Borsada Taban Yapan Hisse Nasıl Satılır?

Borsada elinizde olan bir hisse taban yaptı diyelim. Bu hisseyi nasıl satabilirsiniz?
Borsada Taban Yapan Hisse Nasıl Satılır?

borsa, arz-talep usulü ile çalışır. bir hisse için herkes hangi fiyattan alıp satmak istediğini emir olarak sisteme girer. eşleşen emirler sırayla gerçekleşir.

örneğin; hisse alış 9.80, satış 9.90 gözüküyorsa ya almak isteyen parasına kıyıp 9.90 verecek ya da satmak isteyen eaah tamam lan deyip 9.80'e razı gelecek.

bazı günler bir hisseyi o kadar kişi satmak ister ki piyasadaki tüm alıcılar biter. bu da satıcıların tamam lan 9 lira olsun, ben razıyım demesine kadar varır. bu panik ortamında satmak isteyenler daha da zarar etmesin ya da almak isteyenler biraz daha bekleyeyim, 7 liradan alayım demesin diye borsa dur hele bir soluklanın yeğen der. bir önceki günün ağırlıklı ortalama fiyatının belli bir oranında örneğin 9 lirada devre kesme olur. hatta duruma göre brüt takas vb. açığa satışı önleyici önlemler de gelebilir. (bkz: açığa satış)

işte bu durumda taban fiyattan satmak isteyenlerin emirleri sıraya girer. atıyorum milyon hisse zaten 9 lira olan taban fiyattan satış için sıraya girdiyse siz milyon+1. sırada olursunuz. ben sıra beklemek istemiyorum, daha ucuza satacağım da diyemezsiniz çünkü hisse devre kesmiştir.

kısacası ya birileri gelip sizin önünüzde sırada bekleyen tüm hisseleri alacak (taban bozmak) ya da bir sonraki seansta daha da ucuza satmayı deneyeceksiniz.

eskiden 90'ların başında borsa galata'dayken, alım satım emirleri tahtaya tebeşirle yazılır, hisseler elle tutulur basılı kağıtken; dışarıda da ayaklı borsa olurdu. orada hisse taban olsa da piyasa fiyatının da altına (örneğin 7-8 liraya) hisselerinizi elden alırlar parayı nakit verirlerdi. ya da direkt aynı gün para lazım, +2 gün takasbank beklemek istemiyorsunuz, bu çakallara giderdiniz. lakin her şeyin bilgisayar ortamında yürüdüğü 2023 yılında böyle şeyler artık mümkün değil.