Canlı Yayında 10 Kişinin Öldürüldüğü Buffalo Saldırısı Hakkında Bildiklerimiz

Amerika Birleşik Devletleri'nin New York eyaletine bağlı Buffalo şehrinde siyahilerin yoğunlukta olduğu bir AVM'de 10 kişinin öldürüldüğü, 3 kişinin de yaralandığı Buffalo Saldırısı hakkında şimdiye kadar öğrenebildiklerimiz.
Canlı Yayında 10 Kişinin Öldürüldüğü Buffalo Saldırısı Hakkında Bildiklerimiz


olayla ilgili bazı detaylar

- saldırgan payton gendron, saldırıyı gerçekleştirmek için 300 km yol gitmiş. bu da saldırganın o bölgenin yerlisi olmadığını gösteriyor.

- saldırgan, olay yerine tam teçhizatlı geliyor. üzerinde koruyucu ekipman olarak kask ve kurşun geçirmez yelek var. ayrıca canlı twitch yayını yapabilmek için üstünde kamera var.

- saldırganın kullandığı silah ar15 yarı-otomatik tüfek. silah yasal yollardan alınmış ancak yasal olmayan şekilde modifiye edilmiş. saldırgan, kullandığı tüfeğe daha yüksek kapasiteli şarjörler takmış. saldırganın bu silahtan başka yine yasal yollardan alınmış bir pompalı tüfek ve bir av tüfeği varmış.

- saldırı sonucu 10 ölü, 3 yaralı var. 3 yaralının hepsi de market çalışanı ve ağır yaralı değiller. kurbanların 2'si beyaz, kalanı siyah.

- saldırı anında marketteki güvenlik güvenlisi, kendisi emekli polis, saldırganı vuruyor ancak saldırgan yelek giydiği için etki etmiyor ve saldırgan görevliyi öldürüyor.

- olay yerine polisler geldiğinde saldırgan teslim oluyor.

saldırı videosunda dikkat çeken detaylar

anormal derecede sakin. koşmuyor. yürüyor. atışları derli toplu. elindeki ar15’i abd’de sıkça taklit edilen chris costa gibi uzun şekilde kavrıyor. bu, eğitimi olmasa bile silah konusunda hevesli olduğunun, çalıştığının göstergesi. şarjör değişimini kendisine sutre yaptığı bir aralıkta hızla yapıyor. bu daha önceki mass shooting'lerde görmediğimi bir durum. yine silahı kesinlikle sağa sola sallamıyor. atış aksını hiç bozmadan karşıda tutuyor. hiçbir şekilde silahı seri atışa almıyor. tüm atışları tekli şekilde yapıyor. tetik parmağını bu denli hızlı kullanması da atış işine çok uzun zaman harcadığının göstergesi. kurbanların t bölgesini (baş-boyun-göğüs) özellikle seçiyor. mutlaka mükerrer atış yapıyor. amacı kesinlikle öldürmek.

özetle; doğrudan taktik eğitim almamış olsa bile, abd’deki silah özgürlüğünün önemli katkısıyla, ileri düzey bir atıcı olarak karşımızda saldırgan. hiçbir panik ve acemilik göstermeden katliamını gerçekleştirmiş.

saldırgan, manifestosunda motivasyonlarını şöyle açıklamış

- göçmen saldırısı altındayız. siyahlar işlerimizi elimizden alıp çoğunluk olacaklar.

- afrika'da yaşayan siyahlarla problemim yok ancak bu topraklara gelen hepsi işgalcidir.

- sokakta yürüyen masum siyahi bile, çocuk doğurup benim çocuğumun geleceğini çalacağı için benim düşmanımdır.

- ırklar arasında farklar olduğuna inanıyorum.

manifestosunda desteklediği hiçbir grup adı göremedim. medyadaki sağcılardan nefret ediyor. ancak özellikle tekrar ettiği bir isim var: brenton tarrant. yeni zelanda'da camii saldırısını yayınlayan bu adamdan etkilenmiş ve 2 sene önce niye böyle bir saldırı yaptığını araştırmaya başlamış. araştırdıkça beyazlar arasındaki doğum oranının azlığını ve göçmen istilasının ciddiyetini fark ettiğini belirtiyor.

yazdığı manifestonun %67.2'si, yeni zelanda saldırganının manifestosundan arak

diffchecker linkinde arakları, farklılıkları inceleyebilirsiniz. (sol taraf yeni zelanda, sağ taraf buffalo.)

manifestosunun kalan %32.8'lik kısımda ise anti-semitist fikirler, biraz da silah, yelek vs. ekipman bilgisi falan var -ki onlar da ekipman bilgileri içeren sitelerden ya da talmud'dan kopyala-yapıştır denilebilir.

yaptığı minör değişikler ise çok komik. "avusturalyalı" yazan kısımları "amerikan" yapmış. avustralya ingilizcesi ile amerikan ingilizcesi arasındaki farklılıkları düzeltmiş. birkaç gramer hatasını düzeltmiş falan. bir de öldürülmesi gereken yüksek profilli 3 isimden angela merkel'i çıkarıp george soros'u eklemiş. dini olmadığını söylediği için yeni zelanda manifestosundaki aya sofya kısımlarını çıkartmış ama en sondaki "god bless you all and i hope to see you in valhalla." kısmını silmeyi unutmuş.

covid kapanması sırasında sıkıntıdan shitpost yuvası 4chan'de takılmaya başladığını yazmış. çoğu şeyi oradan ya da orada bulduğu gruplardan öğrenmiş. buna hiç şaşırmadım çünkü geçen sene hate speech filtreme için bir veri seti oluşturmam gerekiyordu. araştırırken çoğu kelimenin buradaki memelerden, postlardan falan türediğini fark ettim. gerçekten iğrenç bir yer.

özetle; anne babasından ilgi görememiş, aptal bir ergen; yanlış yerlerde takılıp arakçı bir psikopata dönüşmüş. vah gidene...