Birçok Konuda Ücretsiz Online Eğitim Alabileceğiniz 20 Harika Web Sitesi

Bilim, sanat, kültür, matematik, teknoloji vb. birçok alanda çok işinize yarayabilecek ücretsiz online eğitim kaynakları.
Birçok Konuda Ücretsiz Online Eğitim Alabileceğiniz 20 Harika Web Sitesi

1. instructables: neredeyse her şeyi nasıl yapacağınıza dair adım adım rehberler içeren bir web sitesi. yemek, el işi, teknoloji, yaşam tarzı gibi kategorilerde binlerce proje var. yapmak istediğiniz şey için malzeme listesi, talimatlar ve fotoğraflar ile bir nevi talimatlar verir.

2. untools: daha iyi düşünme ve karar verme becerileri geliştirmeye yardımcı olan araçlar sunan bir web sitesi. problem çözme, yaratıcılık, strateji, öğrenme gibi alanlarda farklı modeller ve yöntemler önerir.

3. makerpad: kodlama konusunda yardımcı olan bir platform. web siteleri, uygulamalar, otomasyonlar gibi şeyleri yapmak için kullanabileceğiniz araçlar ve öğreticiler içerir.

4. uxcel: uı/ux tasarım becerilerini öğrenme ve geliştirmenize yardımcı olan bir platform. temel kavramlardan ileri seviye tekniklere kadar kurslar, oyunlar ve testler bulunur.

5. class central: birçok sağlayıcıdan en iyi online kursları bulmanıza yardımcı olan bir web sitesi. edx, coursera, udemy gibi platformlardaki kursları kategori, konu, üniversite, derece ve sertifika gibi kriterlere göre arayabilir ve karşılaştırabilirsiniz.

6. khan academy: matematik, sanat, bilim, bilgisayar ve daha birçok konuda ücretsiz online dersler veren bir vakıf. her seviyeye uygun videolar, alıştırmalar ve testler içerir. türkçe dil desteği de mevcut.

7. codecademy: kodlama öğrenmenize yardımcı olan bir platform. html, css, javascript, python, ruby gibi dillerde kurslar, projeler ve testler içerir. interaktif bir şekilde kod yazarak öğrenmenizi sağlar.

8. binging with babish: tv ve filmlerden yemekleri yapma konusunda pişirme öğreticileri sunan 10 milyon aboneyi geçmiş bir youtube kanalı. (internet sitesini koydum.) breaking bad, game of thrones, harry potter gibi popüler yapımlardaki yemekleri nasıl yapabileceğinizi gösterir. (bkz: binging with babish)

9. marketing examples: başarılı şirketlerden gerçek dünya pazarlama örnekleri sunan bir web sitesi. e-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, kopya yazımı gibi konularda pratik ipuçları ve analizler sunuyor.

10. navalmanack: bir girişimci ve yatırımcı olan naval ravikant'tan tavsiyeler içeren web sitesi. zenginlik, mutluluk, felsefe, girişimcilik gibi konularda naval'ın sözlerini, makalelerini, podcastlerini ve kitap önerilerine ulaşabilirsin.

11. openlibrary: milyonlarca kitap içeren bir online kütüphane. kitapları online okuyabilir veya indirebilirsiniz. ayrıca kendi kitap listenizi oluşturabilir ve başkalarının listelerine bakabilirsiniz.

12. masterclass: dünyaca ünlü uzmanlar tarafından verilen online dersler sunan bir platform. gordon ramsay'den yemek pişirme, martin scorsese'den film yapma, stephen king'den yazarlık gibi konularda ders alabilirsiniz.

13. open culture: ücretsiz online kurslar, sesli kitaplar, ders kitapları, e-kitaplar ve filmler sunan bir web sitesi. kültür, sanat, tarih, felsefe gibi konularda binlerce kaynağa erişebilirsiniz. (bkz: open culture)

14. ted-ed: eğitimle ilgili animasyon videoları ve dersler sunan bir platform. öğrenciler, öğretmenler ve meraklılar için faydalı bir kaynak. bazı videoları türkçe altyazılı izlemek mümkün.

15. stanford online: stanford üniversitesinden ücretsiz online kurslar sunan bir platform. bilgisayar bilimi, mühendislik, tıp, işletme gibi alanlarda kurslara katılabilirsiniz. bazı kurslar sertifika verirken bazıları üniversite kredisi olarak da sayılabilir.

16. mit opencourseware: mit'den ücretsiz online ders materyalleri sunan bir platform. fizik, matematik, kimya, biyoloji gibi alanlarda ders notları, sınavlar, videolar ve projeler bulunur.

17. freecodecamp: ücretsiz kodlama öğrenmenizi sağlayan bir platform. web geliştirme, veri analizi, makine öğrenimi gibi alanlarda kurslar, projeler ve sertifikalar sunar. ayrıca sosyal sorumluluk projelerine katılma fırsatı da verir.

18. edx: dünyanın en iyi üniversite ve kurumlarından online kurslar sunan bir platform. harvard, mit, berkeley gibi prestijli okulların açtığı kurslara katılabilirsiniz. bazı kurslar sertifika verirken bazıları üniversite kredisi olarak da sayılabilir.

19. coursera: dünyanın önde gelen üniversite ve şirketleriyle işbirliği yaparak online kurslar, sertifikalar ve dereceler sunan bir platform. stanford, yale, google, ibm gibi kuruluşların sunduğu eğitimlere katılabilirsiniz. bazı kurslar ücretsizdir ancak sertifika almak için ücret ödemeniz gerekir. yine de burslara başvurarak sertifikaları da ücretsiz alabilirsiniz. ilgili başlığa mutlaka bakınız.

20. linkedin learning: iş, teknoloji ve yaratıcı konularda beceri geliştirme kursları sunan bir platform. web tasarımı, veri analizi, fotoğrafçılık gibi konularda kurslara katılabilirsiniz. kursları tamamladığınızda sertifika alabilir ve linkedin profilinize ekleyebilirsiniz.