini feda etti olur. new york'a gitmek için denver nuggets'ı sattı, mike d'antoni'yi yollamak için new york knicks'i sattı, maksimum kontrat için kariyerini sattı, peşine phil jackson'ı yemek için gene takımını sattı, en sonunda da kendi egosu için kendisinden medet uman oklahoma city thunder ve houston rockets'ı sattı. carmelo anthony'nin 2010 sonrası kariyerinin özeti bu. şimdi de basına "carmelo kenarda oturmayı kabulleniyor, sadece lige veda etmek ve arkadaşlarıyla forma değişmek istiyor" gibi haberler servis ettiriyor. ama ben adım gibi eminim ki carmelo herhangi bir takımla anlaştığı anda 10 maç sonra o takımı karıştıracak, tıpkı bu sezon yaptığı gibi. zaten nba'de dişlileri en iyi işleyen takımlardan birinde bile (houston rockets) bu haltları yediği için kontrat bulamıyor şu anda. yaptığı her hamleden maksimum verim alabilen daryl morey'nin 4 senedir yaptığı en kötü hamle carmelo anthony transferi. bu yüzden yana yakıla veteran ihtiyacı olan chicago bulls, gençleriyle sağlam çekirdek kuran new orleans pelicans, atlanta hawks gibi takımlar melo'ya yönelmiyor. çünkü melo'nun saha içini de geçtim, saha dışında dahi verebilecek bir şeyleri kalmadığını herkes anlamış durumda.

syracuse gibi düşük profilli bir üniversiteyi şampiyon yapan carmelo anthony nerede, bu zavallı nerede? kendisi kesinlikle magic vs bird gibi bir hikayeye imza atabilirdi lebron'la beraber. alaylı vs mektepli, big 3 vs go to guy, ohio vs colorado olabilirdi. ama her şeyi new york'a takaslanarak bitirdi ne yazık ki. kimse denver'lı carmelo'yu hatırlamayacak, herkes new york'lu-asık suratlı-paragöz carmelo'yu hatırlayacak. bu da yeterli bir ceza bence kendisi için.


anthony, kendi yediği boklar yüzünden bu hale düşmüştür

modern basketbola uyum sağlayamadığı gibi kendisini hala 19-20 yaşındaki haliymiş gibi zannediyor. bak wade, carter, rondo... bu adamlar rollerini nasıl kabullendi ligde. carter dediğimiz adam gençken şut özürlüsüydü, 30'undan sonra şutör oldu müthiş profesyonel olduğu için. anthony'nin en büyük sıkıntısı, kendini lebron zannetmesiydi ama maalesef o çalışma azmi sende hiç yoktu be koca götlü.

24 Yıllık Tarihinde İlk Defa NBA Şampiyonu Olan Toronto Raptors'ın Acılarla Dolu Geçmişi