Bitcoin'deki Sert Düşüş Yeni Bir Alım Fırsatı mı Yoksa Tehlike mi?

Çin'in kripto para para ticaretine yönelik sınırlamaları artırmayı tartışması ve Güney Kore'de kripto para borsalarının yasaklanmasının konuşulması Bitcoin'in bir günde %16 değer kaybederek 11 bin dolar seviyesine gerilemesine sebep oldu. Belli aralıklarla Bitcoin'de meydana gelen bu düşüş, yatırımcıyı korkutmalı mı?
Bitcoin'deki Sert Düşüş Yeni Bir Alım Fırsatı mı Yoksa Tehlike mi?
iStock

arkadaşlar bu bitcoinin büyük hızla yükselmesi değil miydi herkesi endişelendiren? lale balonu grafikleri değil miydi bunun patlayacağına dair olan argümanınız? 

ben daha önce de bitcoinin düşmesinin, büyük düzeltmelerinin iyi olduğunu ve bunu istediğimi, korkmadığımı yazmıştım


siz de rahat olun. her üç ayda bir olan bir kriz bu

her seferinde farklı biçimlerde oluyor ama bir şekilde aşırı şişen piyasa, bir dönem bunalıma giriyor. bunalıma girsin, hacim azalsın ki tekrar şişsin. 

dünyanın, iktisatın, finansın doğası bu, kuralı bu. herkesin bildiği gibi kripto para piyasası daha volatil. aynı şekilde dünya ekonomilerinde 7-10 yılda bir krizler olurken; kripto piyasasında 2-3 ayda bir oluyor.

bana dünyanın 200 yıllık kapitalist sisteminde kriz olmayan aralıksız bir 20 yılını gösterebilir misiniz peki? 10 yıllık kripto piyasasında neden aralıksız 5-10 ay kazanç bekliyorsunuz?

en kötü senaryoda 7.500 - 8.000 dolar desteğine düşer. bu süreçte dip noktasını tahmin edebilecek babayiğit varsa elindeki satsın, dipten geri alsın. ben o kadar yetenekli biri değilim. benim gibi olanlar, elindekini tutsun yoksa satarsanız ya tekrar yükselişi kaçırırsınız ya da sattığınız coin yükselmeye başladığı anda kaçırma korkusuyla biraz daha yüksekten alır, düşmeye devam ederse bu sefer iki kere zarar etmiş olursunuz.

bazı altcoinler maksimum 1 ayda eski seviyesine gelecektir. bazıları 3-4 ayı bulacaktır.

şu an tamamen 15 eylül'ün benzerini yaşıyoruz

- öncesinde (temmuz-ağustos) btc hızlı yükselip 15.000 tl'de tıkanmış bunalıma girmiş, o süreçte birçok altcoin uçuşa geçmişti. btc'nin bunalımından sonra 15 eylül'de önce çin'den gelen haberlerin (her krizde fixtir bu) ve bir de jp morgan etkisiyle btc ve tüm altcoinler 2 günde %33 civarı değer kaybı yaşamıştı.

- ardından (kasım-aralık) bitcoinin fork haberleriyle bitcoin 2 aylık yükselişe geçmiş. sonrasında altcoinler yine çoşmuştu. sonrasında (aralık son yarısı ve ocak'ın ilk yarısı) bitcoin yine bunalıma girmiş, bu süreçte bir çok altcoinin yükselişiyle devam etmiş. ardında btc'nin bunalımı (çin'den ve kore'den gelen haberlerin etkisiyle) yine krize dönmüş.

aaa hep aynı şey olmuş lan?