Bir Ziraat Mühendisinden: 2022'de Ekmek Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Türk lirasının dibe vurması, artan döviz kuru nedeniyle artan giderler ve akabinde enflasyon neticesinde ekmek ne kadar zamlanacak? Yeni yılda ekmek fiyatı ne olabilir? İhtimalleri hesaplıyoruz.
Bir Ziraat Mühendisinden: 2022'de Ekmek Fiyatı Ne Kadar Olacak?
iStock

ekşi sözlük'ün ziraat mühendislerinden biri olarak oturup kabaca hesapladım. kabaca diyorum çünkü şu an günümüzdeki veriler ve tahminler ile hesapladığım bu maliyet yarın iki katına dahi çıkabilir.

gece dolar fırlamasından sonra şöyle bir entry girmiştim:


orada da bahsettiğim gibi gübrelerin fiyatlarında tonda 5 kat ve daha fazlasına kadar zam gerçekleşti bir yıl içerisinde. ilaç ve gübre bayileri silahlı güvenlik tutmayı düşünmeye filan başladı çünkü iki torba üre gübresi 1000 lirayı aştı. günümüzdeki maliyetler önümüzdeki buğday hasadının maliyetlerini verdiği için günümüz dolar kurunu bir dahaki hasada kadar daha az göreceğiz.

ekmek maliyet hesaplamamıza gelirsek

önce bir kg buğday üretim maliyetini hesaplayalım. bazı kaynakları en son vereceğim, bazıları da sektörde olduğum için bildiğim maliyetler, onları direkt yazacağım:

-tohum: 105 tl
-gübre, yaprak gübreleri: 592.5 tl
-zirai ilaç:52.5 tl
-mazot: 50 tl
-icar kirası: 280 tl
-hasat ve nakliye: 60 tl
-genel gider ve amortisman %5: 57 tl
-finansman gideri %5.25
-1 daa(dönüm) buğdayın toplam maliyeti: 1.256,85 tl
-ortalama buğday verimi kg/daa: 296

1 kg buğday üretim maliyeti:
4.25 tl

buraya kadar bu derece ayrıntılı bilgi verebiliyorum zira işin içindeyim. lakin sonrası daha tahmini olacak...


günümüzde 50 kg bir çuval unun maliyeti yaklaşık 151 tl, satışı 180 tl. 2022 yılı tahmini çuval un satış fiyatı 257 tl... içinde buğday üretim maliyeti ve değirmen çalıştırma işcilik, amortisman dahil.

bir çuval un ile çıkan ortalama ekmek adedi 290.

bugün sadece bir ekmek için gerekli olan unun maliyeti 0.62 tl.
2022 yılı bir ekmek için gerekli un maliyeti 0.88 tl

buna istinaden günümüze oranla 2022 enerji maliyetlerinin en az %40, işcilik maliyetlerinin (asgari ücret tahmini zammıyla oynayabilir) %30 oranında artması bekleniyor. ekstradan maya, su, tuz gibi hammadde maliyetlerinde de en az %30'luk artış tahmin ediliyor.

yani kısaca günümüzde 2 tl olan istanbul ekmek fiyatının 2022 yılında şu anki tahminlerimize göre sadece ürün hammadde maliyetlerini dahil ettiğimizde en az 3.64 tl olması, tüm maliyetler dahil edildiğinde en az 4 lira olması bekleniyor.

bu sadece ekmek. buğday diğer temel gıda maddelerimiz olan makarnanın, simitin de hammaddesi. özellikle makarnalık buğdayda maliyet artışlarının yanında tarım bakanlığının korkunç politikaları yüzünden dehşet bir artış söz konusu. fakat bu başka bir yazının konusu.
ne diyeyim, tüm simülasyon oyuncularına kolaylıklar dilerim.

kaynaklar:
- öncelikle kendi bilgilerim.
gaziantep ticaret borsası
- ekmek yapım maliyetleri hakkında bilgi almak için tıkladığım birkaç haber: tık /  tık
- itb bitkisel üretim raporu tık