Bu Sene Neden Zeytin Yok?

Zeytin üreticileri için 2023 yılı çok zor geçiyor. Bu sene zeytin üretimi ciddi manada sekteye uğramış durumda.
Bu Sene Neden Zeytin Yok?

ege bölgesi'nde işim gereği tüm bölgenin tarımsal durumuna hakimim. bunun yanı sıra ailem zeytin yetiştiriciliği yapan bir aile; tarımın, toprağın içinde var oldum. 

demem o ki; bu yıl zeytin yok, stokta da yok. zira zeytin zannedildiği gibi yıllarca saklanacak bir ürün değildir. yağ depolanabilir fakat azıcık yağdan anlıyorsan onu da teşhis etmen iş değildir ki bunu yapmak için de bazı stratejiler geliştirmiş olmaları gerekir. mesele bu değil..

bu yıl zeytin olmama sebebi iklimseldir. bilen bilir, zeytin her yıl aynı rekoltede olmaz. bu yıl zeytinin düşük rekolteli dönemiydi. üstüne bir de bazı bölgelerde ciddi dolu olayları olunca rekolte ciddi oranda düştü.

kaldı ki bu olay sadece ülkemizde böyle değildir. 30 ağustosta zeytin ve zeytinyağı üretimiyle bilinen ispanya ve italya'da zeytinyağı fiyatlarında ciddi bir artış görüldü.

130 kadar gemlik cinsi ağacımız var ve hiçbirinde meyve yok. tam çiçeklenme vakti gelen şiddetli yağmur ve dolu, çiçeklerin dökülmesine sebep oldu. bu da döllenmenin olmaması ve meyveye dönüşmemesi anlamına gelmekte bildiğiniz üzere.

şu anda piyasada satılan çoğu yağ, ya geçen ya da evvelki senenin ürünleri. onlardaki stoklarda azaldı. imkanı olan bir an evvel ihtiyacını gidersin. birkaç ay içerisinde 500 liraya bulabilirseniz şanslısınız.

sıkıntı sadece zeytinde de değil. aklınıza gelebilecek her türlü meyve ve sebzede rekolte düşük bu sene. tarladan domates yiyemedik neredeyse. bir tek biber yüzümüzü güldürdü, o kadar. o da sürekli çiçeklendiği için. yoksa kursağımızdan bir şey girmeyecekti.

lafın kısası, bunlar daha iyi günler. iklim değişikliği insanlığı mahvedecek.