Bol Gitar Efektli, Depresif Ama Bir Yandan Huzur da Veren Acayip Müzik Türü: Shoegaze

Shoegaze nedir? Shoegaze albümleri nelerdir? 80'lerin sonunda doğmuş olan bu türe mensup pek çok şarkıyı, türün ismini cismini bilmeseniz bile uzun süredir dinliyorsunuzdur muhtemelen.
Bol Gitar Efektli, Depresif Ama Bir Yandan Huzur da Veren Acayip Müzik Türü: Shoegaze

Nedir?

80'lerin sonu ve 90'ların başında popüler olmuş indie rock'ın bir alt kültürü. dream pop'tan evrilme bir tür olarak düşünülebilir. dream pop'un genel sound'unun üzerine bol efektli ve distorsiyonlu gitar riffleri eklendiğinde shoegaze türü ortaya çıkmış oldu. öncüsü kimilerince my bloody valentine, kimilerine göre ise slowdive'dır. ambient müzikten oldukça etkilenilmiştir.

Slowdive solisti Rachel Goswell.

Nasıl ortaya çıktı?

1980'li yılların sonlarında indie camiasında daha önce görülmedik tipte müzisyenler ortaya çıkıyordu. new musical express (nme) adlı ingiliz müzik dergisi bunları "sahnede kazık gibi durup ya yere ya da pedallarına bakan indie gitaristleri" olmalarından ötürü shoegazers (ayakkabıya bakanlar) olarak etiketlemişti. görüldüğü gibi bu terim aslında bu gitaristleri aşağılamak amacıyla uydurulmuştu. eleştirilerdeki odak nokta şovmenliğin eksikliğiydi. müziklerini icra ederken seyircilerle sıfır temas kuran bu kişiler özellikle 80'lerde iyice ayyuka çıkan müzikte içerikten önce görünüme, içindeki yemekten çok tabağın süsüne önem verme modasının tam da karşısında duruyorlardı. shoegazer'lar indie hareketin müzik alanındaki felsefesini gerçekleştirmeye en yakın kişilerdi belki de. çünkü indie olmanın bir şartı da -belki de en önemlisi- şovdan uzak durmaktı. velhasıl nme gibi popüler müziğin yılmaz bekçisi dergilerin yakıştırdığı shoegazer terimi adeta kendilerinin ayağına dolandı, belki o gün değil ama bu janrın önemli grupları kendilerinden sonra gelen pek çok grubu etkiledi.

My Bloody Valentine gitaristi Kevin Shields.

Tarzı belirleyen diğer şeyler

post punk'ın gitar efektleri konusunda ilham verdiği ayakkabı bakıcıları. bu tarzın erkekleri de kız gibi düz ve kahküllü saçları olmasından, bol kazak ve converse giymesinden, utangaç olmasından tanınır. gitaristler bol efektli prosesörleriyle ilgilendiklerinden dolayı sahne şovu yapmamaları yüzünden böyle bir isim almışlardır.

solo hiç yoktur. pop aranjmanlı efektli gitar müziğidir, ambient'e bayağı yakındır. bu müzik tarzında kadın erkek vokal birlikteliği veya sade kadın vokal sade erkek vokalden daha fazladır. 90'lar grunge ve brit-pop ile çalkanırken underrated kalmış bir türdür.

My Bloody Valentine - When You Sleep

shoegaze, büyüsüne kapılmayı en sevdiğim müzik türlerinden biri

hafiften gürültülü, bir düş kadar güzel. dinlerken bulunduğunuz ortamdan o kadar soyutlanıyorsunuz ki gerçeği ve rüyayı ayırt edemeyecek kadar uzaklaşıyorsunuz. ve kendinizi, karanlığından saklandığınız bir dünyanın çıkışında, kafanızın içinde uçuşan notalarla dans ederken buluyorsunuz. ve ben bu dansı her gerçekleştirdiğimde, ismini shoegaze koyduğum şu listeme yeni şarkılar eklemeye devam ediyorum. yakın zamanlarda çok severek eklediğim bu şarkı gibi;

Malory - Caché


bu müzik türünde, rüyalar aleminde çıktığınız gezintiden başınızı döndüren hislerle geri dönmeniz muhtemeldir

içinize işler ve zihninize yerleşir. sevenleri, bu türün örnekleri tarafından esir alınmaya meyillidir çünkü shoegaze bir çeşit aşk gibidir. blaue blume grubunun epoch şarkısı ise bu türde verilmiş olan en güzel örneklerden biri olabilir:

blaue blume - epoch

Önemli isimleri

shoegaze my bloody valentine tarafından başlatılmıştır, türün altyapısını oluşturan fikirler dinosaur jr. , cocteau twins, sonic youth ve jesus and the mary chain tarafından ortaya atılmıştır.

kanımca iki çeşit ana ekolü vardır: distortion ve reverb (sonic youth ve cocteau twins?) - my bloody valentine ve slowdive. dream pop ile yakın akrabadır.

kutsal kitabı ise my bloody valentine grubunun tartışılmaz loveless albümüdür, ondan sonra da tabii ki soulvaki gelir (ya da just for a day).