Birdenbire Okuma Yazma Yetisini Kaybederek Kendi Romanlarını Başka Şekillerde Gören Yazar: Howard Engel

Kanadalı bir polisiye yazarının hayat hikayesi ve gerçekten çok ilginç. Yazar Howard Engel, ‘Alexia Sine Agraphia’ adında bir hastalığa yakalanıyor ve okuma yetisini kaybediyor. Hatta iddialara göre, okumaya başladığını söylediğinde de kendi romanlarını farklı bir dilde görüyor.

kanadalı yazar howard engel bir felç geçirir. bizim yörenin tabiri ile inme iner.bir yazar olarak "aha şimdi sıçtık" diye düşünür haklı olarak. çünkü yazamadığı gibi okuyamamaktadır da (artık nasıl bir felçse). 

kendi yazdığı romanların alfabelerini bile tanımamaktadır. anadili olan ingilizce metinleri okumaya çalıştığında kore alfabesiyle yazılmış şekillerden oluşan bir yazı görmektedir kendince, anlamsız şekiller. 

Kaynak: media.npr.org

uzun uğraşlar sonunda işi inada bindiren yazar anlamsız şekilleri anlamsızca okumaya çalışır. önce hiyerogliflere bakar gibi bakar, sonra görsel hafızası motor hafızayı dürter ve kelimelerin görsel hafızadaki karşılıklarını hatırlamaya başlar. 

Kaynak: media.npr.org

şekiller hala anlamsızdır ama tanıdık gelmekte ve bulanık bir anlamı vardır. bunu tekrar ama tekrar eder uzun süre ve sonunda harflerin nasıl söylendiğini de çıkarmaya başlar. dil ve damak arasında hareketler çizerek harfleri çıkarır ve şaka maka adam bir süre sonra hem yazmaya hem konuşmaya hem de okumaya başlar ve tam bir okur yazar olur(allah bu gibi esprilerden korusun. bu ne lan!) 

Kaynak: media.npr.org

neyse efendim, bunların hepsi yalan da olabilir çünkü adamın ne gördüğünü bilmiyoruz, ilgi çekmek için uydurmuş da olabilir ama bu konumuzun dışında.

http://www.wbur.org/npr/127745750