Bitcoin Yükselirken Az Hata Yapmak Adına Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kripto para dünyasının şahı Bitcoin, son günlerde yeniden yükselişe geçti ve haliyle yatırımcıların da iştahı kabarıyor. Böyle yükseliş anlarında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da var elbet, kaybetmemek için. Tecrübeli bir Ekşi Sözlük yazarı anlatıyor.
Bitcoin Yükselirken Az Hata Yapmak Adına Dikkat Edilmesi Gerekenler


bitcoin'in son 6 aydaki yolculuğuna ve geleceğine bakalım

yeni ath (all time high) belli ki etf onaylarıyla gelecek. sec'in kararını beklemeden bayrakları asmamak lazım; biz amazon, walmart gibi ne haberler gördük ve yaşadık derdim ama an itibarıyla bu onay geldi. bitcoin'in yükselişinin arkasında bu etf onayı ve muhtemelen hiçbir yerde bahsedilmeyen kasım ayında yapılacak taproot güncelleme haberlerini şimdiden fiyatlaması yatıyor.

taproot güncellemesi ile bitcoin, birçok özellik kazanacak, bugüne kadarki en büyük yenilikler gelecek ve haliyle bu beklenti şimdiden satın alınıyor. bu güncelleme, madencilik verimliliği ve gizliliğini artırmakla birlikte, kullanıcıların mahremiyetini de güçlendirecek. bitcoin, bu güncellemeyle ethereum'da bulunan akıllı kontratlar özelliğini de bünyesine ekleyecek.

bu süreçte neler öğrendik?

herkes görmüştür ki bu piyasanı dinamikleri farklı. 2 hafta önce dolar endeksi yükseliyor diye ciddi manada düşüş bekleyenler vardı. o günden bugüne kadar btc nerdeyse yüzde 50 artacak, insanları yanılttılar. hala burada sp böyle oldu, bu da böyle olacak gibi korelasyonla insanlara akıl verenler var. evet, dolar endeksini, sp'yi takip etmek elbette önemli ama farklı piyasalar ve göstergeler arasında bu kadar net ve sabit korelasyon olsa, herkes her zaman kazanırdı değil mi? evet. kazanıyor mu? hayır.

yine herkes gördü ki 'çok yükseldi, şimdi düşecek' mantığı da bu piyasada geçerli değil. 43 seviyesinden 55 seviyesine nerdeyse soluksuz yükseldi çünkü balinaların maliyeti yüksekti, short tarafına geçebilmeleri için önce açtıkları long pozisyonlarını kapatabilecekleri kadar alıcı bulmaları gerek, sonrasında geçen seferki düşüşteki gibi short açacaklarında yine bu seviyelerde long açacak kadar alıcı bulmaları gerek. bu ortamda zor bulurlar. haliyle yeni ath gelmeden, hatta altcoin rallisi gelmeden tekrar düşüş basmaları zordu ve nitekim de olmadı. daha zaman var.

peki neler yapacağız?

öncelikle, asla marjin işlem oynamıyoruz. kumarhaneye gittiniz, poker oynayacaksınız. tek şartları var: karşı tarafın elinizi her daim görmesi. oynar mıydınız? bu soruya cevabınızın hayır olduğuna eminim. o zaman borsa tüm elinizi görürken, her şeye hakimken, oyunun marjin işlemlerini patlatmak üzere olduğu piyasada marjin işlemi neden oynuyorsunuz? lütfen marjin işlemden uzak durun, bu bir kumardır, bugün kazanabilirsin ama yarın kesin kaybedeceksin. hele ki bir altcoin rallisinin eşiğindeyken hiç ama hiç gerek yok.

şimdi neler olacak?

diğer etf onayları ile ilgili ters bir karar çıkmazsa, bitcoin ath'si gelir, dominans yükselmesiyle altcoinler biraz daha ezilir gibi duruyor. bu noktada panik yapmamak gerek; her zaman yükseliş öncesi bir korku psikolojisi oluşturuyorlar, bu ağır baskı sonrası coin'ler kafayı kaldırdığı anda yatırımcı zarar azaldı ya da zarar çıktı mantığı ile pozisyonunu kapatmayı tercih ediyor, tam o anda ciddi yükselişler geliyor ve istediklerini ele geçiriyorlar.

dolayısıyla orta vadede bitcoin'in ath sonrası yataya bağlaması, dominant gevşemesi ve eth-bnb gibi ana alt coin'lerin fitili yakmasıyla bir altcoin rallisinin başlayacağından söz edebiliriz.

malınıza sahip çıkın, bu korku psikolojisine kapılmayın. stop'suz işlem yapmayın, bu piyasada para kazanmak kolay, zor olan kazandığın parayı kaybetmemek.

peki boğada bizi neler bekliyor?

bu boğanın geçen sene yaşadığımız kadar yüksek çarpanlı bir boğa olacağını tahmin etmiyorum ama umarım doğru yerde, doğru zamanda olursak yine güzel kazanabiliriz. öncelikle tabii ki yaptığımız yatırımda daldan dala atlamıyoruz, sıra elbet bize de gelecek. yükselmiş coin satmak içindir, almak değil! birçok kişinin yaptığı hata şu; elindeki coin yükselmedi diye, onu satıp yükselen coin!e fomo ile giriş yapması, dolayısıyla fiyatı şişmiş ve yüksekten aldığı coin'in düzeltme yaparak düşmesi ve o sırada sıranın sattığı cine gelip, sattığı coin'in yükselmesi. bu hepimizin en az 1 kere de olsa yaşadığı bir durum ve tamamen zarar yazıyor, lütfen bunu yapmayın!

peki en çok potansiyeli olan coin'ler neler?

1. binance'nin bsc ağındaki coinler için 1 milyar dolarlık fon oluşturması boğanın fitilini yakan hareketlerden bir tanesi. dolayısıyla bu boğa sezonunda bsc conilerinde ciddi yükselmeler görebiliriz. bu boğaya binance'ın sahibi cz'nin damga vurması çok muhtemel. bsc'nin ana coini twt diyebiliriz, sonra da sxp, reef, bel, auto gibi bsc coin'lerini sayabiliriz ki bel daha geçen gün tek mumda %75 yaptı, altlar ezilirken twt ve reef sayılı yükselen coin'lerden oldu. diğer bsc coinleri: bnb, ont, cake, c98, 1inch, alpha, bake, inj, xvs, vidt, pnt. aralarında hala ucuz olanlara bakabilirsiniz. ucuz olanı anlamak için fiyat değil, market çap ana kriter.

2. daha orta vadede fan tökenleri ciddi anlamda hala ucuz. düşünürseniz fan token'lar kullanılabilirlik bakımından aslında diğer projelerden daha geçerli ve daha çok umut vaat ediyor..malum oyun coin'leri dahi son dönemde büyük sürprizler yapabiliyor, çünkü oyun içerisinde kullanım alanı var. koskoca büyük dünya kulüplerinin değeri 50-60 milyon dolar civarında geziyor, inanılmaz düşük bir market çap. geçen sene bile fan token'lar bu kadar bilinmezken şampiyon olanlar, avrupa kupalarında başarı elde edenler ciddi prim yapmıştı. yakından takip etmek gerek. örneğin psg coin'in hareketlerine bakarsanız; maçtan önceki gün alan, maçta gelen galibiyetle beraber yükselişle satan birçok insan var. çok kar olmasa bile %5-%10 günlük karlarla ayrılabilirsiniz. bu noktada hepiniz 100x-200x yapan ön satışları duymuşsunuzdur. bu devirde bu satışlar çok güzel kazandırsa da bunlar için en az 2-3 bin dolarlık maliyetler, bu miktardaki yüksek parayı kilitlemek gerekiyor ki birçok kişide böyle bir bütçe yok, çok doğal olarak. ancak bu noktada düşük miktarlarla da girebileceğiniz fan token ön satışları da oldukça başarılı olabilir. hemen hemen hepsi güzel kar bıraktı. geçen ay inter fan token satışı 2x verdi, neredeyse garanti, çok güzel bir kar. bunlara nasıl katılacaksınız? sırasıyla önce chiliz.net'e üye olup, sonrasında telefonunuza socios uygulamasını indirir ve üye olursanız, socios'a yollayacağınız chilizler ile ön satışlara katılabilirsiniz. uygulamada fan token on satışı başladığında tuttuğunuz chilizlerle ön satışa katılabilirsiniz. özellikle düşük bütçeli dostların bütçeyi arttırması için güzel fırsat oluyor.

sırada ayın 19'unda gerçekleşecek olan flamingo token ön satışı var, bence başarılı olacaktır. mutlaka katılın derim.

3. oyun tokenlerinin da fan tokenler gibi kullanım alanları mevcut ve potansiyeli çok. hatırlarsanız daha çok yeni axs, slp gibi oyun tokenleri ciddi yükselişler yaşadı. bu oyunların kullanım alanlarının artmasıyla, yeni yükselişler de görmek mevcut. bu oyun tokenlerini yazmak gerekirse hacimlerine göre sırasıyla: axş, eni, gala, sand, egg, ilv, alice, atlas diyebiliriz. bu noktaada dikkat çekmek istediğim en büyük coin star atlas dediğimiz atlas. bence aralarında potansiyeli en çok olanlardan ama şu ana kadar en az fiyatlayanlardan. bu coini amerika'nın binance'ı diyebileceğimiz ftx borsasından alabilirsiniz.

4. ftx borsası coinleri. neden önemli? trendi okumak bu noktada çok değerli. mayıs ayında ne olmuştu? çin'in dijital yuan çıkarmasıyla birlikte bitcoin hakkında fud yapması, madencileri yasaklaması, madencilere amerika'nın sahip çıkması ve su an muhtemel gelecek etf onayları ile bitcoin'de direksiyonu ve liderliği amerika aldı. dolayısıyla sahibi biden'in başkan olmasında önemli rol oynayan ve amerika'nın en zenginlerin biri olan bu borsanın giderek gücünü arttırması çok normal ve bunu yapmak için de binance'de cz'nin yaptığı gibi kendi coinlerine gereken desteği ve yükselişi yaşatacaktır. ki bunu 20 dolardan neredeyse 200 dolara gelen sol ve yine destekledikleri srm, ftt gibi cinlerin yaptığı hareketler ortada.

tüm bunlarla beraber star atlas, hem oyun tokeni olması, hem ftx borsasında olmasıyla bence ciddi potansiyele sahip. ftx borsasına buradan üye olup, star atlas alabilirsiniz.

unarım hepimizin kazançlı çıktığı bir ralli bizi bekliyordur, lütfen ama lütfen aç gözlü olmayın, kar almayı unutmayın, marjin işlemler açmayın ve en önemlisi daldan dala atlamayın, stratejinize sadık olun.

unutmayın; banka hesabınızda görmedikçe kazandığınız para sizin değildir ve bu piyasada zor olan kazandığınızı korumaktır.