Birçok Ülkenin En Küçük Para Değerinin Üretimini Durdurma Sebebi

Sözlük yazarı "lord of the cakars", piyasalarda sonu 99'la biten fiyat etiketi dolaşmasına rağmen 1 kuruş üretimini durduran ülkelerin mantığını anlatmış.
Birçok Ülkenin En Küçük Para Değerinin Üretimini Durdurma Sebebi
iStock


birçok ülke, en düşük değerli madeni para (1 cent, 1 kuruş vs) üretimini durdurmuş, çünkü bu paraların üretim maliyeti paranın değerinden daha yüksek.

1 cent'in üretim maliyeti 1.7 cent. ne yapılırsa yapılsın üretim maliyeti kendi değerinin altına düşürülemiyor. 1 cent gibi 5 cent (nickel) de ölü para birimi. araştırmalara göre bir nickel'ın maliyeti 8 centmiş. doların madeni paralarında kar etme çizgisi ise 10 centten itibaren başlıyor. 10 cent'in maliyeti 3.9 cent iken, 25 cent'in maliyeti ise 9 cent. 5 cent'in maliyetinin 10 cent'e göre fazla olmasının nedeni ise içindeki metal alaşımları oranı farkı.

kısacası 1 cent ve 5 cent üretimlerinden amerikalılar yılda 90.5 milyon dolar zarar ediyor. üretim maliyetleri üretilen paraların değerinden 90.5 milyon dolar fazla bir başka deyimle. fakat bütün madeni paraların üretim maliyeti & paranın değeri hesaba katıldığında amerikalılar 289.1 milyon dolar kar ediyorlar.

başta kanada ve avustralya olmak üzere çoğu ülkenin en küçük para değerinin üretimini durdurma sebebi bu.