Birbirine İnanılmaz Zıt İki Farklı Şeyi İcat Eden Nobel'li Kimyager: Fritz Haber

Yahudi asıllı Alman kimyager Fritz Haber, insanlığın sonunu getirebilecek "kitle imha silahları"nı ve türümüzün devam etmesini sağlayan yapay gübreyi icat etti.
Birbirine İnanılmaz Zıt İki Farklı Şeyi İcat Eden Nobel'li Kimyager: Fritz Haber

fritz haber, insanlığın sonunu getirebilecek en büyük risklerden "kitle imha silahları" ve bugünkü varlığımızı borçlu olduğumuz şeylerden "yapay gübre"nin mucididir.

yahudi asıllı bir alman olan fritz haber, haber bosch process'ini keşfederek nobel kimya ödülü'nü almış ve insanlığın önündeki en büyük problemlerden biri olan tarım ürünlerinin kısıtlılığının yapay gübre üretimi ile çözülmesinin yolunu açmıştır ancak kendisi aynı zamanda birinci dünya savaşı'nı almanya'ya kazandıracağı umuduyla klor gazını da bir savaş silahı olarak geliştirmiştir.


hayatı boyunca "gerçek bir alman" olmak için çabalayan bu adam, uğrunda eşi clara'nın intihar etmesine bile sebep olan çalışmalarının meyvesini, nazi hükümeti kontrolündeki almanya'da yahudi kökeni nedeniyle aşağılanarak ve görevinden kovularak almıştır. ailesinin büyük bir kısmı ise onun geliştirilmesinde öncü olduğu zehirli gazlar ile toplama kamplarında öldürülmüştür.


arkasında ise bir dönem en yakın arkadaşlarından olan albert einstein'ın kendisine ithafen söylediği şu söz kalmıştır:

"teknolojik ilerleme, patolojik bir suçlunun elinde balta gibidir."

Korkunç Deneyleriyle 2 Milyon İnsanın Ölümünden Sorumlu Tutulan Nazi Doktor: Josef Mengele