Bütün Püf Noktalarıyla Evde Sangria Yapımı

İspanyollara ait alkollü içecek Sangria özellikle yaz aylarının favorilerinden. Hazır yaz aylarındayken kendi elleriyle müthiş bir Sangria hazırlamak isteyenlere Sözlük yazarlarından püf noktaları ve tarifi geliyor.
Bütün Püf Noktalarıyla Evde Sangria Yapımı
iStock.com

marbella'da, sevilla'da, malaga'da, granada'da tadımladığım farklı lezzetleri harmanlayıp anadolu'nun kendine özgü renklerini de ekledim;

- 2 şişe 75 cl kırmızı şarap 

- 15-20 cl votka (bir küçük votkanın yarısı)

- 1 lt kadar taze sıkılmış portakal suyu

- 1 şişe niğde gazozu

- 1 çay bardağı taze sıkılmış limon suyu

- 1 adet küp küp dilimlenmiş ekşi elma

- 3 adet mandalinanın dilimleri

- 4-5 adet küp küp dilimlenmiş kırmızı erik

tüm malzemeleri yeterince büyük bir kapta karıştırın ama çalkalamayın, 24 saat buzdolabında bekletin. ince limon dilimleri ile servis edin. afiyet olsun.


koyu kırmızı rengi ve yoğun kıvamından olsa gerek, adı kan anlamına gelen "şangre"den gelir. biraz rom katılarak hazırlanırsa daha güzel ve kuvvetli olur. bir miktar şeker eklemeyi de unutmamalı. içine konulacak meyveler zevke göre değişebilir, ama aromasi yoğun meyvelerden seçmekte fayda olduğu için, sıklıkla portakal, limon, yeşil elma, şeftali konur. bekleyince meyvelerin aromaları şangriaya daha iyi geçeceği için, yeni hazırlanmışı değil, bir süre beklemisi daha makbul ve lezzetlidir. içine soda veya gazoz konması konusu, her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır prensibine tabidir bence, bazıları sprite tipi bir gazoz veya soda olmazsa olmaz derken (terbiyesizlik edip meyveli soda koymusluğum bile vardır benim mesela), bazıları da bu tip ilavelere ısrarla karşı çıkar . 


ispanyollar da bu konuda fikir birliğine varamamıştır ve sangrianın içine konanlar konusunda birbirlerine girdiklerini görmek olasıdır. gazozlu veya değil, bence iyi hazırlanmak kaydıyla her iki turu de güzeldir. tatlı bir içecek olduğundan, yemekle iyi gitmez, tek başına veya meyveyle içmek daha iyi bir fikirdir. zaten ispanyolları da bu mereti yemeğin yanında içerken göremezsiniz pek, "ahh yerel adetlere nasıl da uyum sağladım" diye her yemeğin yanında şangria içerken göreceğniz şahıslar büyük olasılıkla turisttir.

kalabalık bir parti verdiğinizde şangria çok pratik bir içecektir. kocaman temiz bir çöp kovasının içinde litrelerce şangria hazırlayıp, içine bir kepçe atıp, yanına da bir dolu bardak koydunuz mu şahane olur, gelenleri dört köşe edersiniz.


edit: şangria ayrıca hacamat anlamına geliyormuş ispanyolca'da. argodaki anlamında hacamat değil, sağlık nedenleriyle kan almak anlamında.