BTS, Nasıl Oldu da Bütün Dünyayı Saran Büyük Bir Fenomene Dönüştü?

7 üyeden oluşan Güney Koreli pop grubu BTS, diğer adıyla Bangtan Boys küresel bir heyecan yaratmanın eskisinden daha zor olduğu bu dönemde nasıl böylesine büyüdü? Kerameti nedir bunların? İnceleyelim.
BTS, Nasıl Oldu da Bütün Dünyayı Saran Büyük Bir Fenomene Dönüştü?

bts son 3-4 yıldır bir kasırga şeklinde tüm müzik dünyasını sarsmış vaziyette. benim gibi 50 yaşında ve rock müzik seven birini bile etkilemiş bir grup. tabii bu etkileme sadece müzikleri ya da şovları ile ilgili değil... kpop endüstrisi ilgimi çekiyor. nasıl oluyor da bir grup bu kadar büyüyüp, etki sahibi oluyor? şirketleri, grup üyeleri ne yapıyor da milyonlarca fanları var, sosyal medyada, listelerde rekorlar kırıyorlar? bts özelinde bakınca iş çok farklı boyutlarda yaşanıyor, hiçbir kpop grubu onların yanına yaklaşamıyor bile. (başka kpop grubu takip etmiyorum, dinlemiyorum. zaten bts kadar iyi olan yok!)

öncelikle, grup çıkış yapmadan önce çok iyi hazırlanıyor

dans, drama, vokal dersleri alıyorlar. bts mesela eskisi gibi dansetmiyor ama eski klip ve dans videolarına bakınca yaratıcılık, senkronizasyon çok üst seviyede. şarkılarda üyelerin arasındaki geçişler, dinamizm çok iyi. ve bir de şarkılar çok iyi seçilmiş. gerçekten inanılmaz şarkıları var.


çıkış yaptıktan sonra ise bir sürü show programına katılıyorlar, fan buluşmaları yapıyorlar

canlı yayınlar açıyorlar ve fanlarla iletişimi gittikçe geliştiriyorlar. sonra biraz estetik, kilo kontrolü, spor, ifade egzersizi vb ile çekici hale geliyorlar. fanlar gittikçe daha çok bağlanmaya ve kendi favori grup üyeleri olmaya başlıyor. üyeler arasında doğal arkadaşlıklara birden farklı bir boyut katılıyor, shipler. 2 üyenin birbirine yaptığı bazı hareketler abartılıyor, bakışlar anlamlılaştırılıyor ve sanki 2 üyenin arasında bir ilişki varmış gibi bir hava katılıyor. kime sorsanız "ne var ne yok diyemem" der. hiçbir zaman emin olamıyorsunuz. ama bu bu shipin izlenilirliğini o kadar arttırıyor ki, inanılmaz! oysa fanlar mutlaka görüyordur da görmezden geliyordur; show, konser öncesi üyelerin elinde hep bir dosya oluyor. orada hem program, hem konuşacakları konular vb yer alıyor. oturacakları, duracakları yerler bile önceden yazıyor. yani üyelerin birbiriyle etkileşimleri bile önceden belli.

BTS - Dynamite


bts'nin şirketi bighit'in çok fazla çalışanı var

sosyal medyayı tarıyorlar. bts'le ilgili en çok ne izleniyor, ne beğeni alıyor, yorumların analizi yapılıyor ve işte bunlarla şekilleniyor her şey. bts'in en büyük ship'i taekook mesela. bazen bu ikili gözlerinizin önünde çok yakın durdular diye ayrı tutulur canlı yayında. fanlar "bak aralarında bir şey var ondan ayrı tutuyorlar" der. sonra şirket çalışanlarının editleyerek yayınladığı bir bts programında çok yakın olurlar, birlikte uyur ya da randevu yemeği yerler. fanlar delirir ve izlenme tavana vurur. twitter yıkılır. bu hem ayırma hem bir araya getirme çelişkisini maalesef bazı uçlarda yaşayan fanlar anlamaz, oyuna geliverir. sonra jimin jungkook'a sarılır jikook shipperlar delirir, taehyung'ı linç eder. twitter yine yıkılır. bir sürü analiz videosu youtube'a düşer, izlenme rekoru kırar. yani özellikle erkek kpop gruplarında bu ship olayları tıklanmayı, izlenmeyi arttıran unsur olarak sık sık kullanılır. her üyenin yanında en az 2 çalışan her şeyi kameraya alır, sonra ne yapar yukarıda yazdıklarımı göz önüne alarak düşünün. kpop'un aslında oldukça çirkin yüzüdür bu konu.

bts tüm dünyanın gözü önünde hem yaşça hem de yaptıkları işle birlikte büyüyen bir grup

üyeler çok başarılı. şirket doğru şarkılar bulup, yeni, yaratıcı danslar ve videolar, yenilikçi konserlerle besliyor onları. bağlantılar kuruyor, doğru reklam, sponsorlarla yürüyorlar. dünyanın en büyük markaları ile grup işbirlikleri yapıyorlar. bts'in güney kore ekonomisine etkisi çok büyük. %15 civarı deniyor. son festa yemeklerinde, biraz dinlenip solo çalışmalar için grup olarak ara vereceğiz ama arada birlikte içeriklerimiz olacak dediler, güney kore, kpop dünyası sallandı. bir kere bts'in şirketi borsada ciddi düşüş yaşadı hemen. sonraki gün en sevilen, popüler ve en başarılı üye jungkook'a canlı yayın açtırdılar da hisseler düştüğünden daha çok yükseldi. diğer kpop şirketlerinin de borsa değerleri düşmüş. bts'in işbirliği yaptığı markalardan samsung bts'in tanıtımını yaptığı ürünler bazında sıkıntı yaşayacağız bu ara yüzünden diye bir söylenti yaydı ki bts ara vermeyi tekrar gözden geçirsin. işte böyle etkilere sahip bir gruptan söz ediyoruz. var mı dünyada örneği? yok! hatta yabancı medyada makaleler yayınlandı, bts dağılırsa kpop'a ilgi biter diye.


solo çalışmalara hızlı girdiler

herkesin çalışmak istediği jungkook charlie puth'la işbirliği yaptı, puth'un şarkısına eşlik etti. tam bir yaz şarkısı yayınladılar. sempatik ve akılda kalıcı. jhope mükemmel bir şarkı yayınladı. tek kelimeyle mükemmel. taehyung bir moda showu için paris'e gitti. biraz (birazdan fazla olabilir, pek yakışmadı bence) dağıttı partilerde filan. hiçbir defile bu kadar ilgi görmedi, deli kalabalıklar birikti onu görmek için. tabii bu bir iş sayılmaz. poz verdi, el salladı o kadar. umarım bir daha bu hatayı yapmaz.

bts yarın da olacak. askerlik araya girerse 7 kişi yine bir araya gelmeleri ya çok uzun sürer ya da gerçekleşmez. ben gerçekleşmeyeceğini düşünüyorum çünkü şirket de neredeyse hiç ilgilenmiyor onlarla. sanırım aynı fikirdeler. fakat üyeler şu an çok popülerler ve arka arkaya solo çalışmalar yaparlarsa her zamanki gibi gündem olurlar. jhope'un solo albümü gelecekmiş ilk. sonra suga'nın, sonra jungkook'un. taehyung'ın dizide oynayabileceği konuşuluyor. rm, jin'in albümü üstünde çalışıyor. jin bana artık askerliğe gideceğini düşünüyor gibi geliyor, o yüzden fazla çalışmıyor gibi. jin çok yaratıcı sayılmaz müzikte, umarım yardım alıyordur. bu arada jungkook'un albümünü herkesin beklediğini düşünüyorum. o çocuk çok başarılı olabilir, kore dışına çıkabilir. bence suga'dan önce onun albümü çıkmalı. bakalım önümüzdeki günlerde neler olacak bts için... umarım yanılırım, tekrar bir araya gelirler.

50 yaşında bts'le ne işin var diye soranlara

müzikleri güzel, klipler eğlenceli, danslar müthiş. birkaç içeriklerini izledim, run bts gibi, gülmekten gözlerimden yaş geldi. kafayı dağıtmak için iyi geldi. survivor izleyeceğinize run bts izleyin valla.