Birçok İşletmenin Parayla Yaptırdığı Sahte Google Maps Yorumları

Yakınlarda iyi bir restoran/cafe arıyorsunuz, Google Maps'ten bakmak ve doğru düzgün birkaç yorum okumak istiyorsunuz ama o da ne; satın alınmış bir sürü hesap ve sahte yorumlar. Maalesef objektif bir mekan geri bildirimi okuyabilmek giderek zorlaşıyor.
Birçok İşletmenin Parayla Yaptırdığı Sahte Google Maps Yorumları

maalesef pek çok kurumun, mekanın, şahıs işletmelerinin insanları kandırmak için başvurduğu bir düzenek bu. parayla takipçi tutmanın biraz daha ticari şekli. parayla pohpohlanmak.

gerçek müşteri deneyimi okumak için herkes gibi ilk yaptığımız şey hizmet alacağımız noktanın adını google'a yazmak. hizmet verenin google sayfasındaki ortalama yıldız sayısı ve yorum çokluğu insanlara güven veriyor. eğer ayrıntılara çok dikkat etmezseniz "işte aradığım yer burası" diyebilirsiniz.

oysa birçoğu aslında aradığınız yer değil. şimdi tekrar gidin ve yorum yapanların profillerine dikkat edin. neredeyse yarısından fazlasının profilinde sadece "1 yorum" yazdığını görürsünüz. sahte isimler, sahte resimler ve sahte yorumlarla süslenmiş bu "tek yorumlu" robotlar tamamen sizi manipüle etmek için özel olarak kurgulanmış bir tezgahtan fazlası değil. "iyi de hiç mi tek yorumlu gerçek müşteri olamaz" diyen olabilir. olur, olur da bu kadar olmaz. enayiliğin alemi yok.

cebinizdeki parayı almak için sizi kandıran bu işletmelere prim vermeyin. alanında çok iyi de olsa sırf böyle bir sahtekarlığa lüzum gördüğü için bile uğramamak lazım buralara.

aslında burada google'a da iş düşüyor. hesap açılışından itibaren belirli bir süreyi ve yorum sayısını tamamlamayan profillerin yorum yapmasına kısıt getirmek çok da zor olmasa gerek.

bu yorumların bir kısmını anlamak basit

satın alınmış lokal rehberci profillerde vardır lakin genellikle aynı gün içerisinde üst üste yorumlar girilir. atıyorum; ekim ayının beşinde satın alınmış yorumlardan 6 tanesi girilmiştir, sonra 1-2 hafta geçer, yine aynı gün içerisinde bir o kadar girilir. yorumlar birbirine benzer olur genelde. hatta bazı yorumlarda acayip şakşakçılık olur ama ne profil fotosu, ne aldığı hizmetin, ne de ürünün fotosu olur %95 ihtimalle. 3 veya 4 yıldızlı satın alınmış yorumlar da pek olmaz.

google işletme puanlaması maalesef çok sıkıntılı bir uygulama

sahte yorumlar yazdıran işletmeler olmasının yanında bir de işletmeden hiçbir hizmet almamış kişilerin işletme profiline girip bir puan verme saçmalığı var. 

herifçioğlu girmiş basmış bir puanı, altına google profil adınızdan tesisimizde hizmet alıp almadığınızı teyit edemedim yazıyorum, google'dan puanlamanın silinmesini talep ediyorum ama yok. o kadar dikkatimize, emeğimize rağmen kim olduğu belirsiz birinin 1 puan vererek düşürdüğü ortalamayı 10 tane fazladan 5 puan alarak düzeltmeye çalışıyorum. 

zaten hizmetten gerçekten memnun kalmayan biri olunca genelde ulaşılabilir biri oluyor ve arayıp insan gibi konuşarak konu tatlıya bağlanıyor ama isyankar76 nickli tipler öyle kafasına göre girip basıyor 1 puanı.