Borsada Zirveyi Görüp Rekorlar Kıran ASELSAN Yatırım Tavsiyesi midir?

14 Kasım sabahı 44,8 milyar TL'lik değeriyle Türkiye'nin en değerli şirketi olan Aselsan'ın hisselerine bu sabahtan itibaren 30 Kasım'a kadar tedbir konuldu. Peki borsadaki dalgalanmasıyla yatırımcıların dikkatini çeken Aselsan hisseleri yatırım tavsiyesi midir? Bu konuyla ilgili Ekşi Sözlük yazarlarının bazı diyecekleri var.
Borsada Zirveyi Görüp Rekorlar Kıran ASELSAN Yatırım Tavsiyesi midir?
iStock

13 kasım 2017 aselsan yabancı yatırımcı oranı %32,31
13 ekim 2017 aselsan yabancı yatırımcı oranı %40,62 (1 ay)
14 kasım 2016 aselsan yabancı yatırımcı oranı %57,92 (1 yıl)

aselsan'da toplam hisseler içinde yabancı oranı 11 ayda %17 civarında azalırken sadece son bir ayda % 8 civarında azalmış.

ya da şöyle açıklayayım. borsa'nın %60'ından fazlası yabancılara ait ama nedense yabancıların borsanın en fazla artan hissesinde şu an ağırlıkları neredeyse borsadaki diğer hisselerdeki oranlarının yarısı kadar.

yerli küçük yatırımcıya gaz veriliyor. her yerde ''al'' hiç düşmez deniyor, ama bugün sadece okuduğum 60 tane girdi de sadece 1-2 tanesi neden almam gerektiğini verilerle anlatıyor.

sataşma notu:

yaman araştırmacı: a şirketinde yabancı oranı %1'dir. yabancılar %1 daha hisse alırsa yabancı oranı ne kadar artar?

-eksigözlük: %100 artar. öğretmenim.

(bkz: imf'nin tc'nin 2017 büyüme oranını %100 artırması)

not : birkaç gün sonra link verecektim ama beklentimin aksine aynı gün oldu.

şimdilik -%16

yatırım tavsiyesi değildir.

hükümetin seçilebilmek ve borçları ödemek için yastık altındaki sıcak paraya ihtiyacı var doğru mu arkadaşlar? doğru.

para var mı? yok.

şu an devletin yasalara takılmadan ekonomik olarak yatırım yapabileceği bir varlık fonu ve bu fondaki şirketlerin belirli bir parası var mı? var.

bu fondaki paraları yine kendin yönetebileceğin, parlatabileceğin ve elindeki medya ile insanlara sunabileceğin bir gücün var mı? var.

o zaman asla gerçekleşmeyecek uçak, elektrikli araba gibi projeleri aselsan'a bağlayıp, sonra fondan borsaya aselsan lotlarına para aktarıp, bu yükselmeyi de medyada gazlıyorsun. 20tlden başladığın operasyonu ne kadar kazanmak istiyorsan orada bırakıp çıkıyorsun. al sana piyasanın devleti fonlaması. paralar önce fona, sonra da teminatlı kredin cepte

bunu yaparken arada erken giren ve çıkma zamanını bilen profesyoneller de kazanıyor. olan benim canım uyanık vatandaşıma oluyor.

borsada bu şekilde ani bir yükseliş için ya o şirketin büyük bir icat yapması ya da organize bir operasyon lazım. yani iş almış vs ile bu şekilde yükselme olmaz. ihale aldıysa zamanla uzun vadede basamak basamak yükselir

dikkatli olun bence borsa bitcoin gibi demokratik ve ortak bir yatırım bölgesi değil tam tersine zengininin daha zengin olmak için hayal sattığı ve kontrolü kendisinde olan bir mecradır

edit: bu değerlendirme thy'nin artışı ile birlikte düşünülerek yapılmıştır. yatırım tavsiyesi değildir.

yüksek teknoloji üreten, neredeyse tekel durumda olan iyi yönetilen göz bebeğimiz olan bir şirket aselsan. yasal olarak zor durumda kalmamak adına detaylı bilgi verememekle birlikte şu verilerin faydalı olabileceğini düşünüyorum.

şirketin yıllık karıyla, şirketi 36.68 yılda satın alabiliyorsunuz. bu oran çimento sektöründe 8 yıl sanayi sektöründe 12 yıl civarındadır.

şirketin an itibariyle piyasa değeri, özsermayesinin 10.19 katı kadar. bu oran sektöre göre değişse de genelde 1-5 arasında değişir. (ki 5 bile çoğu şirketin göremediği bir rakam)

borsada para, malı ucuz alırsan kazanılır. şirketin faaliyet raporlarını okumak , haberlerini takip etmek, yatırımcı dostu analistlerin fikirlerine kulak vermek ve finansal okur yazarlık, sabır, yatırımcı psikolojisi eğitimleri başarıya götürür.

bugün burada yazdığı yazılardan acemiliği ve heyecanı çok net okunan bir kitle var. bu mantıkla giderlerse belki aselsan'dan kazanacaklar fakat kazandıkları paraları (beyinlerindeki amigdala sebebiyle) kaybetmeleri çok uzun sürmeyecektir.

yarın bir gün eşinizin dostunuzun " sen... milyar... sen bu parayı ne yaptın" sorusuna muhatap olmamak adına finansal okur yazarlığınızı geliştirin.

yoksa borsa servivor ve orada her şey gerçek.

edit: stoploss nedir? öğrenin. stopsuz trafiğe çıkmayın.

sokaktaki vatandaşın bile diline düşmüşse patlaması yakındır demeyeceğim ama bu fiyatlardan uzun vadeli yatırıma girlimeyecek hissedir. nerede patlayacağını kestirmek mümkün değil.. patlamak diyorum bu fiyatlar normal değil.. 

bu ülkede uzun vadeli yatırım yapılacak 10 şirket say deseler bunlardan biri aselsandır. 10 yıllık logaritmik grafiği harikadır temettü verir vs. lakin borsa ile alakasız bu kadar küçük yatırımcının doluştuğu hisseye ne olursa olsun temkinli yaklaşmak gerekir.. sağlam trend tutturmuş bir hisse insana sanki hep yükselecekmiş hiç düşmeyecekmiş gibi gelir, trendi aşağı dönmüş ve uzun süre sürdürmüş hisse sanki hiç dönmeyecekmiş gibi gelir. eğer bir hisseye güveniniz yüzde yüzse o hisseyi satın.. en büyük zararlar özgüveninizin ve inancınızın en yüksek olduğu zamanlarda gerçekleşir.. 

bu dediklerim borsada yeni yatırıma başlamış küçük yatırımcı için çok fazla anlam taşımayabilir ama hisse senedi piyasaları para kazanmanın çok zor olduğu platformlardır.. herkesin bildiği, beklediği şey bu piyasalarda gerçekleşmez.. uzun zamandır taşıyorsanız bu yükseliş trendi bozulana kadar elinizde tutabilirsiniz ama yeni yatırımcıysanız sakın evi arsayı satıp yarın aselsana girmeyin üzülebilirsiniz..