Breaking Bad Hakkında Detaylı Bilgi İhtiyacınızı Kesinlikle Giderecek Yapım Notları

Breaking Bad dizisine dair bilgi açlığınızı uzun süre giderecek bir trivia içeriği, buyrun.
Breaking Bad Hakkında Detaylı Bilgi İhtiyacınızı Kesinlikle Giderecek Yapım Notları
Uyarı: Dizinin bütün sezonlarına dair spoiler içerir.

jesse pinkman karakteri başlangıçta öldürülmesi planlanan bir karaktermiş. (1. sezonda) vince gilligan karakteri canlandıran aaron paul'dan etkilenince öldürmekten vazgeçmiş.

anthony hopkins diziyi 2 haftada izleyip bitirmiş ve çok beğenmiş. bryan cranston'a hayranlık mektubu yazmış.

walter jr.'ı oynayan rj mitte gerçek hayatta da serebral palsi rahatsızlığına sahipmiş ama dizideki kadar ağır değilmiş. karakteri canlandırmak için konuşmasını yavaşlatmış.

breaking bad'i 5. sezonda bitirme kararı vince gilligan'ınmış. birçok dizinin sonradan bozduğu gibi breaking bad'in de bozmasını istememiş.

dizinin fanları dizide tanınan yıldız oyuncuların olmamasına şaşırmış. vince gilligan'a göre bu bir seçim ve sonuçta kendisi yıldız oyuncuların konuk olma tekliflerini reddetmiş.

ilk başta walter white'ın yaşı 40 olarak tasarlanmış. amc walter'ın orta yaş krizi geçirmesi için genç olduğunu söylemiş ve 50 yapılmış yaşı.

walter white kimyada uzman. dizide bogdan'ı canlandıran marius stan'ın kimya alanında doktorası varmış ve breaking bad onun ilk oyunculuk denemesiymiş.

gus fring karakterinin başlangıçta üç dört bölümde görünmesi gerekiyormuş. giancarlo esposito'dan 7 bölüm daha oynamasını istemişler. oyuncu daha fazla bölümde oynamak için reddetmiş. sonuçta üçüncü sezonda 11 bölüm oynamış.

dizinin 1. sezonunun 7 bölüm olmasının sebebi o dönem amerika'da grev olduğu içinmiş. fakat vince gilligan daha sonrasında ilk sezonun kısa olmasının iyi olduğunu söylemiş.

vince gilligan bryan cranston'a rolü sunarken walter white karakterini inek bir karakterden scarface'e çevirmek istediğini söylemiş.

vince gilligan walter white karakterini, bryan cranston'ın önünde, ne kadar kötü bir karaktere evrildiği konusunda sürekli eleştiriyormuş. sonra eleştirilerinin bryan cranston'ın hislerini incittiğini fark edince bunu yapmaktan vazgeçmiş.

breaking bad başta california'da çekilmeyi planlanıyormuş. üretim vergi indiriminden yararlanmak için albuquerque yapmışlar çekim yerini.

sony ve amc başlangıçta geçmişteki komedi rolleri nedeniyle bryan cranston'ı istememiş.


samuel l. jackson çekimler sırasında los pollos hermanos'taymış. breaking bad ve avenger aynı bölgede çekilirken samuel l. jackson nick fury kostümüyle breaking bad'de görünmek istemiş. yapımcılar bunu reddetmiş.

breaking bad sırasıyla showtime, tnt ve hbo kanallarına gitmiş. kanallar reddettikten sonra fx devreye girmiş ama o da projeyi devretmiş. vince gilligan'a göre hbo daha en başında ilgi göstermemiş. tnt beğenmiş ama ana karakterin kristal meth satıcısı olduğu bir diziyi yayınlayamayacaklarını söylemişler.

dizinin prömiyerinden sonra dizinin meth dünyasını göze hoş göstereceğini düşünen insanlar amc'ye mektup yollamaya başlamışlar. dizi yayınlandıktan sonra bu mektuplar durmuş.

her bölümün başında, breaking bad başlığının hemen öncesinde c10h15n kimyasal formülü, 149.24 sayısı ve "meth" kelimesi görülüyor. c10h15n, moleküler ağırlığı 149.24 olan metamfetaminin formülüymüş.

jesse ve tuco'nun kavgası sırasında aaron paul bayılmış ve beyin sarsıntısı geçirmiş.


dizide ekibin arabalarının bir yerde tutulması gerekiyormuş. bunun için kilise otoparkını kullanmak istemişler fakat kilisedekiler uyuşturucu ile ilgili dizi çektikleri için ekibi istememiş.

walter white'ın takma adının heisenberg olması, belirsizlik ilkesini bulan werner heiseberg'den geliyormuş. bu ona bir övgüymüş.


üçüncü sezonda, walter'ın gus fring'i iflas ettirmesine yardım etmeye ikna etmek için hapishanede bir güney amerikalı uyuşturucu baronunu ziyaret ettiği bir olay örgüsü yazılmış. yazarlar, walter'ın bu uyuşturucu baronuyla nasıl bağlantı kurabildiğini çözemedikleri için bundan vazgeçmişler.

tuco'yu oynayan oyuncu, the closer adlı dizide oynamasaydı 2. sezonun tamamında olacaktı.

hank schrader'ın soyadı da kimya ile ilgili. alman bilim adamı gerhard schrader yanlışlıkla ilk sinir gazını keşfetti.

ilk senaryoda jesse pinkman'ın adı marion alan dupree imiş ve hep soyadıyla anılıyormuş.

hector salamanca rolünü oynayan mark margolis, bir röportajda, karakteri oynarken huzurevinde yaşayan kayınvalidesinden etkilendiğini söyledi.

breaking bad, 1997'deki law & order'dan bu yana, ilk sezonunda ödüle aday gösterilmeden en iyi drama dizisi dalında emmy kazanan ilk dizi.

walter white'ın kızının adının holly olmasının sebebi, gilligan'ın uzun süre sevgilisi olan holly rice'a göndermeymiş.

vince gilligan yaptığı bir röportajda, walter white için heisenberg karakterini yaparken "frosty the snowman"den ilham aldığını belirtmiş.


dizinin popülaritesi, bazı albuquerque vatandaşları için kozmetik, spa, banyo ve blue rock şeker ürünleri için küçük bir ev endüstrisi oluşturmuş.

walter white'ın evinin gerçek hayattaki sahipleri dizinin hayranları tarafından rahatsız ediliyormuş. eve izinsiz girenler olduğu için ev sahibi demir bir çit ve güvenlik kamerası koydurmuş.

1. sezonda anna gunn, vince gilligan'a walterla birlikte olmadığı zamanlarda mesleğini sormuş, gilligan skyler'ın hamile olduğunu söylemiş, skyler hamile kadınların da bir iş yapabileceğini savunarak bir şey yazmasını istemiş. bu plan 1. sezondaki grev nedeniyle senaryoya işlememiş.

skyler ve marie'nin babası oynayacakmış dizide, yazarlar ana hikayeden çok uzaklaşacaklarını düşündükleri için olmamış.

dizinin ilk senaryosunda hikaye karavanla çölde değil, bir inek otlağında meth yapmaları ile ilgiliydi. dizinin çekim yeri değiştiği için bu da değişmiş.

gerçek albuquerque dea ofisi, dizinin çoğunun çekildiği albuquerque stüdyolarından yaklaşık 1/2 mil uzakta.

gale boetticher adı "seven men from now" filmi ile tanınan kötü şöhretli film yönetmeni budd boetticher'dan alınmış.

bryan cranston, anna gunn, bob odenkirk ve larry hankin (araç yıkım sahasının sahibi), daha önce seinfeld adlı komedi dizisinde görülmüşler.

tio salamanca'yı oynayan mark margolis ve don eladio'yu oynayan steven bauer, daha önce scarface'de oynadılar.

penn badgley ve aaron paul, jesse rolüne aday son iki oyuncuymuş.

Penn Badgley

dizinin başında walter white'ın onkoloğu doktor delcavoli'yi canlandıran aktör david house, 2016 yılında beyin kanserinden ölmüş.

gustavo fring, alman futbolcu torsten frings'in adını almış.

jonathan banks (mike ehrmantraut) ve larry hankin (araç yıkım sahasının sahibi) daha önce silahlı ve tehlikeli (1986) filminde birlikte rol almışlardı.


aaron paul ve giancarlo esposito, daha önce ghost whisperer: fury filminde beraber çalışmışlar.


vince gilligan, müzik ekibinin birçok itirazına rağmen dizinin final sahnesinde çalınacak şarkı olarak badfinger'dan baby blue'yu bizzat seçti. şarkı, finalin ilk yayınlandığı gece itunes'dan 5.000'den fazla kez satın alındı ve ilk yayınlanmasından 40 yıl sonra billboard listelerine yeniden girdi.

kuzenlerin, göçmen kaçakçılığı yapan kamyonu patlattıkları sahne sadece bir kere çekilebilirmiş. oyuncular her şeyi iyi yapmalılardı. kuzenleri oynayan oyuncuların kamyonu yaktıktan sonra arkalarından gelen ısı işlerini zorlaştırmış.

bryan cranston jane'in ölümünü izlediği sahneden sonra ağlamış. bunun sebebi aklına kendi kızının gelmesiymiş.

5. sezon 1. bölümde walter'ın bagajında m60 makineli silah gözüküyor. vince gilligan başta walter'ın o silah ile ne yapacağını bilmiyormuş.

hank karakterini oynayan dean norris'e 5. sezonun ilk yarısında bir sitcom dizisinden teklif gelmiş. oyuncu vince gilligan'a hank karakterini 5. sezonun ilk yarısında öldürme düşüncesini söylemiş. vince gilligan dean norris'e hank için ihtiyacı olduğunu söylerek bunu reddetmiş.

bryan cranston ve aaron paul dizinin 62 bölümde rol alan iki oyuncusu. diğer karakterler her bölümde yok.

senaryo ilk olarak saul goodman, jane ölünce olay mahallini temizlemesini jesse'ye öğretmesi olarak yazılmış. saul karakterini oynayan bob odenkirk'in bazı taahhütleri varmış. sonuç olarak bu iş için diziye mike girmiş.

hector salamanca başlangıçta 3. sezondan sonra dizinin ana düşmanı olarak yazılmış. sonradan gus'ı ana düşman yapmışlar.

face off bölümünde gus'ın yere düşmeden önce kravatını düzeltmesi ve düğmelerini iliklemesi giancarlo esposito'nun düşüncesiymiş.


jack'in kamp alanındaki uyuşturucu laboratuvarı ekipmanları, walter ve jesse'nin ilk sezonda karavanda pişirdikleri ekipmanların aynısıymış.

walter white'ın parasını gömdüğü çöl konumunun gps koordinatları, aslında dizinin çoğunun çekildiği albuquerque stüdyolarının koordinatlarıdır.

krysten ritter (jane), dizide oynamak için imza attığında karakterinin öldürüleceğinin farkındaydı. bir röportajda vince gilligan basitçe "jane ölmek zorundaydı" dedi.

dizi başlamadan önce bryan cranston gerçek bir kimya profesöründen ders alırken, aaron paul role hazırlanmak için gerçek meth bağımlılarını incelemiş.

walter white'ın donu olarak bilinen beyaz külot, bryan cranston'ın düşüncesiymiş. walter white'ın eski model aracı, heisenberg'ün şapkası, 5. sezondaki yeni aracı bryan cranston'dan çıkmış.

amc, breaking bad'e her sezon sadece bir defa fuck kelimesini kullanabilme izni vermiş.

dizide her karaktere özel renk tonları var. mesela marie karakteri daha çok mor rengi kullanıyor.

dizinin en az sevilen fly isimli bölümün çekilme sebebi, kontrolden çıkmış bütçeyi kontrol altında tutmak içinmiş. amaç, sadece tek mekanda geçen ve neredeyse walter ve jesse'den başka kimsenin oynamadığı bölümde harcanan parayı bir bölümde azaltarak bütçeyi dengelemekmiş. sonradan vince gilligan karakterlerin iç dünyasını göstermek için böyle bir bölümü iyi ki çektiklerini söylemiş.

walter white'ın çatıya pizza attığı sahne tek seferde çekilmiş.

bryan cranston, the x files rolü sayesinde walter white'ı oynamış.

gerçek bir dea ajanı ekibe nasıl meth pişirileceğini göstermiş.

dizideki yo ve bitch replikleri senaryoda varmış. çok çok azı doğaçlamaymış.

hank karakterini oynayan dean norris ve bryan cranston, little miss sunshine filminde beraber oynamışlar.

dizide walter white ve jesse pinkman karakterlerinin birlikte olmadığı sadece 4 bölüm var.

gus'ın ölüm sahnesinde the walking dead'in makyaj ekibinden yararlanmışlar.

aaron paul daha önce hiç oyunculuk eğitimi almamış.

walter jr'ın önemli karakterler arasında tanışmadığı tek karakter jesse pinkman.

game of thrones yazarı george r.r. martin ozymandias bölümünü izledikten sonra "westeros'ta walter white kadar canavar karakter yok, bunun üzerine çalışacağım." demiş.

2. sezondaki birinci, dördüncü, onuncu ve on üçüncü bölümlerin isimlerini bir araya getirdiğimizde seven thirty-seven / down / over / abq ortaya çıkıyor. ve sezon sonunda uçak kazası oluyor.

ilk bölümde jesse'nin bir kıyafeti (uzun kollu mavi gömlek ve kırmızı yelek) marty mcfly'nin geleceğe dönüş'teki kıyafetlerine benziyor, bu uygun çünkü walter ve doc brown birkaç karakter özelliğini paylaşıyor (yaşlı, zeki bilim adamı)

dizinin 5. sezon 9. bölümü "dedicated to our friend kevin cordasco" yazısıyla bitiyor. kevin cordasco kanser hastası genç bir çocuktur. ölmeden önce vince gilligan'ın da aralarında bulunduğu dizi ekibi ile bir araya gelme şansı yakalıyor. dizi ekibi kevin cordasco'ya isterse senaryoyu okuyabileceğini söylüyor. kevin cordasco senaryoyu öğrenirse bu sırrı içinde tutamayacağı için kabul etmiyor. dizinin son sezonunun ikinci yarısı yayınlanmadan kevin cordasco ölüyor. bölüm de böyle bir yazı ile bitiyor.

bonus: samuel l. jackson walter white'ın "i am not in danger." sahnesini kendi çapında canlandırmıştır