Boks Dünyasının İki Gözü de Kör Olduktan Sonra Unutulan Yıldızlarından Biri: Sam Longford

Longford'un hikayesi tam olarak film gibi bir hikaye. Buyrun.

sam longford... 1886 doğumlu, boks dünyasının unutulmuş şampiyonlarından birisi


1.71 boyuna rağmen kendisinden uzun rakipleriyle karşılaşıp başarılı olan bir boksördür. aynı zamanda birden fazla ağırlık sınıfında şampiyon olmuştur ama amerika'da ağır sıklet şampiyonluğu siyahi olduğu için engellenmiştir. kendisine ırkçı lakaplar takılırken (boston'un katran bebeği) döneminin beyaz boksörlerine kurtarıcı imajı oluşturan lakaplar takılırdı. onurlandırılırlardı.

beyaz şampiyon boksörlerin siyah rakiplere yenildiklerini görmek istemediği bir dönemde, bir unvan için yarışmasını engelleyen ırksal engellerle karşılaşır. ingiltere, avustralya, kanada ve meksika'nın ağır sıklet şampiyonu olmasına rağmen, langford, amerika birleşik devletleri'nde asla şampiyonluk kazanamayan en iyi boksörlerinden biri olarak kabul edilir.

Langford vs. Joe Jeanette / Luna Park, Paris, Fransa'daki boks maçında / 1913

19 haziran 1917'de fred fulton ile bir maç sırasında, langford sol gözünde görüşünü kaybeder. tek gözü kör olmasına rağmen para için boksa 8 yıl daha devam eder. sonunda diğer gözünü de kaybeder ve unutulur gider. harlem'de bir apartman dairesinde yoksulluk içinde yaşamaktadır. 1944 yılında new york herald tribüne gazetesinden al laney, kaybolan bu boksör için hikaye yazmaya karar verir.

arama yaparken sam'in öldüğü gibi asparagas bir bilgiye bile ulaşır, o kadar unutulmuştur. en sonunda harlem'de bulur, dairesinde sadece radyosundan başka bir şeyi olmayan kör bir adamdır. körlerle ilgili bir vakıftan her ay aldığı birkaç dolar ve günde iki kez gelen yemekle geçinmektedir. gazeteci haberi yapar ve aynı zamanda new york zenginlerinden bağış toplar. kurulan fon ile aylık 50 dolarlık gelir elde eder.

1956 yılında vefat eder.

başarılar ve ödüller

* kanada'nın spor onur listesi (1955)
* ring boks onur listesi (1955)
* nova scotia spor onur listesi (1955)
* nova scotia'nın 20. yüzyılın en iyi erkek sporcusu (1999)
* uluslararası boks onur listesi (1990)
* orta siklet şampiyonu (galler)
* ağır siklet şampiyonu (ingiltere, ispanya, meksika)
* dünya renkli ağır siklet şampiyonu (1910)
* yarım asrın boksörü ( canadian press )
* ring dergisinin boksun "tüm zamanların en iyi 100 boksörü" listesinde 2. sıra