Birinci Dünya Savaşı'nda 72 Uçak Düşüren Billy Bishop Aslında Bir Sahtekar mıydı?

Birinci Dünya Savaşı'nda 72 uçak düşüren, Kanada'nın ulusal kahramanı olan savaş pilotu Billy Bishop aslında bir yalancı mıydı?
Birinci Dünya Savaşı'nda 72 Uçak Düşüren Billy Bishop Aslında Bir Sahtekar mıydı?

tam adıyla william avery "billy" bishop, kanada'nın ünlü birinci dünya savaşı savaş pilotu. kendisi kanada'da bir savaş kahramanıdır, hatta toronto'daki havaalanına ismi verilmiştir.

bu kadar büyük bir savaş kahramanı olmasının nedeni ise birinci dünya savaşı batı cephesinde, müttefiklerin en çok uçak düşüren ikinci pilotu, savaşın ise en çok uçak düşüren üçüncü pilotu olmasıdır. birinci 80 uçakla red baron (manfred von richthofen), ikinci 75 uçakla fransız rene fonck ve üçüncü sırada 72 uçakla billy bishop.

bu kadar ünlü bir figür olan billy bishop'un çok ilginç bir olayı vardır. iddialara göre kendisi bir yalancıymış.


bundan önce kısaca birinci dünya savaşı'ndaki hava muharebelerinde kullanılan sistemi anlatmak isterim

genel olarak bir uçağı düşüren diğer pilot, üssüne döndüğünde düşürdüğü uçağı raporunda belirtir ve bu uçağı düşürdüğü başkaları tarafından görülmüş ve onaylanmışsa hanesine 1 zafer kazandırmış olur. o zamanlar özellikle havacılık ve hava savaşları çok romantik ve yeni olduğu için, hem de ülkelerin bu tür kahramanlara ihtiyaçları olduğu için bu zafer kazanma olayı savaş boyunca çok popüler olmuştur. 

uçağı düşüren pilot eğer yapabilirse düşen uçağın yanına gider, kesin kanıt bulur veya yanında uçan diğer arkadaşları onaylar, hiç olmadı yerdeki birliklerden teyit alırlarmış. tabii ki zaman zaman düşürdükleri uçağı kimse görmez bu yüzden hanesine zafer yazılmazmış. (bazen de yazılabiliyormuş.)

alman ve fransız birliklerinin aksine, britanyalı birliklerdeki pilotlar bazen düşürdükleri uçaların zaferlerini paylaşırmış. yani düşen uçak sayısı 1 iken, bazen 3 pilot birden zafer kazanmış sayılırmış.


billy bishop ise gerçekten iyi bir pilotmuş

özellikle ilk uçtuğu zamanlarda kendisini iyi bir pilot olarak kabul ettirmiş. ancak daha sonraları, zafer sevdası ve madalya hırsı yüzünden genellikle çok sık ve tek başına seferlere çıkmaya başlamış ve bu seferlerde zaferlerini çok hızlı bir şekilde arttırmaya başlamış. buraya kadar sorun yok, ama victoria cross (en yüksek mertebeli madalya) kazandığı çatışma sonrası çok büyük şüphe çekmeye başlamış. tek başına bir alman havaalanına saldırıp 3-4 uçağı düşürdüğünü söylemiş ve madalyayı kazanmıştır. üssüne döndüğünde uçağı yaralanmış, makineli tüfekleri ise sökülmüş bulunmuş. bunun nedeni olarak çok yara aldığı için söküp atmak zorunda kaldığını söylemiştir. uçağında yapılan incelemede ise mermi deliklerinin çok ilginç olduğu ve sanki çok yakından atıldığı düşünülmüştür. 

yıllar sonraki araştırmalara göre bishop böyle bir saldırı hiç gerçekleştirmemiş, uçağını boş bir araziye indirip, makinalı tüfekleri sökerek uçağına kendisi güvenli bir biçimde ateş edip tekrar üssüne dönmüştür. kazandığı zaferlerin yarısından fazlası tek başına çıktığı devriyelerden ve görgü tanıkları olmadan kazandığı zaferlerden oluşmaktadır.

halen kanada'nın ulusal kahramanlarından birisi olmasına ve kanada bu iddiaları reddetmesine rağmen, birçok tarihçi ve araştırmacıya göre çok iyi pilot olmasına rağmen bir sahtekar olduğu sonucuna varılmıştır.

daha fazla okuma için: schoolshistory.org.uk