Burberry, Son 5 Senede Neden 116 Milyon Dolarlık Ürününü Yaktı?

Londra merkezli lüks moda evi Burberry, son 5 senede toplam 116 milyon dolarlık ürününü yaktı. Dünyaca ünlü benzer markaların da uyguladığı bu imha etme işlemi neden yapılıyor?
Burberry, Son 5 Senede Neden 116 Milyon Dolarlık Ürününü Yaktı?
iStock


Öncelikle haberin detayı

burberry, sadece geçtiğimiz sene satamadığı 37.8 milyon dolarlık ürününü ele ayağa düşmesin, yanlış kişilerin eline geçmesin, outletlerde satılmasın diye yakarak imha ettiğini bildirmiş. trençkotlar, çantalar ve parfümler yakılan ürünler arasındaymış. burberry, son 5 senede toplam 116 milyon dolarlık ürününü yakmış.

11.6 milyar dolar değeri olan firmanın hisse değerleri olayın duyulması ile düşüşte. chanel ve louis vuitton gibi başka markaların da ürünlerini outlet raflarında yer almaktan kurtarmak için yaktıkları biliniyor. h&m, geçen seneye ait tonlarca satılmayan ürününü, isveç'in vasteras kentindeki bir enerji santralinde yakmış. richemont'a ait cartier ve montblanc ise sadece son 2 sene içerisinde 500 milyon dolarlık satılamayan saati piyasadan geri toplatıp imha etmiş.

kaynak: huffington post

Burberry, neden böyle bir yöntem izliyor?

burberry, malının ne olduğunu bildiği için böyle bir yöntem izlemiştir:

(bkz: veblen malı)
(bkz: gösteriş tüketimi)

bu tür malların talep eğrisi, normal talep kanununda olduğu gibi negatif eğimli değil, pozitif eğimlidir. yani fiyatı düştükçe talep artmak yerine azalır. çünkü, bu markanın ürünlerini insanlar rasyonel bir fayda maksimizasyonu için değil, gösteriş için alırlar.

burberry, arz fazlası olan ürünlerini piyasada tutmaya devam ederse, satılabilmeleri için fiyatını düşürmek zorunda kalır ve bu durum da sonraki sezonlar için ürünün veblen malı karakterine zarar verir. “ay şekerim, börbirinin geçen sezonki çantasını gördün mü, bütün ameleler kolunda gezdiriyor” şeklinde bir imaj yarattığın anda 100 liraya mal ettiğin malı bir daha sittin sene 10 bin liraya satamazsın. malın normal mal olur, arz ve talebi de normal talep kanununa göre oluşur.

yani, yaptıkları uzun dönem için iktisadi açıdan oldukça mantıklı bir harekettir.

Hızlı Moda İşini Başka Bir Seviyeye Çıkaran Hazır Giyim Devi Zara'nın Başarısının Sırrı