Büyücülerin Çocuklarını Emanet Ettiği Hogwarts'ın Hiç de Güvenli Bir Okul Olmaması

Dobby'nin "Hogwarts artık güvenli değil" repliğine kanmayın, bu felaket yuvası okul hiçbir zaman güvenli olmamıştı ki zaten. İşte kanıtları.
Büyücülerin Çocuklarını Emanet Ettiği Hogwarts'ın Hiç de Güvenli Bir Okul Olmaması

dumbledore'un her zaman hogwarts güvenli bir okul imajı çizmesinden rahatsız oldum. ve bu durumu uzun uzun açıklama gereği duydum.

özellikle serinin kendisi ve film uyarlamalarında şu repliği duyuyoruz: "hogwarts artık güvenli değil." hatırlarsanız filmlerde ilk kez dobby söylemişti, tam bu sahnede:


hogwarts'ın eski öğrencilerinden olan riddle, sırlar odasını açıp basilisk'i serbest bırakmıştı ve sonradan olanlar olmuş, mızmız myrtle'ı öldürmüştü. ve o dönemler çok öğrenci taşlaşmıştı. ama ne hikmetse dumbledore'a göre okulun güvenilirliği hiçbir zaman zedelenmedi.

Mızmız Myrtle

hogwarts ne zaman güvenli oldu ki?

hiçbir zaman güvenli değildi zaten. bir tutturmuşlar "hogwarts artık güvenli değil, hogwarts artık güvenli değil..." zaten güvenli değildi bu okul, üç başlı köpek mi dersin... az daha bu köpekler yüzünden harry ve saz akadaşları geberip gidiyordu. ama ne malum diğer öğrencilerin harry ve arkadaşları gibi hızlı davranıp ölmeyeceği? bu okuldaki köpekler yüzünden bir öğrencinin ölmeyeceğinin garantisini verebilir misiniz?


şamarcı söğüt mü dersin... özellikle bu ağaç çok tehlikeli. öğrencilerin yaralanmasına sebep olabilir.


hagrid'in sözde evcil yaratıkları mı dersin, şahgaga ve ejderhaları mı dersin... şahgaga yüzünden draco yaralanmıştı, hem de ciddi bir şekilde.

filch'in iğrenç pislik kedisi mi dersin... aman tanrım ne değişik kediydi lan o, garip sesler çıkarıp duruyordu sabahtan akşama kadar. kırmızı gözlü tuhaf bir kedi, öğrencileri tırmıklayabilir. gene bir yaralanmaya yol açabilecek bir sebebiyet verebilir.


harry'nin okuldaki ilk senesindeki troll kızlar tuvaletini parçalamıştı hatırlarsanız. hermione az daha ölüyordu lan, şaka maka weasley sayesinde hayatta kaldı. en tehlikeli olaydı bence, buna rağmen bizim ihtiyar dedemiz dumbledore hogwarts her zaman güvenli bir okul demeye devam etsin anca.


yasak orman başka bir bela zaten

harry'nin ilk yılında voldemort kol kol geziyordu o ormanda. harry yaşadığı için dua etmeli. at adamlar mı dersin, okulun müdürü olan dolores umbridge'i alıp kaçırmışlardı! bu ne cüret lan, okul müdürünü alıp kaçırıyorlar, buna rağmen hâlâ bu okula güvenli diyebilir miyiz acaba.


daha bitmedi... aragog gibi dev bir örümcek, yasak ormanda kendi krallığını kurmuş ve öğrencilere hesap sorabiliyor. resmen harry ve arkadaşı ron'u öldürmeye çalışmışlardı.


dudley ve dursley ailesi haklıydı, ihtiyar bir adama ve ne idüğü belirsiz bir okula öğrenci yollamak aptallık olur. çoğu öğrencinin hayatta kalması bile bu şartlarda mucize.

serinin son filmindeki hogwarts savaşı'nda ise öğrenciler en azından tahliye edilebilirdi

savaşmak isteyip gönüllü olanlar kalabilir, diğer öğrenciler savaş başlamak üzereyken tahliye edilebilirdi. slytherin'li öğrenciler hogwarts'ı koruma derneği başkanı mı, neden zorla savaştırıldı? ya da diğer bölüm öğrencileri, hepsi soru işareti. mcgonagall'ın ne kadar gryffindor'un lobisini yapan bir seherbaz olduğunu biliyoruz, sorgusuz sualsiz direkt slytherin'li öğrencileri nezarethaneye göndermesinden belliydi. kurunun yanında yaş da yandı.

ama şurası doğru: dumbledore'un ölümünden sonra karanlık güçlerin sızma girişimleri başladıktan sonra daha da güvensiz hale geldi ama hiçbir zaman güvenli olmamıştı hogwarts. hatırlarsanız serinin son filminde harry ile dumbledore arasında şu diyalog geçmişti.

"harry, hogwarts'da yardım isteyenler her zaman bulurlar." veya hogwarts'da hak edenler her zaman yardım bulabilirler.