Bu Ülkenin Görebileceği En Büyük Düşünürlerden Cemil Meriç'ten Muhteşem Alıntılar

1987 yılında aramızdan ayrılan ünlü Türk düşünür Cemil Meriç'ten geriye kalanlar.
Bu Ülkenin Görebileceği En Büyük Düşünürlerden Cemil Meriç'ten Muhteşem Alıntılar


''insanlar sevilmek için yaratıldılar, eşyalar ise kullanılmak için. dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların sevilmeleri ve insanların kullanılmalarıdır.''

"duygunun asaleti, kuvvet ve isabetindedir"

''her yüzyılda birkaç kişi düşünür, diğerleri ise onların düşündüğünü düşünür.''

"altınlarını cam karşılığı dağıtan kızılderiliyi hiçbir zaman gülünç bulmadım. cam, altından çok daha asil. israil peygamberlerinden beri lânetlenmiş bir maden, altın. adı, tarihin bütün cinayetlerine karışmış. pıhtılaşmış kan, insan kanı. cam güzel, çünkü kirli bir mazisi yok. cam güzel, çünkü kalbi var, kırılıverir."

"dusen, tutunacagi dali secemez"

"sol, geniş kalabalıkların refahını, ışığa kavuşturulmasını, fizik ve moral kalkınmasını ister. sabırsızdır, gençtir. zafer uğrunda birçok fedakarlıkları göze alır. tecrübesizdir. devrimin ve büyük reformların bütün haksızlıklara son vereceğine inanır.

sağ, sayıya değil değere önem verir. daha önce kazanılmış hakların devamını ister. kalabalıkları yok sayar, vesayet bulundurulmalarına taraftardır. yerleşmiş kuvvetlerle oynanmasına razı olmaz, karamsardır. devrimlerin faydadan çok zarar getireceğine inanırlar.

insan, bazı bahislerde sağdır, bazılarında sol. bu itibarla bu kelimeleri aşmak lazım."

(bkz: sosyoloji notları)

"gözlerimi kaybedince bütün kitaplarım tuğla oldu."

"kızıl şal görmüş ispanyol boğası gibi, her düşünceye ve her düşünene saldırmak. bu canım memleket, bu yüzden bir cüzzamlılar ülkesidir."

"seçme hürriyetimizin sınırsız olduğu tek dünya, kitaplar dünyasıdır."

''kendimizi ben'in diktatörlüğünden kurtarmak, sevmek, zenginletirmek, çoğalmak... bir başkasını düşünmek zindanımızın kapısını aralamak demektir.''

"ve biliyorum ki iki yaralı kalp sağlam bir kalp eder"

"acılarımın kaynağı sensin, evet ama hayatımın kaynağı da sensin, senin için ve seninle yaşıyorum. sen uçuruma yuvarlanırken tutunulan dal, san vaha, sen bütün hayal kırıklıklarımın dudaklarında ümitleştiği kadın."

"anlıyorum ki, zalim ve kıyıcı bir gerçekten kurtulmanın tek çaresi, reel dünyadan kitaplar dünyasına sığınmak."