Çanakkale Savaşı'ndaki Fazla Bilinmeyen Keskin Nişancı Düellosu: Billy Sing vs Korkunç Abdül

Çanakkale Savaşı'ndan hala bilmediğiniz hikayeler çıkabiliyor. Bilinen, uzun mesafeden gerçekleşen ilk keskin nişancı düellosu da bunlardan biri.
Çanakkale Savaşı'ndaki Fazla Bilinmeyen Keskin Nişancı Düellosu: Billy Sing vs Korkunç Abdül

uzun mesafeden ilk keskin nişancı düellosu çanakkale savaşında gelibolu'da olmuştur. avustralyalı billy sing ve almanlar tarafından eğitilen osmanlı askeri korkunç abdül girer düelloya.

Billy Sing
Korkunç Abdül (ortada)

korkunç adbül, onlarca türk askerini vuran bu keskin nişancının olası yerini belirlemek için başından isabet almış her askeri inceler ve merminin olası yönünü hesaplamaya çalışır. abdül geceleyin kendine chatham garnizonu'na bakan tek kişilik bir yatma çukuru kazar. şafaktan önce çukura girer ve tüm gün orada uzanır ve diğer tüm açık hedefleri görmezden gelir. sessizce billy'yi tespit etmeyi bekler.

sonunda birbirlerini fark ederler

abdül, sing'i omuzundan vurmayı başarır. cepheye geri dönmesini beklediği rakibinin yerini belli etmesini beklemeye başlar. sonunda sing'i görür ama sing daha hızlı davranarak korkunç abdül'ü vurmayı başarmıştır.

korkunç abdül çanakkale savaşının az bilinen kahramanlarındandır. er'den generale onlarca düşman askerini etkisiz hale getirmiş olup kendisi için en iyi keskin nişancılarına özel emir verilmiştir. gerçek kimliği tespit edilememiştir.

billy, çanakkale'den sonra 1916'da ingiliz üstün davranış madalyası alır

1918'de almanların karşısında savaşır. kahraman görülmesine ve ödüller almasına rağmen billy sing hiçbir zaman halkı tarafından genişçe tanınmamıştır. yarı çinli yarı avustralyalıydı ve yaşadığı akıl hastalığı nedeniyle 1943'te avustralya'da bir pansiyonda son derece fakir bir şekilde ölmüştür.


kaynak: çanakkale savaşında cephede bulunan gazeteci ion idriess'in yazdığı "lurking death; the stories of snipers in gallipoli, sinai and palestine" kitabı.