Bu Aralar Herkesi Müge Anlı'ya Kilitleyen Necla-Metin Büyükşen Cinayeti

Müge Anlı ile Tatlı Sert programında son günlerde Necla ve Metin Büyükşen çiftinin cinayeti çözülmeye çalışılıyor. Olayı kaçıranlar, bilmeyenler için özetlemek istedik.
Bu Aralar Herkesi Müge Anlı'ya Kilitleyen Necla-Metin Büyükşen Cinayeti

açılın, büyükşen cinayetinin nasıl gerçekleştiğini açıklıyorum. eski bölümlerden hatırladığım kadarıyla yazıyorum. bu sebeple tutarsız yerler olsa da olayın ana hatlarının böyle olduğunu düşünüyorum.

öncelikle, olay günü şüpheli hareket sergileyenler

mehmet ali dayanır ve yılmaz büyüktorcan.

mehmet ali dayanır: o gün alakasız yollardan sanayiye gidiyor, alkol alıyor, gözleri kırmızı kırmızıydı deniyor ve oralardan whatsapp story'si paylaşıyor. stüdyoda ise olay günü ve o günkü gezi rotası ile ilgili saçmalıyor. ailesi yayına bir daha çıkarmıyor. betül'ün halasının oğlu.

yılmaz büyüktorcan: betül'ün kardeşi. mehmet ali ile yolları kesişiyor, olay anında çocuğu gezdiriyordum diyor ama mehmet ali ile beraber görenler var. yayına çıkmıyor.

swap (barut kalıntısı) örneği pozitif çıkanlar: ertuğrul ekmekçi (sağ el), betül büyükşen (sağ el, yüz), uğur büyükşen (tüm vücut), büşra büyükşen (vücut, az miktar).

mehmet ali'den örnek alınmamış.

ertıuğrul ekmekçi ve mevlüt ekmekçi: o civardaki belalı kardeşler. gizli tanıklar tarafından ertuğrul'un, olaydan 15-20 gün önce sanayide susturucu yaptırdığı iddia ediliyor.

diğerlerini zaten biliyorsunuz.

şimdi, iki senaryo var aklımda. birinde büşra da işin içinde, birinde büşra yok. ben büşra için iki olasılığı da aşağıda anlatacağım.

Metin & Leyla Büyükşen

cinayet için karar veriliyor

mehir denen ama gerçekte başlık parası olan mevzu yüzünden betül'ün aile meclisinde karar alınıp, baba metin büyükşen'in öldürülmesi kararı veriliyor. anne necla büyükşen bu planda yok, çünkü baba gidince doktor oğul osman zaten uzakta ve durumu iyi, büşra da kız çocuğu olduğu için babasından kalan tüm maddi işleri nasılsa uğur devralacak. gelin betül, betül'ün babası muammer, betül'ün kardeşi yılmaz, uğur büyükşen ve betül'ün halasının oğlu mehmet ali bu olayı biliyor ve planlıyor. zaten o evdeki herkes bu olayı bildiği için, “mehrini tabii ödeyecek!” diye ölen adamın arkasından dahi arsızca mehir isteyen kayınpeder muammer ile hayırsız evlat uğur, cinayetten sonra ölen adamın kardeşinin kimin panik olacağını anlamak için attığı yemle “jandarma eve böcek koymuş, bizi dinliyor” diye panikleyip, evde böcek arıyor. ya da gelin betül, tesadüfen(!), olaydan hemen sonra 380 adet mesajı telefonundan siliyor.

olaya dönersek… genç, ipsiz sapsız ve de olay için gönüllü olması sebebiyle mehmet ali, merhumdan kalacaklardan bir miktar para da verileceği söylenerek tetikçi seçiliyor. uğur; karısının ailesinin dolduruşu, başarısız evlat psikolojisi ve para hırsıyla; büşra ise eğer olayın içindeyse babasının baskılarından bunaldığı ve uğur abisiyle daha yakın olduğu için onu bu mehir davasında haklı görüp, olaya dahil oluyor.


cinayet silahı bulunuyor ve susturuculu denemeler yapılıyor

mehmet ali ve uğur, evdeki tüfek kullanılırsa olaydan sonra kolayca bulunur diye ruhsatsız silah temin etmek için bölgede bu pis işlerle nam salan ertuğrul ekmekçi ve mevlüt ekmekçi kardeşlere gidiyor. silahı temin eden mevlüt ile ertuğrul, silahı alıp susturucu yapması için sanayide çalışan uğur'un yanına gidiyor. kabadayılıkla nam saldıkları için de bir silaha sanayi tipi susturucu yaptırdıklarını sağa sola havaları olsun diye çıtlatıyorlar. uğur, sanayide bildiği tornacıdan bu ruhsatsız silaha uygun susturucu yaptırıyor. ertuğrul, uğur, betül ve diğerleri silahı ve susturucuyu test etmek için civardaki ıssız bir yerde mehmet ali ile buluşuyor.

burada iki detay vermek istiyorum. betül de uğur da swap izi sorulduğunda “silaha ben dokunmadım…” diyor. sonrasında, silahı bildikleri ortaya çıkıp, açık verdiklerini anlayınca uğur “uzun süredir”; betül de “6-7 aydır elime almadım.” diye kıvırıyor. betül? 6-7 ay? demek ki betül silah kullanabiliyor ya da daha önce kullanmış. bu bir.

ikincisi; büşra, katil dışarı çıktığında arka odaya neden gittiği sorulduğunda “tüfeğimiz vardı, onu almak için” diyor, ama boş bulunup ekliyor: “her zamanki yerinde bulamadım.” bulamadı, çünkü yakın zamanda o tüfek uğur tarafından yerinden alınıp, deneme atışları yapıldı. sonra da odada her zamankinden başka bir yere koyuldu. büşra bunu bilmiyordu.

dönüyoruz tekrar ıssız alana. hem evden aldıkları tüfekle, hem de sanayi malı susturuculu silah ile o alanda silahı getiren ertuğrul, uğur, tetikçi mehmet ali ve mehirci betül deneme ve test atışları yapıyor. muhtemelen ertuğrul, getirdiği silahla bir el ateş ediyor. sonrasında mehmet ali bir kaç kez alışmak için atıyor. uğur hep yanında, belki o da deniyor. bu sebeple onun tüm vücudunda örnek var. uğur o alanda anın coşkusuyla “al bir kez de sen at” diye karısına da atış yaptırıyor. hepsinin üstüne ve tetik ellerine barut izi işte bu denemeler esnasında geliyor. mehmet ali ise asıl olaya hazırlıklı. bu esnada da üzerinde kar maskesi, eldiven ve üzerini tam kapatan kıyafet var. bulaşma minimum. zaten ondan bildiğim kadarıyla örnek de alınmıyor. silahtan emin olunup, son kontroller yapılıp, plana start veriliyor.


cinayet anı

mehmet ali cesaret için hap ya da alkol içip yola koyuluyor. o yüzden görenlerin söylediğine göre gözleri kırmızı. uğur ve diğerleri ise kayınpederinin evlerinde toplanıyorlar. birbirlerine tanık olacaklar çünkü. silahla daha çok atış yapan uğur ellerini yıkıyor bu esnada. uğur'un, büşra'nın dediğine göre ellerini yıkamasına rağmen bu kadar barut izi çıkmasına şaşırma nedeni bu. çünkü hem olaydan saatler önce, hem de ellerini yıkadı. ama bilmediği şey, şevki sözen'in söylediğine göre sanayi tipi susturucunun barut izini daha çok artırdığıydı. bunlar olurken büşra annesi ve babasıyla kendi evinde. ya her şeyden habersiz, ya da anne babasını oyalıyor.

eğer büşra işin içindeyse, büşra kalkıp kapıyı “abim geldi” diyerek açıyor. eğer değilse, mehmet ali uğur'dan aldığı anahtarla giriyor içeri. o sırada yılmaz, çocuk gezdiriyorum bahanesiyle babasının evinden çıkıp mehmet ali'nin arabayla turlamaya başlıyor. mehmet ali'nin telefonu ile olayla alakasız bir yerde (sanayi yolu) story atıyor ki mehmet ali'nin cinayet yerinde orada olmadığına kanıtı olsun. mehmet ali o yüzden yayında rota konusunda cevap veremeyip saçmalıyor, çünkü aslında yılmaz'ın nereye gidip story attığını o da tam bilmiyor.

bundan sonra olay aslında büşra'nın anlattığı şekilde gerçekleşiyor. kar maskeli, kahverengi gözlü ve esmer mehmet ali odaya girip baba metin büyükşen'i bir anda vuruyor. büşra'ya swap testinde çıkan barut bu esnada bulaşıyor (üzerinde var, ellerinde yok). anne necla büyükşen bu esnada şoka girip, “allah, allah” diye bağırmaya başlıyor. mehmet ali, esas işini bitirdiği için dışarı bahçeye çıkıyor. silahta tutukluk yaptığı için çıktığı falan yok. fakat o sırada sesinden, tepkilerinden ya da dışarıda stresle maskeyi çıkardığı için necla büyükşen mehmet ali'yi tanıyor ve esmer mehmet ali'ye “bize bunu da mı yapacaktın, kara köpek!” diyor. annesinin bağırdığı tarafa bakan büşra, o sırada bahçede uzun susturucuyu çıkarıp, silahı saklamaya uğraşan mehmet ali'yi şöyle böyle görüyor, kendi aklınca silah tutukluk yaptı diye düşünüyor. fakat mehmet ali de bu esnada annenin bağırdığı cümleden kendisini tanıdığını anlayıp, kadını öldürmek için geri dönüyor. geri dönen mehmet ali'yi gören büşra, işin içindeyse de değilse de annesinin ve belki kendisinin de öldürüleceğini anlayıp, evdeki tüfeği alıp karşı koymak için arka odaya gidiyor. büşra tüfeği ararken mehmet ali büşra'ya yetişip, kafasına dipçiği ya yalandan ya da gönülsüzce çok da sert olmayan biçimde vuruyor.

mehmet ali anneyi de öldürmek üzere arka odadan çıkınca, suç ortağı ya da masum büşra, annesinin ardından sıranın kendisine de geldiğini düşünüp sessizce camdan kaçıyor. dışarı çıkınca masumsa şok ile ve denk geldiği adamın da telkiniyle, suçlu ise de annesi gibi öldürüleceğinden korkarak önce jandarmaya gidiyor (eski köy azasının iddiasına göre burada büşra, “bana 5 dakika müsaade edin, kimin yaptığını anlatacağım” diyor fakat sonra bu dediğini inkar ediyor. bence annesinin şokuyla önce itiraf etmek istiyor, sonra kendisinin de ortak olduğunu hatırlayıp inkar ediyor.), jandarmayla olay yerine dönünce de olaylar yatıştığı ve jandarma orada olduğu için ya “siz planda olmayan anneme bunu neden yaptınız?” demek için, ya da masumsa gerçekten olanlardan korkup uğur abisini bulmaya çalışıyor.

tüm bunlar olurken, büşra'yı da etkisiz hale getirdiğini düşünen veya bir nedenden onu öldürmeyen mehmet ali, kendi namına story'i atıp geri gelen ve onu kapı önünde bekleyen yılmaz'la arabasına binip, silahtan ve kıyafetlerden kurtuluyor. olay sırasında mehmet ali'nin arabasının önce sanayi yolunda (story) görülmesi, sonra da yılmaz'ın bazı kişiler tarafından mehmet ali ile görülmesine rağmen senaryolarına uygun şekilde çocuğunu gezdirme bahanesine sığınmasının sebebi de bu.


olay sonrası

olay sonrası büşra, annesinin öldürülmesinin şokuyla önce “kara köpek” olayını etrafına söylüyor, yine o anki güvenlik endişesiyle jandarmaya ilk gittiklerinde suçluları söyleyeceğim diyor, ayrıca cenaze günü “senin ne günahın vardı anne?” diye ağlıyor. sonrasında ya işbirlikçi olduğunu hatırlayıp, ya da eğer masumsa abisinin de bu işin içinde olduğunu anlayıp, en azından onu kurtarmak amacıyla ve yeğenlerini düşünerek bunları inkar ediyor. ya da olaydaki kendinin de bildiği failler tarafından tehdit ediliyor…

tabii bu olayda büşra ölmediyse iki sebebi var. ya büşra masum ve mehmet ali gizliden büşra'ya yanık, yapamadı; ya da mehmet ali annesini planda olmayan şekilde öldürse dahi büşra onun için bir tehlike arz etmiyordu, çünkü büşra ortaktı. kararı uğur verecekti. o yüzden basit bir darbe ile bayılttığını düşünüp, bıraktı.

o anneanne ve harap, bitap düşmüş osman büyükşen için bu olayın çözülmesi dileğiyle…