Çanakkale Savaşı Fotolarını Çeken Anzak Askerinin, Bundan Birkaç Yıl Önce Osmanlı Hekimi Olması

Çanakkale Savaşı'na dair önemli kareler yakalamış olan Anzak askeri, birkaç yıl önceki Rus Harbi'nde bizim taraftaymış. Detayları inceliyoruz.
Çanakkale Savaşı Fotolarını Çeken Anzak Askerinin, Bundan Birkaç Yıl Önce Osmanlı Hekimi Olması

çanakkale kara muharebeleri sırasında çekilmiş ve günümüze kadar gelen çoğu fotoğrafın avustralyalı asker olan ve anzak ordusunda görev alan "tabip albay" tarafından çekildiğini öğrenmek, bildiğim en şaşırtıcı tarihi bilgi.

diyeceksiniz ki bu bilginin nesi şaşırtıcı?

şöyle: askerimizin adı charles snodgrass ryan. kendisi, 1853 avustralya doğumlu ve 93 harbi olarak bilinen 1877-78 osmanlı - rus harbi sırasında, osmanlı'nın batılılaşma politikaları çerçevesinde getirttiği çok sayıda yabancı uzmanlardan biri olarak "askeri hekim" sıfatıyla gelmiş ve plevne müdafaasında, gazi osman paşa'nın birliğinde vazife almıştır. hatta bu vazifesinden dolayı osmanlı nişanı ile taltif edilmiş, bu nişanı çanakkale muharebeleri'nde bu defa anzak tarafında bulunduğu sırada üniforması üzerine takmıştır.


19 mayıs 1915'te yapılan ve türk tarafının 10 bine yakın ağır zayiat verdiği taarruz sonrası siperlerde ve siper önlerinde çürümeye başlayan askerlerin cansız bedenlerini, 24 mayıs ateşkesi sırasında fotoğraflayan da işte bu isim, yani charles snodgrass olmuştur. kendisi anzak saflarında bu sefer hem cerrah, hem de fotoğrafçı olarak görev almıştır.

93 harbi sırasında yaşadıklarını anlattığı eseri, türkiye iş bankası kültür yayınları tarafından "plevne'de bir avustralyalı" adıyla basılmış.


tarih gerçekten ilginçliklerle dolu

osmanlı ordusunda görev alan biri, sonraki dönemde bu sefer osmanlı ordusuna karşı görev alıyor ve onun çektiği fotoğraflar sayesinde bugün çanakkale muharebeleri'ne dair gözlem yapabiliyoruz.

tarihi bölge içinden bir şeyler anlattığım kanalıma destek olmak isteyen varsa gelebilir, şimdiden teşekkürler