Bostancı-Dudullu Metro Hattı, İstanbul Anadolu Yakasında Neleri Olumlu Etkileyecek?

Anadolu yakasına rahat bir nefes aldıracak metronun yıl sonunda hizmete girmesi planlanıyor.

bostancı dudullu metro hattındaki istasyonların son hali yayınlandı


anadolu yakasındaki ulaşımda çığır açacak bir hat olacak

kadıköy dört toplu taşıma hattıyla çevrelenmiş (grid sistemi) olacak. doğuda bu hat, güneyde marmaray, kuzeyde m4 batıda da metrobüs.

herhangi bir noktaya 2 yoldan gidilebilir. misal en uçları düşünelim. bostancı'dan akasya avm'ye gideceksiniz diyelim. marmaray + metrobüsle de gidebilirsiniz, m8 ile m4 aktarması ile de gidebilirsiniz. bundan sonra bu grid sisteminin daha küçültülmesi gündeme gelecek ki m12 göztepe hattı da tam olarak bunu yapacak. yeni oluşan grid 2023'te ikiye bölünmüş olacak. böyle olunca yolculuk yöntemleri arttığı için metrolardaki yoğunluklarında farklı hatlara dağılması söz konusu oluyor.

ikincisi: bostancı'da deniz hatlarına entegrasyon sağlanıyor

şehir hatları uykudaki bazı bostancı hatlarını tekrar başlattı. talep artınca ido'dan da reaksiyon gelecektir. yalova hattı tekrar aktifleşebilir mesela.

yalova'dan bursa'dan sabiha gökçen havalimanına gelecek biri mesela bostancı'ya gelip metro ile havalimanına gidecek. belki ido'dan önce budo'dan böyle bir talep gelir.

üçüncüsü: bu hat kuzey-güney bağlantısını sağlıyor

az evvel değindiğim grid yapısı m4 ve m5 hatları arasında da oluşuyor. ümraniye'deki bir yolcu dudullu'da m8'e geçip kozyatağı'nda m4'e aktarma yaparak trafiğe karışmadan havalimanı'na ulaşabilecek.

dördüncüsü hattın geçtiği noktalarla ilgili

bostancı en başından beri kıymetli bir aktarma noktası. şehir geliştikçe farklı noktalara ulaşımı sağladı. geçmişte taksim'e birden fazla otobüs hattı giden bir noktaydı, şimdi avcılar'dan tuzla'ya, kartal uğur mumcu'ya kadar geniş bir yolcu aralığına cevap veriyor.

m4 hattı çok yukarıdan marmaray ise çok aşağıdan geçtiği için aradaki konut bölgelerinin büyük kısmına metro ulaşımı yoktu. şimdi ise özellikle minibüs yolu üzerindeki iki istasyon o bölgenin yolcusunu kapacak. her iki istasyonun çevresi şimdi kahveciler, pastanelerle dolup taşmış durumda. kozyatağının kuzeyi de çok değişecek. ataşehir içinden geçmese de kenarından geçiyor. artık iett ve minibüs ring hatları kurulup yolcu metro hattına getirilir.

öte yandan anadolu yakasının defacto otobüs garajı olan bölgeye de yürüme mesafesinde. ankara'dan otobüsle geldin, şimdi servis ya da taksi peşinde koşuyorsun. ya da tanıdık biri gelip alıyor. şimdi ise metro yakın olduğundan bu alan da değişiyor.

son olarak imes, modoko, keyap gibi sanayii bölgelerine de ulaşım sağlanıyor.

bu kadar fonksiyonu karşılayan bu hat muhtemelen m4'ün şimdilerde yaşadığı yoğunluğa çok kısa sürede ulaşacak gibi duruyor.

şehrin en yaşanası bölgeleri olan kadıköy ve ataşehir, artık trafik sebebiyle kapalı bir komün gibi durmaktan çıkıp rahat ulaşılabilir bir bölge haline geliyor.