Büyük Viking Fatihi Sigurd'un "Allah'ın Sopası Yok" Diyerek Okuyacağınız İbretlik Ölümü

Sigurd Eysteinsson ile yerel düşmanı Máel Brigte'in savaşı bayağı enteresan şekilde sonuçlanmış.
Büyük Viking Fatihi Sigurd'un "Allah'ın Sopası Yok" Diyerek Okuyacağınız İbretlik Ölümü

iskoçya'nın kuzey kesimlerinin viking fatihi ve orkney adalarının şefi olan büyük sigurd'un (saltanatı: 875-892) ibretlik ölümü belki ufku iki katına çıkarmayacak ama ziyadesiyle şaşırtacağını ve kimileri için ibretlik olacağını tahmin ediyorum.

Sigurd Eysteinsson: (MS ?-892) Viking lideri.

sigurd, iskoçya'nın kuzey kesimlerini çoğunu fetheder ve böylelikle tüm bir viking dünyasında büyük ün kazanır. bu fetihlerinin birinde, moray bölgesinin şefi olan maelbrigd adlı bir viking ile mücadele içine girer.

mücadele içine girdiği maelbrigd'ın ön dişleri anormal bir şekilde uzundur ve bundan dolayı da "dişlek maelbrigd" diye bilinir. bir süre sonra bu iki şef aralarında bir anlaşma yaparlar: bu anlaşmaya göre her iki taraf da en iyi 40 adamını seçecek ve tayin ettikleri bir yerde savaşacaklardır; tam bir viking çözümü anlayacağınız. savaş günü gelip çattığında maelbrigd aldatıldığını fark eder: sigurd, anlaşmaya uymamıştır ve 40 tane at getirmesine rağmen, her ata iki kişi oturtmuştur. fakat buna rağmen maelbrigd geri çekilmez ve askerlerine şu sözleri eder:

"görüyorum ki sigurd tarafından aldatıldık, çünkü her atın iki ayağında birer adam görüyorum ve adamlar onları taşıyan atların sayısının iki katı. şimdi yüreklerimizi sertleştirelim ve ölmeden önce hepimizin kendimize göre bir adamı olduğunu onlara gösterelim."

Görsel temsilidir.

savaş çok kanlı geçer

maelbrigd ve adamları sigurd'un beklediğinden daha dirençli çıkar ve sigurd'un birçok adamını öldürür. fakat en nihayetinde sayı üstünlüğü galip gelir ve maelbrigd ile birlikte tüm adamları öldürülür. sigurd bir zafer nişanesi olarak hepsinin başını kestirir ve askerlerine kesik başları eyerlerine asmalarını emreder. sigurd'un atının eyerinde tabii ki de şef dişlek maelbrigd'in başı vardır. sigurd kendiyle övüne övüne zaferini kutlayacağı kampına giderken atını çok daha hızlı sürmek için var gücüyle mahmuzlar. tam o anda maelbrigd'ın o uzun dişleri sigurd'un baldırına batar ve ciddi derin bir şekilde çizer. sigurd, bu yaranın yol açtığı enfeksiyondan dolayı kısa süre sonra hayatını kaybeder.

Orkney, Shetland, Caithness ve Moray'ı gösteren kuzeydoğu İskoçya haritası. Sigurd Eysteinsson, Oykel nehrinin kuzeyindeki bölgeyi kontrol etti. Mezar höyüğünün muhtemel yeri Sigurd's Howe olarak gösterilmektedir.

kaynak: bu tarihi olay bir viking sagası olan orkneyinga'da anlatılır. okumak isteyenler için linki vereyim: orkneyinga saga