Bugün Merkür'ün Güneş'in Önünden Geçişi Gözlemlenecek

Gökyüzü meraklıları için mükemmel bir olay olacak olan Merkür'ün Güneş önünden geçişi bugün gerçekleşecek. Türkiye'den 14:11'de Güneş'in doğu kısmından girişiyle başlayacak.
Bugün Merkür'ün Güneş'in Önünden Geçişi Gözlemlenecek
iStock.com

merkür’ün güneş’in önünden geçme olayı. ülkemizden saat 14:11’de merkür'ün güneş diskinin doğu kenarından girmesiyle başlayacaktır. malesef geçiş tamamlanmadan önce güneş batacağı için geçişin sonu ülkemizden gözlemlenemeyecek. bir sonraki merkür geçişi 11 kasım 2019’da izlenebilecek.

geçiş sırasında merkür'ün diski güneş'in diskine göre çok küçük (güneş diskinin 1/158'i) kalacağından tutulma gözlükleri kullanılsa bile göz ile fark edilemeyecektir. geçişi gözleyebilmek için özel üretilmiş güneş filtresine sahip teleskoplar kullanmak gerekiyor.

eğer hava durumu el verirse ankara'da şöyle bir etkinlik var.

tübitak ulusal gözlemevi'nin akdeniz üniversitesi yerleşkesi içindeki bitom adlı gözlem merkezi 9 mayıs 2016 pazartesi günü, hava şartları gözlem için uygun olduğu taktirde, 14:00 - 17:00 saatleri arasında herkese açık olacak ve teleskopla bu geçiş izlenebilecekmiş.

istanbul üniversitesi etkinliği için

ege üniversitesi etkinliği için

bornova belediyesi ve ege üniversitesi etkinliği için


ankara üniversitesi kreiken rasathanesi etkinliği ayrıntıları:

https://www.facebook.com/events/114241195653314/

ayrıca izleyemeyecekler için aukr web'den canlı yayın yapacak:
http://meteo.ankara.edu.tr/merkur_gecisi/

uyarı: güneş'e özel üretilmemiş filtrelere sahip olmayan gözlem aletleri, isli cam, disket gibi cisimler ile güneş'e bakmak körlüğe kadar varan kalıcı görme hasarlarına yol açabilir.