Bira Göbek Yapar mı Yoksa Asıl Suçlu Biranın Yanında Yenilenler mi?

"Bira göbek yapar" artık literatüre geçecek kadar yaygın bir önerme. Çok uzun zamandır bira başta olmak üzere alkollü içeceklerin ve yanında yenilenlerin kiloya etkisi muhabbet konusu edilir ve üzerine düşünülür. Olayın aslı nedir peki?
Bira Göbek Yapar mı Yoksa Asıl Suçlu Biranın Yanında Yenilenler mi?
iStock.com


alkol yuksek enerjili bir maddedir. 1 grami yaklasik 7-8 kalori kadar enerji verir.

kilo alimi bilirsiniz ki, vucutta yag depolanmasi ile olur. fakat yuksek kalorisine ragmen alkol, vucut tarafindan yaga donusturulerek depolanamaz. bu nedenle alkol kullanarak kilo alamazsiniz.

buna ragmen, alkolun verdigi yuksek enerji vucut tarafindan kolayca ve hemen kullanilir. alkolle (mesela bira) beraber yediginiz yiyecekler ise, (alkol gerekli enerjiyi sagladigi icin) daha sonra kullanilmak uzere depolanir.

bu baglamda biranin kilo aldirmadigi, yaninda yediginiz seylerin kilo aldirdigi dogrudur.

birayla beraber yenilen seyler (fistik, patates vs) zaten bol yagli yiyecekler oldugu icin, bunlarin vucutta depolandigini ve kilo almaniza sebep oldugunu soylemek mumkun.

bu nedenle, eger duzenli olarak bira (veya alkollu herhangi bir icecek) iciyorsaniz, yaninda birsey yememeye ozen gosterin. veya yiyecekseniz yagsiz yiyecekleri tercih edin.


biranın yanında yenilenlerin göbek yaptığı ancak kısmen doğru olabilir.

alkolün çok önemli bir kısmı yağ olarak depolanmaz (%90-95 kadarı) doğrudur evet.

ancak alkol vucudun yağ yakımını nerdeyse 3/4 oranında düşürür.

ikincisi birada ebesinin şeyi kadar karbonhidrat vardır. saf alkol mu lan bu? zaten yanında hiç bir şey yemesen bile o karbonhidratlar yağa dönüşecektir. yine o karbonhidratlar sayesinde diüretik etki de yalan olur. 10 defa işesen de su tutup şişkinlik yapar (bira içince çok işeyen biri değilim, hatta çoğu zaman kalkıp tuvalete gitmem bile, gelmez pek yani; o yüzden bu konuda çok emin değilim)

bira göbek yapar. kendinizi avutmayın. kıps.


sonuç olarak

tek başına düzgün miktarda bira içersek "göbek" yapacak kadar bir etki kesinlikle yaratmıyor ancak içerdiği yüksek karbonhidrat oranı yüzünden kalori aldırmıyor da değil.

ama yanında patates kızartması, cips vb. yüksek kalorili ve yağlı yiyecekler de tüketirsek bu insani kalori alma işi zirvelere çıkıyor ve asıl göbek işte o zaman beliriveriyor.

her şeyin fazlası zarar isimli ilahi kural burda da yine işliyor yani.