Böcekleri Öldürerek İçlerinde Büyüyen Korkunç Canlı: Kordiseps Mantarı

Hayatınızda Kordiseps mantarından daha korkunç bir mantar görmediğinize çok eminiz!
Böcekleri Öldürerek İçlerinde Büyüyen Korkunç Canlı: Kordiseps Mantarı
Fotoğraf: AaronPomerantz


kordiseps (cordyceps) mantarı, katil ve asalak bir mantar türü tırtıl mantarı olarak da geçer.

bu mantarın sporları, bulaştığı böceğin beynine nüfuz ederek ele geçiriyor ve böceği yüksek bir yere yönlendiriyor, yön duygusunu sıfırlayıp öldürüyor. 

öldüğü yerde böceğin kafasından yukarıya doğru mantar bitkisi büyüyor ve meyvesindeki sporlarla ormanlardaki en büyük katil oluyor.


katil olmasının yanısıra yağmur ormanlarındaki popülasyonların dengelenmesinde hayati bir role sahiptir. haddinden fazla çoğalan türün bu mantarla karşılaşma ihtimali arttığından çoğalan türe haddini bildirmekte ve dengeyi sağlamaktadır. 


geleneksel çin tıbbında birçok hastalık için tedavi edici amaçlı kullanılmaktadır. antibiyotik etki içerdiğinden ötürü kesinlikle ve kesinlikle tarafsız, yansız bir doktor onayı alınmadan kullanılmamalıdır. bu işten rant sağlamayan hiçbir doktor da kullanımına destek vermeyecektir. 


unutmamak lazım ki bir şey faydalıysa ve bilimsel olarak da tabanı varsa zaten ilaç olarak piyasaya sürülmektedir. farmakoloji bilimi boşa gelişmemiştir. ne olduğu belirsiz alternatif tedaviler kullanmak haybeyedir. işin ucunda dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak vardır. bakanlık onaylı aldatmacasına kanmayınız, onayı veren sağlık bakanlığı değil tarım bakanlığıdır.

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi